Чого Україні чекати від валютного курсу найближчим часом

Основні фактори впливу на курс

Українці звикли жити в середовищі суцільної інфляції гривні і ті незначні зрушення курсу в обидва боки вже не викликають особливих емоцій.

Коливання валютного курсу – звична і абсолютно нормальна практика для країни, яка торгує із сусідами та залучає кошти інвесторів. Навпаки, абсолютно неприродньою в цьому випадку є стабільність іноземної валюти протягом тривалого часу.

Охочих нажитися на курсових коливаннях знайдеться чимало. Це й експортери, що намагаються заробити на продажі валютної виручки, власники обмінників із «завищеними ставками», та просто спекулянти на міжбанку, які користуються підвищеннями курсу, ну і звісно, великі компанії українських олігархів. В цей же час населення країни страждає від нових цін в магазинах, а малий та середній бізнес – рахує збитки від курсових втрат.

Традиційно взимку (грудень-січень) гривня ослаблюється, а навесні, ближче до літа, знову зміцнюється. Осінню зазвичай курс знову іде на спад гривні. Ці сезонні коливання напряму пов’язані із нашою економікою. Фактично, вона носить сировинний характер, а зовнішня торгівля, як відомо, – сезонний.

Аграрії продають зерно і коли вони заводять в країну валютну виручку та міняють її на гривню, – курс національної валюти посилюється.

А от напередодні опалювального сезону проводиться закупівля великих обсягів газу закордоном, тому валюта виходить з країни та гривня послаблюється.

Так само перед новорічними святами магазини та громадяни масово купують імпортні товари на подарунки, що також призводить до послаблення гривні.

Впливають на курс і вкоріненні недоліки бюджетного планування держави. Згідно зі статистикою у 2016 році 47,4% капітальних видатків здійснено у листопаді-грудні. У 2017 році ситуація повторилась. Держава та місцеві громади намагаються встигнути витрати бюджетні кошти до нового року.

Амплітуда курсу, спричинена сезонним фактором може бути доволі значною. Втім у 2017 році національна валюта втратила 3,1 % вартості відносно долара, що не є чимось вражаючим.

Також, щодо сировини: якщо ціни на основні експортні товари, такі як зерно, руда, метал ростимуть на зовнішньому ринку, то разом із ними збільшуватиметься валютна виручка. Відповідно гривня буде теж укріплювати свої позиції.

Окрім сезонного фактору на курс валюти впливають і фундаментальні зміни в політичному та економічному становищі країни. Це стосується не лише долара, а й євро, злотого, та інших валют світу. Безперечно суттєвим фактором впливу є ситуація на Сході України.

Вплинуть на курс і вибори 2019 року. Адже у політиків буде сильна спокуса збільшити соціальні виплати за рахунок дефіциту бюджету. А це призводить до знецінення гривні.

Із першого січня 2018 року мінімальна заробітна плата в Україні зросла до 3723 грн. Це відповідає очікуваному рівню інфляції та очікуваному рівню зростання економіки. Водночас проектом Держбюджету-2019 передбачено зростання мінімальної заробітної плати до 4175 гривень. Це знову ж може посилити інфляції. Це стосується і підвищення пенсій, субсидій та інших соціальних виплат.

Також гривня втрачає позиції і від валютних боргів, бо коли перед державою нависає погашення великого обсягу валютного боргу то зростає попит на валюту для таких виплат.

У 2018-2020 роках валютні виплати за державним та квазідержавним боргом становлять $8 млрд щорічно. Для того, аби їх покрити не вистачить навіть сукупної поточної суми золотовалютних резервів НБУ ($19 млрд).

Але якщо Україна буде успішно співпрацювати з МВФ, то їй вдасться зменшити тиск на гривню. Чотирирічна програма співпраці з Фондом передбачає отримання  $17,5 млрд, які допоможуть рефінансувати частину боргу.

категорії
Всі новиниЕкономіка

Публікації по темі