Мінфін перегляне стратегію розвитку держбанків

У 2020 році Мінфін скоротить частку держави в банківському секторі.

У 2020 році Мінфін скоротить частку держави в банківському секторі.

Про це заявила міністр фінансів України Оксана Маркарова на презентації Стратегії розвитку фінансового сектору України до 2025 року.

Частка банків за участю державного капіталу в системі суттєво збільшилась. На сьогодні більше 54% активів і 63% депозитів банківської системи сконцентровано у державних банках.

Заступниця голови Нацбанку України Катерина Рожкова стверджує, що зростання частки держбанків — наслідок подолання фінансової кризи. А саме, результат оздоровлення банківського сектору, в тому числі й вимушена націоналізація Приватбанку, приведення капіталів банків до нормативних значень та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

За словами Оксани Маркарової, цього року Мінфін перегляне стратегію розвитку державних банків.

«Ми хочемо стрімко скорочувати частку держави в банківському секторі. Ми хочемо швидше знайти ефективних власників або міжнародних партнерів для наших державних банків. Цього року ми активно будемо врегульовувати питання проблемних кредитів держбанків», — розповіла міністр фінансів.

Катерина Рожкова додає, що основним є питання конкурентного середовища. «У нас немає виключень для державних банків. Ще в 2015 році ми встановили однакові вимоги для всіх гравців ринку. Зараз держбанки є маркетмейкерами та лідерами ціноутворення на ринку», — додає вона.

На думку Оксани Маркарової, оновлена стратегія буде успішною, якщо Міністерство фінансів дасть поштовх до розвитку небанківського фінансового сектору та фондового ринку.

Держбанки і що з ними планують робити:

  1. У частковій чи повній власності держави перебуває 4 банки. Два з них були створені державою — Ощадбанк і Укрексімбанк. Два з них було націоналізовано — Укргазбанк та Приватбанк. З державних банків Укргазбанк має найнижчу частку проблемних кредитів в портфелі.
  2. Для українського банківського сектору не притаманна модель, коли держава домінує в ньому. «Наш підхід дуже простий — все, що забрали з ринку, маємо стабілізувати, налагодити процеси, приватизувати і повернути назад на ринок», — говорить Оксана Маркарова. Тому в стратегії розвитку прописано, що держава повинна повністю (у випадку з Укргазбанком та Приватбанком) або частково (у випадку з Ощадбанком) вийти з капіталу держбанків. Подальша доля Укрексімбанку поки обговорюється.
  3. Не повинно бути преференцій. Державні банки не повинні спотворювати ринок. «Банками потрібно правильно управляти. Корпоративне управління було нашим пріоритетом: цього року всі держбанки мають наглядові ради та працюють над налагодженням управління, яке відповідає міжнародним стандартам», — коментує Оксана Маркарова. Також важлива стратегія — чим займаються банки, куди інвестують гроші, чи проводять вони максимально ефективну політику з точки зору збільшення їх комерційної прибутковості та надання потрібних послуг.

«Ми зараз на фінальній стадії з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), яка, сподіваюся, найближчим часом стане власником Укргазбанку. Разом з IFC будемо шукати кінцевого ефективного власника банку з високою репутацією», — говорить Оксана Маркарова.

За слова міністра фінансів, різні типи інвесторів заходять хвилями. Першими заходять фінансові інвестиції в державні цінні папери. Зараз іноземні інвестори стратегічно розглядають Україну та купують довгострокові папери. Якщо рейтинг України покращиться, то прийде друга хвиля інвесторів, наприклад, із венчурними інвестиціями.

«Стратегічні інвестори, за яких ми боремось, заходять в третю хвилю. Тільки тоді, коли розуміють, що тут є стабільність і можна заробити, а також захист прав кредиторів та інвесторів на належному рівні. Третя категорія найбільш консервативна та полохлива, тому ще багато треба зробити», — зазначає Оксана Маркарова.

Додає, що задача Мінфіна полягає в підтримці макроекономічної стабільності, належного фінансування, бюджетного планування на три роки та прискорення економічного зростання

категорії
БізнесЕкономіка

Публікації по темі