Інженерний підхід та якісний друк: WANHAO UKRAINE — найбільша студія 3D друку в Україні

3D-принтер - нове слово в сучасному інженерному середовищі. Про провідну студію друку WANHAO UKRAINE розповів співзасновник - Павло Єсип.

Українське представництво китайського бренду 3D-принтерів  WANHAO розташуване у Львові. Саме там знаходиться найбільший офіс львівської 3D-ферми, звідки не лише продають техніку, але й реалізовують безліч проєктів, завдяки сучасній технології друку з пластику та його різновидів.

Журналістка ІА «Вежа» поспілкувалася із співзасновником і власником першого монобрендового магазину 3D-принтерів та однієї з найбільших 3D-компаній в Україні, Павлом Єсипом.

Розкажіть, з чого все починалось, як виникла ідея створення 3Dферми?

Загалом,  ідея виникла в 2017 році. Вона з’явилася не зовсім у мене, а в мого брата, Петра,  він є співзасновником компанії. У мене інженерний досвід у роботі з ЧПУ-обладнанням, а 3D-принтери — це їх так звана «дитяча версія». Якщо великі дядьки бавляться великою технікою, то діти — іграшковою. Коли людина має досвід роботи на великих підприємствах, з громіздким та складним обладнанням, то робота з маленькими 3D-принтерами — це просто рай.

Працювати ми почали з обладнанням WANHAO. Це десктоп 3D-принтери, які відносно не великого росту і їх можна ставити на стіл.  У них є досить широка продуктова лінійка обладнання різного цінового діапазону та із різними можливостями. Так ми почали реалізовувати дане обладнання на території  України.

З якими ризиками ви стикнулись на старті бізнесу?

Ми не хвилювались щодо старту, натомість думали якнайшвидше запустити наш продукт, а саме інтернет-магазин 3D-принтерів і 3D-принтерну ферму. Адже ми не лише продаємо техніку, але й аутсорсимо проєкти друку. Одразу паралельно, коли ми проводили роботу по запуску магазину і ферми шукали клієнтів для послуг 3D-друку. Були побоювання, що у нас не вийде через брак досвіду, що ми не розберемося з обладнанням та замовники нам відмовлять. Але це класика. Так, був ризик втратити все і просто викинути гроші на якийсь незрозумілий проєкт.

Яким був стартовий капітал Вашого бізнесу?

Це було 15 тисяч доларів.

Назва компанії обрана за аналогом бренду 3D-принтерів?

Так,  основна локація фабрики знаходиться в Китаї, у місті Гуандум. Є дуже цікава історія з приводу старту нашого бізнесу. Був момент, коли ми купували квитки до Китаю, аби дослідити, як принтери виготовляються, та китайські міста часто мають співзвучні назви. Є Гуаджоу, а є Гуандум – досить близькі за назвою, але різниця між ними 1000 км. Відповідно, спершу ми поїхали не в те місто, а потім купували квитки туди, де вже на нас чекали.

Чи виникали певні нюанси під час реєстрації власного бізнесу?

Радше, ні – все було чітко та ясно. Спершу ми зареєстрували свою юридичну особу без жодних проблем, зібрали необхідні документи, подали на розгляд, отримали виписки та працюємо.

Які  проблеми можуть виникнути під час роботи з 3D-принтерами?

Взагалі,  з принтерами багато-чого може статися. За ідеальних обставинах все буде окей, але зазвичай так не буває, тому що це обладнання, а будь-яке обладнання вимагає дуже детального налаштування, або певного досвіду людини, яка з ним працює, якщо чогось бракує, то є ризик, що станеться щось не так. До прикладу, неправильна робота 3D-принтера може вплинути на стіл, може забитися подаючий механізм через неправильну температуру чи сопло.

Зрештою, ситуацій може бути багато, але у нас є інструкції, до яких потрібно дослухатися. Хоч 3D-принтери  й не складні, але потребують нагляду. В принципі, як і будь-яка техніка.

Скільки часу займає друк продукції та хто ваші клієнти?

