Тіньовий рибний ринок наблизився до 6 мільярдів гривень – Асоціація Рибалок України

Щодня з наших водойм незаконно виловлюють понад 400 тонн водних живих ресурсів.

“Риболовна спільнота б’є на сполох, корупція в рибному відомстві знищує галузь. Якщо її не припинити, то для відновлення галузі будуть потрібні сотні мільйонів доларів з бюджету”.

Це зазначає Олександр Чистяков, голова Асоціації Рибалок України.

“За даними сьогодні незаконний вилов риби перевищив офіційний, і становить 80 тисяч тонн на рік. Щодня з наших водойм незаконно виловлюють понад 400 тонн водних живих ресурсів. Тіньовий рибний ринок наблизився до 6 мільярдів гривень”. – зауважує.

Через тотальну корупцію браконьєрство набуло небачених масштабів. Сьогодні рибоохорона перетворилася в пособника вбивства водойм, і сама підштовхує браконьєрів на злочин.

Олександр Чистяков вважає, що  в 1991 році затримали 19 тисяч браконьєрів, то в 2018 число затриманих склало 104 тисячі. Статистика стверджує, що затримують не більше 15% від усієї кількості браконьєрів що промишляють. 

Нераціональне використання рибного ресурсу і його тотальне знищення, на думку вчених, приведуть до того, що до 2050 року в вітчизняних водоймах може зникнути риба.

Учені Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАН України стверджують, що поширеного промислового виду ляща, в порівнянні з 2000 роком, в наших водоймах залишилося не більше 25%, щуки – 15%, судака, сома – 8%. А такі колись популярні види риб, як чехоня, лин, головень, сазан, жерех поставлені на грань зникнення.

“В Україні 63 тисячі річок. Промисловий вилов відбувається на п’яти з них: Каскад Дніпровських водосховищ, на річці Десна в районі Чернігівської області, на річці Дністер на кордоні з Молдовою, на річці Дунай на кордоні з Румунією і на річка Південний Буг в Миколаївській області. У той же час рибні зграї катастрофічно зменшилися у всіх вітчизняних водоймах, в результаті незадовільної охорони водних живих ресурсів”. підкреслує голова АРУ.

В Єдиному державному реєстрі зареєстровано 25 територіальних управлінь Державного агентства рибного господарства. У них працює 650 інспекторів рибоохорони. Але всі вони, переважно, зосереджені на акваторіях, де проходить промисловий вилов. Тобто фактично інші водойми країни знаходяться без належної державної охорони.

Екологи переконані, що настільки критичній ситуації ще не було. Водойми погубила безвідповідальність і жадібність. Жоден вид риби не пропав просто так. В останнє видання Червоної Книги України увійшло 70 аборигенних видів риби. Парадокс в тому, що вони абсолютно спокійно відчувають себе в дикій природі у наших закордонних сусідів.

Природоохоронні громадські організації обурені розгулом браконьєрства. Всі річки країни перетягнуті браконьєрськими сітками. Побори рибоохорони змушують рибалок йти на порушення законодавства, незаконно збільшувати кілометраж мереж, зменшувати їх вічко … Тільки на Київському водосховищі щодня виставляється до однієї тисячі кілометрів мереж

Непідготовлена ​​ні законодавчо, ні нормативно «реформа» завдала величезної шкоди державі на сотні мільйонів гривень. Вона не досягла мети, і не виробила новий прозорий, сучасний механізм розвитку галузі.

“Після депутатських слухань в Комітетах Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, а так само з питань аграрної та земельної політики створена Комісія в Міністерстві енергетики та захисту довкілля, яка розгляне діяльність Держрибагентства”. – зазначає Олександр Чистяков.

Так, фахівці Національної Екологічної Ради України стверджують, що ще недавно рибні запаси здавалися практично невичерпними, проте сьогодні загибель внутрішніх водойм здається неминучою через безперервне варварське знищення риби. Але у екосистеми є здатність до самовідновлення, тому необхідно терміново вживати жорстких заходів в галузі охорони і відтворення рибних запасів.

У АРУ вважають, що за заступництво браконєрства з боку держслужбовців потрібно вводити кримінальну відповідальність, а не штрафи.

Довідка

За даними Держрибагентства в 2018 році загальний вилов водних біоресурсів підприємствами рибної галузі України склав 73,6 тис. тонн, плюс 15 тис. тонн антарктичного криля.

категорії
Бізнес

Публікації по темі