Економічний розвиток України у лютому

У січні 2020 року економічна активність залишилась слабкою.

У січні 2020 року економічна активність залишилась слабкою.

Про це зазначається у макроекономічному та монетарному огляді НБУ за лютий місяць.

Економічна активність на початку року залишилась слабкою, у річному вимірі ІВБГ знизився на 3,4%. Від’ємний внесок серед базових галузей мали промисловість, сільське господарство і транспорт. Незважаючи на поліпшення зовнішньої цінової кон’юнктури, зберігалося падіння обсягів виробництва у металургії. Також, через теплу погоду суттєво знизилися видобуток вугілля та виробництво в енергетичному секторі.

Негативний вплив на машинобудування мало скорочення портфеля замовлень на машинобудівну продукцію, зокрема вагонів та локомотивів, а також машин та устаткування для інших видів діяльності. Падіння промисловості стримувало зростання хімічної та харчової галузей.

Зменшення транзиту газу на територію України призвело до зменшення обсягу вантажних перевезень. Очікувано нижчі законтрактовані обсяги не були використанні через низький попит на газ в Європі на тлі теплої погоди.

Державний бюджет у січні виконано з дефіцитом 15,3 млрд грн. Доходи зменшились на 6,6% під впливом високої бази порівняння через отримані торік тимчасові надходження від розмитнення транспортних засобів з іноземною реєстрацією, та і низки інших чинників. Видатки зросли лише на 0,7%, через збільшення витрат на оплату праці та соціальне забезпечення переважило зниження витрат на поточні трансферти та обслуговування боргу. Місцеві бюджети в січні виконані з профіцитом 13,5 млрд грн. Однак, унаслідок суттєвого дефіциту державного бюджету в січні сформувалося від’ємне сальдо зведеного бюджету 3,1 млрд грн.

Експорт товарів у січні збільшився на 2,3% завдяки рекордним поставкам кукурудзи та соняшникової олії. Також відновилося зростання експорту залізних руд, зокрема до Китаю через скорочення поставок до Бразилії та Австралії. Імпорт товарів зменшився на 1,7% за рахунок призупинення зростання імпорту машинобудування.

У порівнянні із попередніми роками у січні цього року за фінансовим рахунком спостерігався приплив капіталу на 0,3 млрд грн, зумовлений надходженням до державного сектору. Приплив був забезпечений випуском 10-ти річних облігацій та надходжень від продажу гривневих ОВДП нерезидентам. Приватний сектор нарощував зовнішні активи та зменшував свої короткострокові зобов’язання. Активи банківської системи зросли на тлі погашення урядом ОВДП в іноземній валюті та надходжень НАК «Нафтогаз України» з оплати гарантованих мінімальних потужностей на транзит газу. Завдяки профіциту зведеного платіжного балансу міжнародні резерви збільшилися та становили 26,3 млрд дол.

На січневому засіданні Правління НБУ ухвалило рішення про подальше прискорення темпів пом’якшення монетарної політики, знизивши ключову ставку на 250 б. п. – до 11.0%. Рішення спрямоване на сприяння економічному зростанню та узгоджується з приведенням інфляції до цілі 5%. UIIR, що тісно корелює з обліковою ставкою, також знизився, і далі тяжіючи до нижньої межі в коридорі ставок НБУ за інструментами постійного доступу. Останнє зумовлено збереженням значного профіциту ліквідності банківської системи, основними джерелами якої були традиційне для початку року зменшення обсягів готівки, а також витрачання урядом коштів.

Після суттєвого зниження в січні дохідність гривневих ОВДП у лютому залишилася практично незмінною. Значною мірою це зумовлено загальносвітовою тенденцією – стриманим ставленням іноземних інвесторів до інвестування в ризикові активи на тлі поширення коронавірусу.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі