Криза в алкогольній галузі: за 10 днів держбюджет втратив 150 мільйонів з акцизного податку

Хто винен у тому, що "Укрспирт" призупинив постачання сировини для виробників алкогольних напоїв?

На початку липня ДП «Укрспирт» призупинило постачання етилового спирту на лікеро-горілчані підприємства, що фактично заблокувало діяльність заводів.

Справа у тому, що з 1 липня набрали чинності зміни у Законі “Про державне регулювання виробництва і обігу спиртів, алкогольних та тютюнових виробів”, а також нові положення Податкового кодексу України (ПКД) щодо посилення контролю за діяльністю акцизних складів шляхом обладнання та реєстрації витратомірів-лічильників обсягу виробленого етилового спирту.

Однак Верховна Рада допустила законодавчі неточності: відтепер ДП «Укрспирт» не має можливості виписати товарно-транспортну накладну на реалізацію спирту, зареєструвати її та видати перевізнику для покупця, бо відповідні норми виключили з ПКУ. А от положення про прийняття спирту виробниками алкогольних напоїв залишились.

До того ж, сам “Укрспирт” мав 7 місяців, щоб встановити витратоміри-лічильники на своїх об’єктах. Однак з незрозумілих причин керівництво підприємства не виконало вимоги закону. В результаті, через відсутність необхідного обладнання державний монополіст просто зупинив відпускати спирт підприємствам-споживачам.

Тож через халатність Верховної Ради, “Укрписрту” да ДФС, яка також не спромоглась внести відповідні зміни до СЕАРП та СЕ, держбюджет всього за 10 днів втратив 150 млн грн надходжень з акцизного податку. Крім того, через кризу в алкогольній галузі в небезпеці опинились десятки тисяч робочих місць.

“Ця проблема зачіпає або зачепить багато суміжних ринків, наприклад, з виробництва скляної тари, кондитерських виробів, логістичних послуг тощо.  За великим рахунком, нам, роботодавцям, все одно, чому і як виникла законодавча колізія, внаслідок якої припинено постачання етилового спирту виробникам алкогольних напоїв. Але водночас ми несемо відповідальність за створення робочих місць, своєчасну і в повному обсязі сплату податків. Виходить, що держава сама позбавляє роботодавців такого зобов’язання. Це нонсенс!” – зазначив Гендеректор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов.

Наразі ФРУ звернулись до Мінфіну та ДФС. Ці інституції повинні провести узагальнюючу податкову консультацію, яка дасть можливість відновити постачання етилового спирту на підприємства.

Нагадаємо, у березні “Укрспирт” позбувся податкових штрафів на 186 млн грн.

Довідка

ДП “Укрспирт” – державна монополія з виробництва спирту, яка об’єднує 41 з 79 номінально існуючих в Україні спиртзаводів. Виручка ДП в 2016 році склала 1,84 млрд грн, чистий прибуток – близько 100 млн грн. На підприємстві працюють більше 5 тис. співробітників із середньою зарплатою в 3,5 тис. грн.

За часів Віктора Януковича “Укрспирт” працював за так званою “Програмою” – коли гроші від реалізації необлікованого спирту централізовано збирались в “Сім’ю” тодішнього президента.

Функціонування цієї “Програми” забезпечували тодішній керівник “Укрспирту” Олександр Харт та голова податкового департаменту з питань акцизів Анатолій Радченко. Останній був керівником столової в єнакієвському АТП, коли ним керував Віктор Янукович.

В 2010 році розпочалась централізація “Укрспирту”. Спиртзаводи, які були окремими держпідприємствами, влада почала об’єднувати в єдину структуру. Але довести до кінця цю реформу не вдалося ні попередній, ні нинішній владі.

На сьогодні половина українських спиртзаводів не контролюються керівництвом “Укрспирту”. Іншими словами ніхто не гарантує, що там не виробляється нелегальна спиртова продукція.

 

категорії
Бізнес

Публікації по темі