Be or not to be: національна віртуальна валюта в Україні

Якою буде електрона валюта

Будь-яка держава може визначити певні електронні гроші законним засобом платежу та зобов’язати приймати їх при розрахунках у магазинах, кафе та у громадському транспорті.

Електронні гроші – це записи на електронному носії, в обмін на які надаються товари і послуги. Зазвичай вони випускаються національними банками в обмеженій кількості. Носіями для електронних грошей можуть бути комп’ютери користувачів, сервери платіжних систем або картки з мікросхемами. Вартує зазначити, що електронні гроші – це не криптовалюта, а еквівалент реальних розрахункових одиниць.

Усі комп’ютери, які будуть здатні виробляти е-гривню, перебуватимуть під контролем Національного банку.

Більшість країн випуск електронних грошей пильно контролюють: їх дозволяється створювати тільки окремим банкам, іноді ще й іншим фінансовим установам: у Євросоюзі – Інститутам електронних грошей (ELMI), в РФ – небанківським кредитним організаціям зі спеціальною ліцензією, яку важко отримати.

В Україні емітентами таких грошей можуть бути лише банки. Тому, наприклад, компанії «Нова пошта», щоб запустити свою платіжну систему «Forpost», довелося домовитися з «Альфа-банком» про випуск для неї спеціальних електронних грошей.

За словами очільника Нацбанку Якова Смолія, НБУ «працює над проектом запровадження електронної гривні». «Це один з інструментів, який у так званому fintech-просторі прискорює розрахунки, робить їх набагато безпечнішими та вигіднішими. Це доступ до своїх ресурсів 24/7. Зручний інструмент для проведення невеликих розрахунків за допомогою мобільних пристроїв, і це безпечний інструмент», – зазначає він.

За основу електронної гривні буде закладена технологія блокчейн: «Ми вважаємо блокчейн наступним кроком в еволюції технології транзакцій. За нашими очікуваннями, ця технологія ставатиме все популярнішою і поширенішою вже у найближчому майбутньому. Ця технологія дозволить нашим щоденним платежам проходити швидко, безпечно і дешево», – повідомили у Нацбанку.

Електронна гривня може стати однією з форм національної валюти. Розплачуватися нею можна буде миттєво через віртуальні гаманці з допомогою комп’ютера чи мобільного. Перші кроки щодо впровадження віртуальної валюти в Україні були здійснені наприкінці 2016 року. Саме тоді, на повну потужність, запрацювала національна платіжна система «Простір», яка розпочала роботу над першими тест–картками з потрібними для підтримки електронної валюти мікросхемами. Нацбанк запланував до 2020 року впровадити в обіг першу електронну гривню.

Можливість впровадження власних цифрових валют обговорюють також у центральних банках США, Великобританії, Канади, Австралії, Швеції, Ізраїлю, Індії та Росії.

категорії
Економіка

Публікації по темі