Нацбанк затвердив перелік банків-учасників валютної інтервенції щодо найкращого курсу у І кварталі 2019 року

Загальний рейтинг розраховується на основі місця банку в кожному з трьох складових рейтингів, побудованих за трьома критеріями.

Національний банк України затвердив перелік банків, які зможуть брати участь у валютних інтервенціях НБУ у формі запиту щодо найкращого курсу у І кварталі 2019 року.

Про це інформує прес-служба Національного банку України.

Згідно з критеріями відбору банків, у такій формі валютної інтервенції можуть брати участь 20 установ, які за підсумками попереднього кварталу мали найкращий загальний рейтинг серед банків-учасників міжбанківського ринку. Цей загальний рейтинг розраховується на основі місця банку в кожному з трьох складових рейтингів, побудованих за трьома прозорими критеріями:

обсяг операцій банку з купівлі та продажу іноземної валюти з іншими суб’єктами ринку та Національним банком (питома вага місця в цьому рейтингу в обрахунку загального рейтингу становить 50%),

обсяг операцій банку з клієнтами з купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти (питома вага місця в цьому рейтингу  – 30%),

обсяг активів банку (питома вага місця в цьому рейтингу – 20%).

Відповідно до вказаних критеріїв, у I кварталі 2019 року до переліку банків-учасників валютної інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу було додано ПАТ “Банк Інвестицій та Заощаджень” і виключено АТ “Банк Кредит Дніпро”.

Таким чином, у січні-березні 2019 року брати участь у таких інтервенціях зможуть наступні фінансові установи: АТ “Альфа-Банк”, АТ “Банк Альянс”, ПАТ “Банк Інвестицій та Заощаджень”, ПАТ “КБ “Глобус”, ПАT “ІНГ Банк Україна”, АКБ “Індустріалбанк”, ПАТ “Креді Агріколь Банк”, АТ “ОТП Банк”, АТ “Ощадбанк”, Акціонерний банк “Південний”, АТ КБ “Приватбанк”, ПАT “ПУМБ”, АТ “Райффайзен Банк Аваль”, АТ “Сбербанк”, АТ “Сітібанк”, АТ “ТАСкомбанк”, АБ “Укргазбанк”, АТ “Укрексімбанк”, АТ “УкрСиббанк”, ПАТ “Укрсоцбанк”.

Нагадаємо, інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу були запроваджені відповідно до Стратегії валютних інтервенцій Національного банку на 2016-2020 роки і проводяться з початку 2017 року.

У 2018 році Національний банк купив на міжбанківському валютному ринку майже 3.2 млрд дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу – більше 699 млн дол. США. За цей період Національний банк продав на міжбанківському валютному ринку 1.8 млрд дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу – 333 млн дол. США.

Валютна інтервенція у такій формі здійснюється наступним чином. Спочатку Національний банк проводить одночасний запит у банків щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти через функціонал торговельно-інформаційних систем Блумберг або Рейтер. Отримавши пропозиції банків, Національний банк укладає угоду з тим банком, який запропонував найкращу ціну.

З квітня 2018 року передбачено можливість проведення інтервенції за найкращим курсом двома шляхами. Перший – той, яким вона проводилися до цього, а саме – шляхом запиту щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти в суб’єктів ринку через торговельно-інформаційні системи та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну. Другий – шляхом вибору найкращої ціни купівлі/продажу іноземної валюти з наявних в торговельно-інформаційних системах котирувань суб’єктів ринку, та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну (тобто через Matching – новий функціонал для укладання угод в торговельно-інформаційних системах).

Якщо у першому випадку з огляду на технічні особливості інших функціоналів у інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу можуть брати участь лише 20 установ, то у випадку проведення інтервенції за найкращим курсом через Matching взяти у ній участь можуть всі банки, що користуються новим фунціоналом.

категорії
Економіка

Публікації по темі