Час друку залежить від об’єму цього виробу. Для прикладу,  малесенька річ, як сірник, може друкуватися хвилину, а якщо це буде велика об’ємна робота, то, відповідно, більше. Нещодавно ми друкували архітектурні пам’ятки Львова, один друк займав 4 доби.

Серед наших клієнтів є коньячний завод «Bolgrad». Для них ми друкували прототипи кришок для пляшок.  Друкували пляшечки для горілчаного заводу, мініатюрні статуї для музею «Пінзеля», також займаємося реалізацією стоматологічних проєктів, виконуємо державні замовлення, тощо.

Які умови мають бути створені для вдалого функціонування принтерів?

Потрібен гарний проект, вдало підібраний джи-код, щоб обладнання було надійним, і електро постачання повинне функціонувати без перебоїв.

Можете назвати великий успішний нещодавній проект?

Нам потрібно було зробити дуже великий об’єкт, і ми прийняли рішення його не розрізати, а йти ва-банк і друкувати повністю. З недавніх проєктів, які  нам подобаються, для прикладу, замовлення від FestRepablik для кооперативи молока — елемент дизайну фургону з морозивом. Він був зроблений в американському стилі і стояв біля Ратуші на фестивалі морозива. Що ми зробили? 4 гігантські голови корів, які прикрашали верхню частину фургону! Вони друкувалися на маленькому принтері із зоною друку 500х500х500 — це не такий вже і  маленький принтер, але, тим не менш, він ще рахується настільним принтером, тому що його побудова дуже проста.

Що ви виготовляєте зазвичай?

Здебільшого ми виготовляємо неметалеві пластикові запчастини, пластикові вироби. Немає такого, щоб виробництво сконцентровувалося на чомусь одному. Нещодавно ми виготовляли замовлення у Київ — кріплення для контейнерів, 2000 тисячі маленьких деталей. Ми робили штурвали для автожирів — це такий різновид гелікоптерів. З цікавих проєктів, які можна побачити довкола — в банкоматах нижні зелені прилади для видачі купюр. Виявилося, що в такому форматі, надруковати деталь на 3D-принтерах навіть краще і вигідніше. Крім цього, у співпраці з «Львівелектротрансом»,  відновлюємо старі тролейбуси «Шкода» 80-х років. Деталі до них знайти практично неможливо, оскільки такі запчастини можна відшукати лише за кордоном,  тому ми допомагали їм друкувати «крильчатки» на мотори, різноманітні  кронштейни, кріплення для поручнів.

Навіть є певна вірогідність, що в трамваях металеве кріплення внизу поручнів — це робота, виконана саме нами. Також лоточки біля кабіни водія для грошей – це 3D-друк. Це досить практично: деталь виконана класичним методом фрезерування залишає після себе багато відходів, а на 3D-принтері моделювання необхідного об’єкту виключає цей фактор. Зрештою, тривимірний друк схожих елементів – це набагато вигідніший варіант, ніж класичний метод.

З яким пластиком Ви працюєте?

Загалом, є ціле сімейство різновидів пластику. Це може бути PLA-пластик, котрий виготовляють з кукурудзи і цукрової тростини. Саме такий пластик постачають до шкіл для безпечної роботи з дітьми. Для прикладу, 3D-ручки заправляють PDS-пластиком для автомобілей, але, коли з ним працювати, виділяються шкідливі випари. Тому краще обирати ручки з PLA-пластиком – це безпечно, а також існує маленький бонус:  в момент роботи ручкою, виділятиметься приємний запах поп-корну, зважаючи на склад із кукурудзи і цукрової тростини. Ще з таких популярних є резинові матеріали, різноманітні поліомеліти, нейлон, пляшкові матеріали з різними домішками, можуть бути з вкрапленням пилів. Тобто є безліч матеріалів для 3D-друку, їх обирають, в залежності від проєкта і технічного завдання.

Скільки працівників у вашому штаті, як ви обираєте людей та  чим вони займаються, якими є їхні обов’язки?

