Мільярди доларів від експорту металургії під загрозою: Євросоюз прийняв нові квоти

Після вичерпання квоти до імпорту чорних та кольорових металів буде застосовуватись мито у розмірі 25%.

Єврокомісія опублікувала повідомлення про запровадження остаточних захисних заходів щодо імпорту металопродукції в ЄС, які набули чинності 2 лютого 2019 року.

Офіційне повідомлення оприлюднили на сайті Єврокомісії.

Що це означає?

ЄС запровадила захисні заходи у формі індивідуальних та глобальних тарифних квот для усіх країн. Після вичерпання квоти до імпорту сталевої продукції буде застосовуватись мито у розмірі 25%. Захисні заходи діятимуть три роки, включаючи період дії попередніх заходів. Тобто остаточні заходи будуть діяти з 2 лютого 2019 по 30 червня 2021 рр.

Глобальні квоти виділятимуться на квартальній основі, а індивідуальні – на річній. Водночас, квартальний залишок глобальної квоти буде переходити на наступний квартал в рамках одного річного періоду. Також передбачено, що країни, які вичерпають свої індивідуальні квоти, матимуть можливість продовжувати свої поставки без сплати мита в рамках залишку глобальної квоти в останньому кварталі річного періоду.

Категорії, на які розповсюджуються

Під дію захисних заходів підпадає 26 категорій товарів металургійної галузі. Товари походженням з України підпадають під тарифні квоти за 14 товарними групами. Мінекономрозвитку домоглося виключення України з-під дії захисних заходів по 12 товарним категоріям. В рамках цих квот Україна поставлятиме продукцію на умовах, які визначені Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Індивідуальні квоти України відповідають історичним обсягам поставок, враховуючи при цьому зростання попиту в країнах ЄС. По 2 товарним категоріям товари з України ввозитимуться до ЄС в рамках глобальної квоти (труби для газопроводів та гарячекатний плоский прокат).

Відтепер квоти стосуватимуться експорту гарячекатаного та холоднокатного плоского прокату, товстого листового прокату, прутків, нержавіючої арматури та легких секцій, катанок з нелегованої та легованої сталі, кутиків та спеціальних профілів, залізничних матеріалів, труб для газопроводів, профільних секцій, безшовних нержавіючих труб, інших безшовних труб, нелегованих та інших легованих холодним способом брусків та нелегованого дроту.

Вплив на металургійну галузь

Нові квоти стануть суттєвим ударм по українських металургах. Тарифні квоти діятимуть понад 2 роки і стосуватимуться 14 товарних позицій, які експортують українські заводи. За перевищення квоти передбачена оплата мита у розмірі 25%, що ставить під сумнів діяльність «вільної торгівлі».

Таким рішенням ЄС фактично обмежує український експорт чорних металів та виробів з них і стримує поставки цих товарів на ринки ЄС. Під загрозою можуть опинитися мільярди євро промислового експорту.

Варто зазначити, що за даними Держстату, майже половина українського експорту йде в країни Європи. Так, обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив $1707,6 млн або 45,8% від загального обсягу експорту (в січні 2017 року — $1191,1 млн або 39,5%), і збільшився в порівнянні з січнем 2017 року на $516,5 млн або на 43,4%.

В цілому в 2018 році металургійні підприємства України наростили експорт чорних металів на 14,6% до $ 9,937 млрд у порівнянні з $ 8,666 млрд роком раніше. Чорні метали склали 20,99% в загальному обсязі українського експорту і становлять основну групу товарів, які Україна експортує до ЄС.

У 2017 році валютна виручка від експорту чорних металів зросла на 19,6% порівняно з 2016 роком – до 8,666 млрд дол. з 7,247 млрд дол. Як повідомляє Державна фіскальна служба, частка чорних металів у валютних доходах країни від експорту становить 20,03%. Також повідомляється, що валютна виручка від експорту металовиробів у 2017-му збільшилася на 30% – до 896,7 млн дол. і становила 2,07% в загальному обсягу експорту країни. Загалом за 2017 рік Україна експортувала товарів і послуг на суму 52,3 млрд доларів, і 20 млрд доларів довелося саме на країни ЄС, що склало 38,3% всього обсягу.

Втім, за оцінками Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, значного негативного впливу на обсяги поставок до країн ЄС не очікується, враховуючи застосування захисних заходів Європейським Союзом у такій формі, по значній кількості категорій товарів. «Так, застосування попередніх заходів (з 19 липня 2018 по 1 лютого 2019) майже не вплинуло на обсяги поставок української продукції на ринок ЄС, українська металургійна продукція продовжувала експортуватись до країн ЄС у традиційних обсягах, при цьому по деяким товарним позиціям було зафіксовано зростання поставок», – заявили в Мінекономрозвитку.

 

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі