Або емісія, або неплатежі: уряд не виконує бюджет серпня

За підсумками січня-липня 2018 року до казни не надійшло 15,7 млрд. грн із запланованих 530 млрд. грн.

Постійна нестача грошей в держбюджеті стає хронічною хворобою чинного уряду. Після липневого скандалу з несвоєчасною виплатою пенсій, воно так і не змогло налагодити процес своєчасного наповнення казни, і в ній з’являються нові «дірки». 

За підсумками січня-липня 2018 року туди не надійшло 15,7 млрд. грн із запланованих 530 млрд. грн. А до 16 серпня чиновники не добрали ще 6 млрд. грн. за поточними платежами. Проблема наростає щодня.

Всі пам’ятають, що зворотний бік податків і зборів, з яких збирається дохідна частина державного бюджету – це зарплати, пенсії, допомоги та інші держвидатки. І якщо вчасно і в повному обсязі не збирати данину з бізнесу, то нічим буде платити пенсіонерам, вчителям, медикам та іншим працівникам держсектора.

Найдивніше в нинішній ситуації – це поточні звіти Держстату. Вони не просто позитивні, вони грандіозні: за перший квартал 2018 року ВВП України збільшився на 3,2%, а за другий – на 3,4%. У теорії таке зростання неминуче повинно супроводжуватися рекордами по перевиконанню держбюджету, тотальним профіцитом. У нас же тут дефіцит, причому, цей дефіцит стає хронічним. І, до речі, збігається зі стихійним збільшенням імпорту в Україну – відразу на 20%, при якому Митниця не просто не перевиконує плани по зборах, а навіть не справляється з поточними завданнями. У січні-липні Держмитслужба не виконала свій поточний план на 5 млрд. або на 2,7%. При цьому ніхто чомусь не влаштовував у відомстві кадрових зачисток і не призначав на ключові пости тих, хто почне за планом наповнювати казну (про справжню боротьбу з корупцією і тотальними зловживаннями мова вже не йде).

Тотальне потурання і невиконання бюджету припадає на час, який влада постійно називає непростим по частині виплат кредиторам. У серпні-грудні Україні необхідно перерахувати Міжнародному валютному фонду $ 1,2 млрд. і ще $ 550 млн. за єврооблігаціями. Це все відгомони нових кредитів і реструктуризацій, які влада провела чотири роки тому, обманюючи людей обіцянками про нові реформи, краще життя і посилення економічного зростання, яке чомусь не забезпечує виконання держбюджету.

Свій головний козир влада в цьому році вже використовувала – Нацбанк перерахував у серпні до держбюджету 6 млрд. грн. свого доходу, і сукупно 38 млрд. грн з початку року. Як відомо, нацбанківському гривня – це емісійна гривня. Нею користуються дуже акуратно і перераховують в казну частинами, щоб виважено нарощувати гривневу масу і надмірно не девальвувати гривню, провокуючи зростання інфляції.

В умовах відсутності відчутних реформ і скорочення надходжень до держбюджету над економікою України навис ризик нової емісійної хвилі. Якщо при владі знову не вистачить коштів на виплату пенсій, зарплат або посібників, вона знову може закликати на службу Нацбанк, і його «емісійні заробітки». Виходячи з поточних бюджетних звітів, може знадобитися «друк» ще близько 70-80 млрд. Грн. – десь стільки може не вистачити скарбниці, щоб розрахуватися зі старими і іншими бюджетниками. А платити за всі ці розрахунки будуть всі інші – і в курсі гривні, і в цінах на полицях магазинів.

Джерело – ubr.ua

категорії
Економіка

Публікації по темі