Бізнес прогнозує подальше економічне зростання і створення нових робочих місць у 2019 році

Високими залишаються очікування усіх підприємств щодо обсягів власного виробництва товарів і послуг в Україні протягом 2019 року.

Індекс ділових очікувань бізнесу на наступні 12 місяців становить 117,3% (у минулому кварталі – 117,2%). Високий рівень ділової активності респонденти прогнозують другий рік поспіль.

Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IV кварталі 2018 року.

Високі темпи зростання економічної активності очікуються насамперед завдяки позитивним прогнозам щодо збільшення загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.

Пожвавлення ділової активності очікують компанії всіх видів економічної діяльності, а найбільш оптимістично налаштовані підприємства переробної промисловості. В регіональному розрізі оптимістичні настрої зберігають компанії з усіх областей, крім Кіровоградської, а найвищі очікування – у бізнесу з Тернопільської та Львівської областей.

Високими залишаються очікування усіх підприємств щодо обсягів власного виробництва товарів і послуг в Україні протягом 2019 року. Третина респондентів очікує, що обсяги виробництва зростатимуть, а кожне друге підприємство вважає, що вони принаймні залишаться на поточному рівні. Позитивні очікування спостерігаються протягом одинадцяти кварталів поспіль.

Водночас зростання загальних обсягів реалізації продукції і поліпшення фінансово-економічного стану прогнозують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання. Найвищі очікування – у підприємств торгівлі та переробної промисловості.

Бізнес, за винятком підприємств енерго- та водопостачання і сільського господарства, також очікує збільшення кількості своїх працівників. Найбільшу потребу у створенні нових робочих місць відчувають компанії з Львівської та Тернопільської областей.

Як наслідок позитивних прогнозів щодо обсягів виробництва збільшується потреба підприємств у позикових коштах. Значна частка респондентів планує залучення нових банківських кредитів найближчим часом для фінансування своєї діяльності. Як і раніше, компанії, які планують брати банківські кредити, надають перевагу національній валюті. За оцінками бізнесу, стримуючими факторами для залучення нових кредитів залишаються високі ставки, надмірні вимоги до застави та занадто складні процедури оформлення документів.

Окрім того, збільшення інвестиційних видатків, на яке очікують підприємства, бізнес планує профінансувати за рахунок більш активного залучення іноземних інвестицій.

Очікування бізнесу щодо зростання споживчих цін у наступні 12 місяців дещо посилилися – 9,5% (у минулому кварталі – 8,9%). Основним фактором впливу на зростання цін залишається курс гривні до іноземних валют – так вважають 79,3% опитаних. Водночас очікування щодо впливу курсового фактору на інфляцію дещо послабилися порівняно з попереднім опитуванням. Суттєвий вплив на динаміку цін, як вважають підприємства, будуть також здійснювати зростаючі витрати на виробництво в результаті насамперед підвищення заробітних плат.

Довідка

Опитування проводилося з 05 листопада по 04 грудня 2018 року. В опитуванні взяли участь 675 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань − це відображення лише думки респондентів-керівників підприємств України, а не оцінки Національного банку України.

категорії
Бізнес

Публікації по темі