в України великі перспективи щодо отримання прибутку зі сміття

Сміття містить багато вторсировини, яку можна використовувати повторно, очищаючи територію і скорочуючи залежність від імпорту.

Тільки трохи більше шести відсотків відходів у нас вирушає на переробку, решта більше 93% захоронюється. І це ще добре, якщо для поховання використовується спеціально обладнаний полігон, але ж в Україні 25% населення не охоплена послугою вивозу сміття, тому щороку на території країни виникають тисячі стихійних звалищ.

Про це пише пресслужба Pro Consulting.

У той же час, при раціональному підході, сміття може стати джерелом цінних ресурсів. Найбільшу частку в його структурі складають харчові відходи і інша органіка – 39%. Вона цілком придатна для виробництва біогазу, який можна використовувати для вироблення тепла та електроенергії. Це вже подекуди робиться, когенераційні установки працюють на трьох десятках полігонах твердих побутових відходів, але їх загальна потужність складає всього 19 МВт, що практично непомітно в масштабах країни.

Друга за обсягом корисна складова українського сміття – це скло (13%). Склобій дуже затребуваний вітчизняними підприємствами, і його не вистачає. Потужності українських склозаводів дозволяють вдруге переробляти до 800 тис. тонн скла, а в 2018 році переробили лише 482 тис. тонн, з яких 32,5 тис. тонн були закуплені за кордоном.

Паперу та картону в вітчизняному смітті близько 12%. Макулатура є необхідною сировиною для випуску нової паперової продукції. Потужностей з переробки паперу у нас в півтора рази більше, ніж з переробки скла, і вони в минулому році були завантажені на 92%. Здавалося б, непогано, але для цього третю частину макулатури – 392 тис. тонн – довелося імпортувати.

Ще в відходах міститься близько 9% різних полімерів. У минулому році їх переработано170 тис. тонн, а завантаження наявних потужностей склала 65,4%. І якщо читач припустить, що полімерні відходи теж імпортувалися, то він буде прав, оскільки з-за кордону їх надійшло 53 тис. тонн.

З наведених даних можна переконатися в тому, що наше сміття містить багато вторсировини, яку можна використовувати повторно, очищаючи територію і скорочуючи залежність від імпорту. Проблема полягає у відсутності окремого збору відходів, а якщо все скидається в загальний контейнер, то велика частина цінного просто псується і стає непридатною до переробки.

Національна стратегія з управління відходами, прийнята в 2017 році, передбачає скорочення частки захоронювати сміття до 30% до 2030 року. Якщо заданої мети вдасться досягти, то це буде відчутний прогрес у порівнянні з нинішніми 93%. Однак, навіть в цьому випадку Україна буде далеко відставати від передових європейських держав. Так, в Швеції використовують 99,3% відходів, в Данії та Фінляндії – 99%, в Норвегії 96,5%. У цих країнах приблизно половину сміття спалюють, перетворюючи в енергію, 35% переробляють, а з решти роблять пальне і добрива. Українській владі і бізнесу варто було б придивитися до досвіду кращих і перенести його на нашу землю.

категорії
Бізнес

Публікації по темі