Чотирнадцять народних депутатів подали законопроект, яким пропонують скасувати так звану формулу “Роттердам+”.
Проект закону № 8626 зареєстрований на сайті парламенту.
В тексті законопроекту депутати пропонують встановлювати ціни на вугілля для розрахунку тарифів у розмірі 90% від їх ціни в Роттердамі, з врахуванням ціни транспортування територією України.
Наразі діюча формула тарифу на електрику з вугілля передбачає 100% його ціни в Амстердамі плюс вартість транспортування починаючи із самого Роттердаму.
Окрім цього, у законопроекті пропонується дозволити: імпорт електричної енергії завдяки встановленню відповідного тарифу на неї; знизити акциз на електроенергію з 3,2% до 0,1%; підняти рентну плату за вугілля усіх видів до 5% , котра наразі становить 0,75%; скасувати сплату ренти на вугілля для всіх шахт, що отримують дотації з бюджету та встановити за базу сплати ренти за вугілля його ціну в Роттердамі.
Таким чином, на думку авторів, ціни на електроенергію в Україні знизяться на 15% при одночасному збалансуванні доходів бюджету.
Автори законопроекту зазначають, що 85% вугільних підприємств та 80% підприємств теплової генерації та теплоелектростанцій України належать енергетичному холдингу ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова.
За даними фінансової звітності компанії, в 2016 році (після запровадження формули “Роттердам+”) річний показник EBITDA (операційний прибуток до сплати відсотків, податків і амортизації) енергохолдингу ДТЕК виріс в 2,4 рази до 17,8 млрд гривень.
У 2017 році показник EBITDA покращився ще на 29% до 23 млрд гривень або 865 млн доларів. Таким чином, з моменту запровадження формули “Роттердам+” прибутки компанії зросли у 3 рази.
Автори також вказують, що експортна ціна за кВт*год електроенергії нижча, ніж ціна для українських споживачів.
Так, за даними Держстату, у 2017 році середня вартість експорту електроенергії склала 1,21 грн за кВт*год. При цьому, для українських підприємств оптова ціна електроенергії у 2017 році складала в середньому 1,35 грн за кВт*годину.