Зараз у нашому штаті працює 15 людей. Щоденно можна зустріти в офісі інженерів 3D-друку, FDM-друку (технологія пошарового наплавлення пластику), SLA-друку (реалізація продукту методом витягу зі смоли), сервісних інженерів, які відповідають за підтримування робочого стану принтерів, інженерів пост-обробки, працівників, котрі займаються соціальними мережами, менеджерів, які спілкуються з клієнтами. Не обов’язково мати інженерну освіту, але, стовідсотково, потрібно володіти технічним складом розуму, бо робота з обладнанням вимагає від працівника розуміння суті процесу.

Якими повинні бути та є умови роботи на Вашому виробництві?

Ми працюємо виключно з 3D-принтерами та їх різновидами. Якщо ви працюєте з PLA-пластиком – це супер безпечно, якщо з іншими, то було би добре, щоб була наявність додаткової превентивної витяжки. У нас в приміщенні є два отвори – один нагнітає повітря, другий витягує. У 3D-друкарському приміщенні таких є чотири для того, щоб завжди був свіжий притік повітря.

На столі в Павла бачимо зменшену копію статуї Франка, надруковану на 3D-принтері, запитуємо про етапи реалізації цього проекту.

Саме цей проєкт ми реалізовували в партнерстві іще з одними львівськими стартаперами. Їхня компанія називається «Skyroom», вони займаються оцифруванням архітектурної спадщини. Власне, цей пам’ятник відсканували, зробили віртуальну модель. Після цього в наші функції входить підготовка до друку, зменшення в розмірах і, насамкінець, друк. Такі статуетки друкуються за близько 20 годин.

Основна суть друку деталей на таких принтерах – їх треба лишати на ніч. Це продуманий процес, коли принтер друкуватиме, у той час вже всі будуть вдома.

проєкт “оцифрування культурної спадщини”

На Ваш погляд, яка перспектива Вашого бізнесу в Україні?

Розвиток завжди залежить від прагнення людей, яким це подобається, хто популяризує цю тему, хто її «пушить» в різні сфери та ніші. Україна відповідає світовим трендам, але більшість думає, що ми не зможемо осягнути такі масштабні технології. Люди мають певне упередження, що це фантастика і до нас це зайде через років 40, але фактично все по-іншому. Є бажання, любов до технології, розуміння, як це відбувається. Таким чином процес рухається досить швидко.

Чи існує конкуренція у цій галузі, зокрема у Львові?

Конкуренція є і досить велика. Є багато любителів 3D-друку та безліч компаній, які надають названі послуги, тому отримати пальму першості в нашій галузі — справа не з легких, зважаючи на масштаби послідовників.

Ваші перспективи та плани в найближчому майбутньому

Наша ціль зараз — робити 3D-друк загальновживаним у освіті та в бізнесі. Для цього ми проводимо велику кількість навчальних заходів на базі свого офісу — тематичні тренінги стосовно 3D. Окрім цього, ми читаємо лекції в навчальних закладах. Нещодавно відвідали  конференцію в Університеті безпеки життєдіяльності, де нам випала нагода розповісти про можливості  3D-друку. До речі, цей університет є одним із наших партнерів, вони використовують принтери WANHAO в навчальних цілях і дуже успішно. Я пишаюся тим, що хлопці сконструювали робо-руку, на базі Arduino. Якраз деталі до нього надруковані на 3D-принтері. Це історія, коли, маючи один принтер, інженера та бажання, можна втілити навіть нездійсненні мрії.

так друкують формочки для печива

так друкують формочки для печива

 

Так само, ми стали партнерами  з «Tech Labino», що працює на базі Львівської політехніки і обладнана нашими принтерами. Це сучасна лабораторія, яка може допомагати в розвитку стартапів, ґрунтуючись на «Tech Startup School».

Для шкіл ми проводимо дні відкритих дверей. Нещодавно для великої групи дітей зі школи №91 ми проводили оглядову екскурсію. Зокрема, ми сконцентровані на показі не так самої технології, як кінцевого продукту, адже етапи можна «поґуґлити» та вивчати поступово, а побачити локальні проєкти — це та мотивація, що надихає учнів додатково «копати» цю тему, або зробити висновок, що це не та сфера, якою вони би хотіли займатися.

категорії
БізнесІнтерв'юНовини

Публікації по темі