«Криптовалюти зможуть замінити традиційні гроші», – Олексій Федорин

В Україні і багатьох країнах світу досі відсутній законодавчий статус криптовалюти.

Експерти розповіли про надійність криптовалютного ринку, зокрема в Україні, його переваги та перспективи розвитку в майбутньому.

Швидке зростання популярності та курсу віртуальних грошей все частіше привертає увагу інвесторів, навіть тих, які жодного разу не зіштовхувалися з поняттям «криптовалюта».

Утім, далеко не всі можуть чітко уявити, у чому головні переваги цифрової валюти, як вона працює та які перспективи в нової ланцюгової системи зберігання даних та грошових переказів.

Окрім того, в Україні і багатьох країнах світу досі відсутній законодавчий статус криптовалюти. Фахівці обережно підходять до законодавчих ініціатив та паралельно із власними дослідженнями уважно стежать за подальшим розвитком нових технологій і явищ для розробки найбільш ефективного підходу щодо регулювання операцій з криптовалютами.

Сутність криптовалюти

Криптовалютою вважають особливий електронний платіжний засіб, курс якого підтримується тільки попитом і пропозицією. Такі електронні гроші не регулюються жодною з державних систем, у тому числі Центробанком будь якої з країн. Функція спостерігачів і контролерів у цьому випадку лежить на користувачах мережі і власниках криптовалюти.

Перевагою електронних монет вважається їх анонімність і конфіденційність проведених транзакцій. Гаманець криптовалют — це просто набір символів, який не прив’язаний до персональних даних і не може бути ідентифікатором власника.

Крім того, переміщення електронних коштів між користувачами здійснюється набагато швидше, ніж аналогічна банківська операція, навіть якщо це міжнародний переказ. Варто також зазначити, що у випадку подібних операцій за перекази треба платити комісію, розмір якої впливає на швидкість виконання транзакції.

Також важливим є те, що на курс криптовалют не впливає робота фінансових інститутів або політична нестабільність.

В коментарі журналісту ІА «Вежа» Олексій Федорин, аналітик Дніпровської філії Міжнародної академії біржової торгівлі, розповів, що криптовалюти опосередковано є частиною нової ефективної технології блокчейн! «Це новий і ефективний засіб вирішення завдань, відмовлятися від якої ніхто не буде, подібно до того як ми не можемо відмовитися від електрики, мобільних систем та інтернету», – переконаний він.

На його думку, в перспективі криптовалюти можуть замінити традиційні гроші, хоча стверджує, що цей процес еволюційний і потрібно досить багато часу для переформатування загального уявлення про гроші.

Принцип роботи криптовалют

Електронні гроші не мають відношення до жодної з традиційних валют. Відповідно, кожна людина може створити і пустити в обіг власну криптовалюту.

Монети в системі представляють собою криптографічні хеш-коди, які є унікальними і не можуть використовуватися двічі. У них є свій курс, який можна контролювати на спеціальних сайтах.

Зазначимо, інформація про всі транзакції зберігається в блокчейні. Це своєрідна база даних, яка зберігається одночасно на безлічі комп’ютерів. Згідно записів у блокчейні можна відстежувати всі монети і дізнаватися баланс будь-якого гаманця. Відповідно, можна обійтися без центрального сервера – учасники системи можуть підтвердити, що на гаманці є гроші, запустити транзакцію і додати її в наступний блок, щоб завершити переклад.

Варто вказати, що цей так званий «ланцюжок блоків» майже неможливо розірвати, щоб змінити в ньому інформацію, оскільки ламати доведеться всі блоки, а також копії бази на всіх комп’ютерах, а для цього потрібні гігантські обчислювальні потужності. Тож криптовалюти у зв’язку з цим мають певну надійність.

Максим Тульєв, Голова комітету з питань захисту прав людини та свободи слова Інтернет Асоціації України, розповів, що криптовалюту підтримують одночасно тисячі незалежних один від одного вузлів у Мережі. Стверджує, що кожен може стати таким вузлом, якщо запустить у себе на комп’ютері відповідне програмне забезпечення.

«Зникнути одночасно всі разом криптовалюти ніяк не зможуть. А от що до вартості монет – вона може та буде значно коливатись. Це як курс звичайної валюти: попит та пропозиція постійно впливають на її ціну. На відміну від будь-якої валюти, що час від часу зазнає емісії з боку держави, емісія криптовалют суворо обмежена самою системою. Тому у довгостроковій перспективі курс криптовалют з цієї причини буде зростати», – зауважив Максим Тульєв.

