Декларації для всіх: коли в Україні введуть обов’язкове декларування доходів

Декларування для всіх може бути запроваджене у 2020 році.

Після того як Верховна Рада проголосувала за закон «Про валюту і валютні операції», питання про загальне декларування знову постало на порядку денному, повідомляє «Сегодня».

Пункт 11 цього закону зобов’язує Кабінет міністрів і Нацбанк, зокрема, розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроект про здійснення одноразового декларування активів фізичних осіб.

Правда, це завдання не самого найближчого майбутнього. Закон «Про валюту і валютні операції» набере чинносты лише з 7 лютого 2019 року, а подати законопроект Кабмін і НБУ повинні протягом 6 місяців після набрання законом чинносты, тобто приблизно до серпня 2019-го. Отже, якщо навіть він пройде всі належні процедури досить швидко (що малоймовірно, з урахуванням дискусійності питання), раніше 2020 року діяти не почне.

Про те, що в Україні може бути введене загальне декларування доходів громадян, говорять вже давно. Але приблизно стільки ж йдеться і про можливість введення «нульових декларацій» – тобто добровільноъ легалізації доходів, після якої декларант отримує «податкову» амністію і гарантію непереслідування за доходи, отримані «в тіні».

Завдання у цих двох підходів одне: зменшити «тіньовий» сектор економіки, який, за оцінками МВФ, становить в Україні 44% ВВП, і наповнити бюджет за рахунок податків на «нововиявлені» доходи.

Крім того, інформацію про доходи та витрати громадян, які подали декларації, можна буде внести в бази даних і потім перевіряти, чи відповідають доходи декларанта його витратам. Таким чином в багатьох країнах світу виявляють корупціонерів і тих, хто не повністю вивів своє майно з «тіні».

категорії
Економіка

Публікації по темі