АМКУ оштрафував тютюнові компанії на 6,5 млрд

Штрафи наклали на ТЕДІС УКРАЇНА - 3.4 мільярди гривень, «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб'юшн» - 366 мільйонів гривень, «Філіп Морріс Україна» - 814 мільйонів гривень та інші.

10 жовтня 2019 року, АМКУ прийнято рішення щодо антиконкурентних узгоджених дій тютюнових компаній та монополіста- дистриб’ютора «ТЕДІС УКРАЇНА». На відповідачів накладено штрафи в загальному розмірі 6,5 мільярдів гривень.

Про це повідомив голова АМКУ Юрій Терентьєв.

За його словами, штрафи наклали на ТЕДІС УКРАЇНА – 3.4 мільярди гривень, «Філіп Морріс Сейлз Енд Дистриб’юшн» – 366 мільйонів гривень, «Філіп Морріс Україна» – 814 мільйонів гривень, «Джей Ті Інтернешнл Україна» – 434 мільйони гривень, «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» – 488 мільйонів гривень, «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» -167 мільйонів гривень, «Імперіал Тобако Юкрейн» – 292 мільйони гривень, «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна» – 80 мільйонів гривень, А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки» – 448 мільйони гривень.

“Поведінка цих компаній була погодженою, а результатом співпраці з єдиним і спільним для всіх виробників дистриб’ютором на ринку первинного продажу цигарок стало створення і підтримання штучних бар’єрів для інших компаній. На практиці порушники встановили такі умови для укладання договорів з іншими, окрім «ТЕДІС», потенційними дистриб’юторами, які просто унеможливили їх появу на цьому ринку”, – зазначив Юрій Терентьєв.

В ретроспективі це виглядало так:

1. У 2011-2012 рр. кожен виробник скоротив кількість прямих контрактів з дистриб’юторами до одного – «ТЕДІС Україна».
2. Як наслідок, у 2013 р. «ТЕДІС Україна» стає монополістом на ринку з часткою 99,43%.
3. Одночасно зазначені виробники встановили схожі критерії до потенційних покупців (у т. ч. поставка (доставка) сигарет у віддалені райони), яким не відповідає жоден із суб’єктів господарювання.
4. Жодна компанія не може вийти на ринок дистрибуції сигарет та/або придбавати сигарети безпосередньо у виробників, а змушена купувати їх у ТОВ «ТЕДІС Україна» (або у його покупців).

У 2012-2015 саме ТОВ «ТЕДІС Україна» не лише не відповідало згаданим критеріям, але й не виконувало в повному обсязі своїх дистриб’юторських функцій (продаж до 58 % обсягу сигарет без жодної доставки покупцям, шляхом самовивозу або вроздріб). Однак виробники ніяк на це не реагували.

категорії
Економіка

Публікації по темі