Економіка має орієнтуватися на працедавця: треба зменшити бюрократію та тиск на бізнес, – Валерій Веремчук

Розмова з депутатом Львівської міськради про проблеми української економіки.

Щоб в Україну прийшли великі міжнародні компанії, аби привабити інвестиції, новообрані народні депутати повинні подбати про спрощення бюрократичних процедур, боротьбу з державною зарегульованістю певних галузей, ухвалити ряд важливих змін до податкового законодавства. Про це журналісту IA Vezha розповів Валерій Веремчук, керівник «Народної Самооборони» Львівщини та депутат Львівської міської ради.

Якими будуть Ваші перші законодавчі ініціативи у Верховній Раді?

Перш за все – збільшити бюджет для нашої армії – щороку не менше 6% від ВВП. Це потрібно, щоб підвищити рівень соціального захисту військових і покращити забезпечення армії технікою та зброєю.

Також пропозиції змін до законодавства в частині формування держбюджет – кошти повинні максимально залишались у містах, а не висмикуватись щоразу разу на потреби, за які повинна відповідати держава.

Зростання ВВП в Україні це приблизно 3,2-3,5%, що доволі мало для зростаючої економіки. Як Україні стимулювати економічне зростання?

Передусім спростити бюрократичні процедури і зменшити тиск на бізнес. Економіка має орієнтуватись на працедавця.

Ще один крок – демонополізація. Зараз багато сфер монополізовані. Туди не заходять конкуренти, бо їх не пускають. Це також державний вплив.

Говорячи про монополії, варто згадати одного із найбільших монополістів – ПАТ «Укрзалізниця». Чимало нарікань чуємо про несправедливе встановлення тарифів на вантажні перевезення тощо. Чи можлива демонополізація таких стратегічних напрямків?

На жаль, маємо приклад облгазів і обленерго, котрі перебувають у приватних руках. Без державного контролю багато українців потерпають від їх свавілля. Як на мене, що стосується залізниці, газу та електрики – державний контроль повинен зберегтись.

Щоб інвестиції прийшли в Україну, державі потрібен якісний і чесний суд. Ті зміни, котрі вже відбулись, вони радше носять показовий характер. Що потрібно зробити із судочинством в Україні?

Абсолютно згоден – приватні інвестори не можуть бути впевнені в українських судах, вони не бачать ефективних механізмів захисту власного капіталу. Поки маємо таку судову систему – думаю, нам не повірять. В Україну інвестиції не підуть так, як цього можна було б очікувати. Повне перезавантаження судової системи на часі, адже вона виявилась надто непорушною та проблемною.

Поговоримо про податкове законодавство. Які зміни варто запровадити у першу чергу?

Сьогодні є можливість містам та громадам дати повноваження регулювати певні види податків та зборів. Наразі, щоб залучити того самого інвестора, місто може лише звільнити його від оренди на земельну ділянку – і то цей процес залишається проблематичним. Натомість ми бачимо приклади успішних європейських міст – вони мають змогу надати певні пільги при виконанні інвестиційних умов. Для нас то звучить занадто революційно. Але ми повинні почати компетентно про це говорити.

Варто переглянути законодавство щодо податку на додану вартість – він досі залишається корупційно небезпечним в Україні.

Так само податок на виведений капітал – його запровадження має позитивно вплинути на розвиток.

Нам потрібна така податкова система, котра виведе з «тіні» величезну суму коштів. А це бюджет, пенсії громадян та їх соціальні гарантії.

Власне, про «тінь». Мінфін опублікував розрахунки, відповідно до яких обсяг тіньової економіки становить від 30% до 46% від ВВП. Ми розуміємо, що частина тіньової економіки це, зокрема, і зарплати в конвертах, і проблемна митниця.

Не варто вигадувати велосипед. Ми бачимо приклад роботи митних органів наших сусідів – нам варто скористатись їхнім досвідом. Інше питання: перекрити поставку контрабанди – означає стати на горло тому, хто сидить на її потоках – і тут маємо великий спротив системи.

Останні роки в Україну приходять великі міжнародні корпорації, хоч цей процес доволі повільний. Як стимулювати їх прихід в Україну, та чи справді цей процес позитивний для Української економіки?

Він неоднозначний. Міжнародні корпорації – це високі стандарти та вищий рівень оплати праці. Водночас корпорації не приходять сюди з нуля, вони поглинають місцевий бізнес. А нам потрібно мати конкурентне середовище

Великі міжнародні корпорації часто не хочуть заходити на український ринок. Як їх стимулювати? І чи позитивно це впливає на економіку?

Неоднозначно. Звичайно, великі корпорації – це великі стандарти і відповідні оплати, але це також виведення доходів з України. До того ж, корпорації можуть просто поглинути бізнес. А краще все-таки мати конкурентне середовище.

Інше питання – нам варто розвивати власне виробництво, провадити імпортозаміщення. В Україні залишатимуть податки, працівники матимуть роботу.

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі