Державний борг України перевищив 76 мільярдів доларів США

Зовнішні запозичення України в 2,6 рази перевищують поточний рівень валютних запасів країни

Державний борг України (разом з держгарантіями) на червень 2018 року складав $ 76,3 млрд. З них приблизно 60% – зовнішні запозичення. Загалом це $ 47,2 млрд, що в 2,6 рази більше поточного рівня валютних запасів країни. 

Про це йде мова в спецпроекті VoxUkraine і  LIGA.net .

Як зазначається в матеріалі, в $ 47,2 млрд входить $ 9,6 млрд гарантованого державою боргу, а решту – прямий борг України у вигляді єврооблігацій, або, як їх ще називають, облігацій зовнішньої державної позики (близько $ 17,5 млрд, з огляду на $ 3,0 млрд “російських” єврооблігацій, за якими Україна оголосила дефолт), а також позик у міжнародних організацій ($ 16,6 млрд, включаючи єврооблігації, розміщені під гарантії США) і іншої заборгованості ($ 3,5 млрд). Ще приблизно $ 4,3 млрд – внутрішні запозичення в іноземній валюті (так звані валютні ОВДП – облігації внутрішньої державної позики).

Слід зазначити, що не всі валютні запозичення лежать на плечах уряду. Приблизно $ 6,8 млрд – борг НБУ перед МВФ: ця частина боргу не робить безпосереднього впливу на бюджет, так як при погашенні гроші будуть вилучені із золотовалютних резервів. Проте зниження рівня резервів створює ризик для збереження фінансової стабільності країни.

Борг в національній валюті – близько 625 млрд грн (ОВДП), що становить майже 30% загального державного боргу. З них більше половини (56%) – у власності Нацбанку (до 2016-го НБУ фінансував діри в держфінансах, викуповуючи ОВДП у Мінфіну, держбанків, Нафтогазу; така прихована емісія гривні вела до накопичення дисбалансів, які в кінцевому підсумку приводили до інфляції і девальвації).

Близько третини ОВДП (36%) – у власності державних банків (левова частка була випущена для докапіталізації цих банків), решта (всього 8%) тримають комерційні банки, українські фізособи і юридичні компанії, а також нерезиденти.

категорії
Економіка

Публікації по темі