Недоліки електронних коштів

Варто зауважити, що в електронних грошей є ряд недоліків, які важливо знати перед тим, як інвестувати у них.

По-перше, відсутність можливості контролювати міжнародні перекази. Не існує органів нагляду, щоб стежити за випуском і рухом криптовалют.

По-друге, не існує способів, щоб відкликати платіж. Це важливо враховувати, щоб не потрапити на шахраїв.

Зауважимо про негативний вплив криптовалют на економіку, який пов’язаний з тим, що через відсутність можливості регулювати такі фінансові потоки може виникнути ситуація, коли платоспроможні зобов’язання не будуть співвідноситися з реальною платоспроможністю економіки і населення.

Відзначимо також неідеальний рівень безпеки, який може викликати обвал криптовалют. Траплялося, коли у зв’язку з хакерськими атаками були вкрадені мільйони, що призвело до падіння курсу.

На думку Тетяни Ященко, старшого юриста EXPATPRO Law Firm, ризиковість криптоактивів пов’язана з відсутністю однакового розуміння їх природи у світі.

В коментарі виданню вона зазначила, що у 2014 році у США було роз’яснення, що криптовалюти варто вважати товаром, а отже операції з ними є поставкою товарів. А це у свою чергу призвело до виникнення питання щодо правильності застосування підходів до оподаткування таких операцій.

«Власне, саме особливості оподаткування є найгострішим питанням на сьогодні. Адже прибуток від криптовалютних операцій складно підтвердити, наприклад, в офіційних угодах із залученням банків джерело походження коштів, отриманих від конвертації токенів, практично неможливо обґрунтувати», – зауважила вона.

Найпоширеніші у світі криптовалюти

Станом на сьогодні у світі існує близько тисячі видів криптовалют, і цей ринок продовжує рости.

Bitcoin – це перша і найвідоміша монета з безлічі інших віртуальних електронних валют. Вона функціонує без жодного контролюючого органу або центрального банку. Обробка транзакцій в ній здійснюється колективно учасниками мережі, що дозволяє проводити будь-які операції анонімно, без ідентифікації користувача. Ніхто не володіє і не контролює Bitcoin, але всі можуть стати учасниками цієї мережі.

Мережа Bitcoin заснована на технології “блокчейн” і являє собою публічний реєстр, який зберігає дані про всі транзакції системи. Усі вони захищені електронними підписами користувачів – учасників мережі, які добувають біткоіни або проводять з ними будь-які операції.

Капіталізація Bitcoin станом на 22 жовтня  2018 року становила 112,978 млрд доларів. Минулого року Bitcoin розколовся на Bitcoin і Bitcoin Cash, який зараз посідає 4-ту позицію в рейтингу із капіталізацією $7,8 млрд. На другому місці в топ-5 криптовалют перебуває Ethereum або валюта «розумних контрактів» (працює за чітко прописаною програмою без можливості втручання або шахрайства). Вона була створена в 2015 році, сьогодні її капіталізація становить $21,1 млрд.

Ripple посідає третє місце ($18,3 млрд). Ця криптовалюта з’явилася в 2012 році й орієнтована на операції з обміном валют без зворотних платежів.

На п’ятому місці – EOS із $4,9 млрд капіталізації.

Як заробити на криптовалютах?

Принцип роботи криптовалютних бірж нічим не відрізняється від бірж, які працюють з доларами, євро та іншими загальноприйнятими валютами світу. Відповідно, для того, щоб заробити на біржі криптовалют, потрібно придбати «монети» за нижчою вартістю, а продати за вищою. Торги проводяться у формі аукціону.

Зазначимо, поточний курс валюти встановлює маклер. Він враховує курс попередніх торгів та орієнтується на безліч інших показників.

Іншим видом заробітку є купівля криптовалюти на одній біржі і продаж на інший. Сенс полягає в тому, що на різних криптовалютних біржах курс може значно відрізнятись. Вона може досягати 100-200 доларів за 1 біткоїн. Купуючи на одній і продаючи на іншій, отримують заробіток на різниці курсів.

Як створити гаманець для криптовалюти?

Користуватися віртуальними грошима, при цьому не маючи спеціального гаманця, не можна. Існує багато варіантів і місць для зберігання своїх заощаджень.

