Віктор Гальчинський: Компенсувати інфляційний тиск можна лише за рахунок високої облікової ставки Нацбанку

Такий крок є вимушеним у зв’язку із високим інфляційним тиском.

Більшість членів комітету монетарної політики Національного банку не бачать підстав для зниження облікової ставки до кінця року. Такий крок є вимушеним у зв’язку із високим інфляційним тиском.

Під час квітневого засідання Комітету монетарної політики було зазначено, що фіскальна політика в цьому році сфокусована переважно на поточне споживання і відповідно має проінфляційний характер. «Як і очікувалося, фіскальна політика в цьому році сфокусована переважно на поточне споживання і відповідно має проінфляційний характер. Як наслідок, девальваційні та інфляційні очікування все ще високі, – зазначили члени комітету, – Виконання зобов’язань (перед міжнародними кредиторами – Ред.) в рамках програм співпраці є, перш за все, важливим не стільки з точки зору отримання коштів, скільки необхідно для підтримки довіри інвесторів до України і забезпечення сталого розвитку її економіки».

Відтак, члени Комітету монетарної політики припускають, що Національний банк може бути змушений зберегти жорсткі монетарні умови довше, ніж це прогнозувалося раніше. Це означає збереження високої облікової ставки.

«Чому зараз НБУ встановив високу облікову ставку? Насправді все дуже просто. За минулий рік інфляція була вищою за прогнозовані показники. Цьогоріч інфляція також випереджає прогноз Національного банку. Цей інфляційний тиск виник не в останню чергу через підвищення мінімальної зарплати на початку минулого року, це такий відкладений наслідок цього рішення. Компенсувати інфляційний тиск можна лише подорожчанням грошей, що НБУ і робить, тобто як засіб втримання інфляції на прогнозованому рівні. На сьогодні ситуація свідчить, що такий крок НБУ правильний», – зазначає Віктор Гальчинський, економічний експерт, речник банку ПАТ «Кредобанк».

Він також зазначив, що в тому разі, якщо Національний банк не буде тримати облікову ставку дорогою, то в Україні відбудеться знецінення національної валюти. «Наразі облікова ставка стримує інфляцію та стабілізує валютний ринок. Тобто вона гасить інфляцію, адже гроші вже не є такі легкі, до них складніший доступ», – пояснює Віктор Гальчинський.

Нагадаємо, 12 квітня правління Національного банку прийняло рішення залишити облікову ставку незмінною на рівні 17% річних.

Водночас члени Комітету монетарної політики погодилися, що в разі посилення фундаментальних інфляційних ризиків Національний банк може продовжити підвищення облікової ставки для повернення інфляції до встановлених середньострокових цілей.

Довідка:

Облікова ставка Національного банку України — один із монетарних інструментів, за допомогою якого Національний банк України встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових коштів

категорії
Економіка

Публікації по темі