2019 рік приніс проблеми російським банкам та їхнім користувачам

Реальні наявні доходи збільшилися на 0,3% минулого року після чотирьох років зниження.

Після п’яти років падіння та застоїв доходів, у 2019 році російських споживачів чекають ще гірші новини.

Про це інформує Bloomberg.

По-перше, з початку року відбулося збільшення податку на додану вартість на 2%. Через кілька тижнів стався бум споживчого кредитування: Центральний банк повідомив, що він може скоротити одне з ключових джерел потерпілих покупців, покладаючись на збереження своїх витрат.

Ймовірно, доходи скоротилися минулого місяця після того, як ледве перейшли на межу позитивних зрушень в грудні. «Люди збільшують свій борг, тому що доходи не зростають, вони підтримують навики споживання шляхом видачі кредитів, ситуація близька до перегріву», – заявив аналітик Альфа-Банку в Москві Наталія Орлова.

Реальні наявні доходи зросли на 0,3% минулого року після чотирьох років зниження. Роздрібний збут збільшився на 2,6% у 2018 році, оскільки споживачі позики на 23%.

ПАТ «Сбербанк», найбільший банк країни, повідомив про останні споживчі кредити в минулому місяці. «Зростання заробітної плати настільки слабке, що люди позичають навіть за досить високими ставками. Зростання споживчого кредитування є негативним відображенням важкої ситуації з доходами», – зваявила Ліза Ермоленко, економіст у Barclays в Лондоні.

Бум запозичень, який не сповільнився, незважаючи на підвищення ставок за останні місяці, перетворився у джерело тривоги для Центрального банку. Губернатор Ельвіра Набіулліна минулого місяця попередила банкірів про нові обмеження на споживче кредитування, оскільки ризики від боргу зростають.

“Швидке зростання споживчого кредитування може стати ризиком, і банки повинні бути готові до нових обмежень”, – заявила в січні губернатор Банку Росії Ельвіра Набіулліна на зустрічі з банкірами. Слабкі перспективи економічного зростання залишають мало сподівань, що доходи прискоряться настільки, щоб наздогнати кредитування.

“Зростання інфляції було більш м’яким, ніж очікувалося, але це – холодний комфорт для споживачів. Реальні доходи вразили, і це, швидше за все, призведе до різкого відступу у зростанні витрат”, – вважає Скотт Джонсон, економіст, Bloomberg Economics.

“Кроки, які стискають кредитування, “у певному ступені сповільнять споживчий попит”, – зявив аналітик Fitch Ratings Олександр Данилов.

Кількість потенційних банкрутств споживачів зросла на 6% у 2018 році порівняно з попереднім роком, повідомляє Російське бюро кредитних відносин. До групи входять позичальники, які мають понад 500 000 рублів і щонайменше на 90 днів запізнюються у цій категорії.

категорії
Економіка

Публікації по темі