Найпоширеніший ресурс – blockchain.infо. У цього гаманця зрозумілий інтерфейс, невелика комісія і немає лімітів на суми. Вважається зручним для зберігання біткоїнів і здійснення операцій.

Якщо цікавить, де зберігати криптовалюту, тоді можна використовувати гаманець на exmo.me. Цей ресурс є біржею криптовалют. На такому гаманці можна розмістити кілька криптовалют. Варто відзначити низьку комісію гаманця. Серед мінусів користувачі відзначають можливість здійснювати перекази тільки від 0.01 ВТС.

Ще один популярний гаманець – cryptsy.com. Виділяється він серед інших тим, що на ньому можна зберігати приблизно 200 криптовалют. Завдяки вигідному курсу обміну можна заробляти на майнінгі, а можна використовувати такий гаманець для зберігання «кранів».

Статус криптовалют в Україні

Національний банк України досі чітко не визначився, якого статуту надати криптовалютам. При цьому, прямої законодавчої заборони на операції з використання криптовалюти в Україні не існує.

Очевидно, що законодавство України та влада відстають від викликів часу. Хоча НБУ та Державна фіскальна служба заявляли про незаконність криптовалют, це не відлякує наших співвітчизників від їх використання.

Наприклад, у вересні минулого року юридична фірма Ілляшев та Партнери почала приймати криптовалюту Bitcoin як оплату за рахунками за свої послуги. Можливість таких розрухунків з минулого року можливий також у мережі італійських ресторанів Pesto Cafe в Києві. З юридичної точки зору оплата відбувається так, ніби клієнт розраховується за допомогою подарункового сертифіката. Комісію за транзакцію при цьому бере на себе ресторан.

В коментарі журналісту ІА «Вежа» Семен Каплоушенко, директор першої в Україні публічної біржі криптоактивів KUNA.io, наголосив, що криптовалютний ринок дійсно перспективний, однак законодавчий статус криптовалюти досі відсутній.

«Уряди найрозвиненіших країн ще не зрозуміли, що робити з криптовалютами, і не врегулювали нормативну базу. Україна теж належить до числа таких країн. Хоча нещодавно в парламенті зареєстрований законопроект, який має запровадити прості та чіткі правила гри для всіх зацікавлених учасників крипторинку», – заявив він.

Додав, що сподіваються від Уряду прийняття закону до кінця цього року. На його думку, це дозволить цілком легально та на законній підставі сплачувати податки від доходів, які отримані від операцій з криптовалютами. Також юридичні особи отримають доступ до цього перспективного ринку – оплачувати, приймати оплату, заробляти та сплачувати податки.

«Ми, колектив авторів законопроекту, запропонували 5%-ву ставку податку від прибутків, отриманих на крипторинку. Інакше, згідно чинного законодавства, доведеться сплачувати 18% податку на доходи фізичних осіб», – наголосив Семен Каплоушенко.

При цьому, Оксана Продан, народний депутат та голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця», запевняє, що вже подана пропозиція легалізувати криптовалюти. «У вересні ми з колегами зареєстрували законопроект 9083, в якому пропонуємо легалізувати криптовалюти. Зокрема, в документі ми чітко прописуємо, що таке «віртуальні активи», «майнінг», «операції з віртуальними активами», «прибуток від операцій з віртуальними активами» та інші», – розповіла.

Зазначила, що для підприємств буде встановлена пільгова ставка оподаткування прибутку (доходу) від операцій з продажем віртуальних активів – на рівні 5% до 2024 року. Після 2024 року ставка оподаткування складе 18%. Тоді як для фізичних осіб вона залишатиметься незмінною – на рівні 5%.

«Наразі ми активно працюємо над тим, щоб законопроект потрапив на розгляд парламенту. Буквально нещодавно отримали висновок Головного науково-експортного управління Верховної Ради України. Чекаємо на висновок Міністерства фінансів і наполягатимемо на включенні документ в порядок денний сесії, бо це один з тих документів, який створює нові можливості для всіх нас і посилює економіку країни», – наголосила Оксана Продан.

Загалом у криптовалют чудові перспективи на майбутнє через їхні властивості, в першу чергу, через анонімність володіння і транзакцій, а також через їхню незалежність від втручання держав, а отже імунітет від інфляції. Вже зараз вони стали для багатьох людей способом зберігання коштів. Як засіб для розрахунків криптовалюти поки що не дуже зручні, але ці технології постійно модернізуються.

категорії
БізнесЕкономікаНовини Львівщини

Публікації по темі