Кібер арени дають можливість аматорам розвиватись у кіберспорті, – Антон Маркелов

Розкажіть про Windigo arena у Дніпрі та Z Arena в Харкові, а також їх роль у кіберспорті цих міст Windigo arena вміщає 85 комп’ютерних місць, 6 зон Sony Playstation,...

Розкажіть про Windigo arena у Дніпрі та Z Arena в Харкові, а також їх роль у кіберспорті цих міст

Windigo arena вміщає 85 комп’ютерних місць, 6 зон Sony Playstation, спорт-бар та зал на сто чоловік зі сценою. Початково, ми створювали кібер-арену з огляду на можливість проводити турніри з певною кількістю глядачів. Такі турніри ми вже проводили. В минулому році на Windigo arena ми провели фінал чемпіонату України з кіберспорту по двох дисциплінах. Тоді турнір відвідало близько півтора-двох тисяч відвідувачів. Ми привезли тоді у Дніпро 260 кіберспортсменів з усієї країни. Зараз такі турніри не проводимо в зв’язку з пандемією, але кожен тиждень, кожного місяця проводимо якісь більш-менш великі змагання, використовуємо сцену, залучаємо глядачів, тощо.

Цього річ ми відкрили Z Arena в Харкові спільно з нашим партнером, одним з відомих гравців Даніілом Тесленко, чемпіоном світу з Counter Strike. Харківська арена має 95 комп’ютерних місць, тут ми створили також ресторан, також присутня сцена та зал на 150-200 людей.

Про роль кібер-арен я скажу більше з огляду на федерацію. В минулому році ми з командами проїхали 33 тисячі 400 кілометрів, ми спеціально запам’ятали цю цифру. На той момент у більшості міст не було власних кібер-арен, тож нам доводилось для проведення змагань привозити власні комп’ютери, столи, крісла, апаратуру, людей, весь штаб федерації. Втім, після наших заходів, місцеві підприємці побачивши кількість команд, що беруть участь у  турнірах, кількість глядачів, звертались до нас з бажанням відкрити у місті кіберспортивні арени. Ми їх консультували, допомагали із підготовкою бізнес планів, допомагали зв’язками, допомагали з придбанням апаратури і так далі.

Тому можу сказати, що поява кібер-арен в будь-якому місті сприяє розвитку кіберспорту. Адже такі клуби дозволяють місцевим гравцям відчути дух змагань, звичайно вони можуть грати вдома, але це не те саме, адже кіберспорт це в першу чергу спілкування, комунікація. Тому, такі кібер-арени, гуртують довкола себе однодумців, дозволяють обмінюватись досвідом, дозволяють готуватись до турнірів, виховують у гравців командний дух, готують до великого кіберспорту.

Розкажіть чи з’являтимуться курси чи школи з кіберспорту, та чи відкриті ви до співпраці у цій сфері

В один момент нічого не відбувається. До визнання кіберспорту офіційним видом спорту ми йшли три роки. Тепер триватиме підготовка офіційних правил, Федерація кіберспорту України готує офіційний календар на наступний рік, наступним етапом буде розробка плану розвитку на 2020-2025 роки. Усе це поступово, і власне у цьому плані передбачено створення кібершкол, введення кіберспорту у шкільну програму, в студентську програму, до-речі ми практикуємо на базі Університету фізичної культури у Києві такий курс.

Розкажіть чи є інтерес спонсорів, у тому числі місцевих, до кіберспортивних турнірів

Завдяки роботі федерації, у кіберспорт прийшли такі гіганти як ПриватБанк та компанія Віда, зараз ми залучили багато нових партнерів, котрі ніколи не були пов’язані з кіберспортом, зокрема Нова Пошта, Комфі, Цитрус, Ельдорадо, і так далі. Кіберспорт для Українського ринку – це щось нове та цікаве.

Великі спонсори звичайно заходять на всеукраїнські турніри, але в регіонах у нас багато кейсів з місцевими підприємцями – це і мережі магазинів комп’ютерної техніки, і фітнес-клуби, тощо. В остані місяці чимало запитів ми отримали від виробників харчування швидкого приготування, виробників горішків, сухариків, тощо. Їм цікавий кіберспорт і якраз у локальні турніри вони з цікавістю йдуть.

Чи можна асоціювати кіберспорт та букмекерство

Асоціювати азартні ігри та кіберспорт – ні. Варто сказати, навіть у влади, у міністерства не виникало таких питань. Втім головне непорозуміння у тому, що кіберспорт плутають з геймінгом, а геймінг зовсім інше. Є лише близько 20-ти кіберспортивних дисциплін, котрі є кіберспортом, адже у них є спортивна складова, це не ігри на проходження у котрих можна сидіти годинами чи цілими днями.

Головна мета кіберспорту на сьогодні поламати ті стереотипи, що склались у суспільстві, донести до звичайного обивателя те, що кіберспорт це не геймінг, не азартні ігри, це звичайний спорт, традиційний, у нього є такі ж притаманні іншим видам спорту проблеми та ознаки.

Які перспективи для молоді у кіберспорті та як молодь може на цьому заробляти

Звичайно, в першу чергу це участь у турнірах. Частіше приходиш, граєш та перемагаєш, тебе помічають, підписують з тобою контракт. Аби допомогти аматорам бути поміченими федерація створює сайт, котрий буде збирати усю статистику щодо кожного кіберспортсмена, його рейтинг, ранг, та інше. З часом це допоможе помітити перспективних гравців. Наведу приклад, на чемпіонаті України грали хлопці, вони не перемогли, але їх особистий рейтинг допоміг їм підписати контракти з міжнародною організацією. Є ряд людей, котрі завдяки особистій статистиці підписують контракти з міжнародними компаніями.

Яка відмінність звичайних комп’ютерних клубів та кібер-арен

Комп’ютерний клуб це просто клуб. Він може бути хороший, сучасний, але це просто клуб у котрий ти приходиш, даєш гроші адміністратору та сидиш граєш. Кібер-арену відрізняє атмосфера, тут ти можеш посидіти поїсти, подивитись трансляції, провести збір команди, за просторим столом обговорити стратегію та тактику і повернутись за комп’ютер – у цьому принципова різниця. У той же час, з точки зору законодавства відмінностей немає, кібер-арена такий самий громадський заклад.

Чи рентабельний цей бізнес

Я не можу сказати, що це високомаржинальний бізнес, він прибутковий, але не надприбутковий. Хвиля кібер-арен, це можна сказати друга хвиля розвитку комп’ютерних клубів, після першої, що була у нульових.

За минулий рік, поки ми з федерацією їздили містами, за нашої підтримки було відкрито 8-9 кібер-арен по всій Україні. Люди відкрили їх, задоволені, заробляють гроші та займаються улюбленою справою.

 

категорії
БізнесЕкономікаІнтерв'юКіберспорт

Публікації по темі