Національний банк зберіг облікову ставку на рівні 18% річних

У 2018 році споживча інфляція сповільнилася до 9,8%

Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 18% річних. Збереження ставки на такому рівні спрямоване на зниження інфляції до цілі 5% у 2020 році.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

«За минулий рік інфляція була вищою за прогнозовані показники. Цьогоріч інфляція також випереджає прогноз Національного банку. Цей інфляційний тиск виник не в останню чергу через підвищення мінімальної зарплати на початку минулого року, це такий відкладений наслідок цього рішення. Компенсувати інфляційний тиск можна лише подорожчанням грошей, що НБУ і робить, тобто як засіб втримання інфляції на прогнозованому рівні. На сьогодні ситуація свідчить, що такий крок НБУ правильний», – зазначає Віктор Гальчинський, економічний експерт, речник банку ПАТ «Кредобанк».

Він також зазначив, що в тому разі, якщо Національний банк не буде тримати облікову ставку дорогою, то в Україні відбудеться знецінення національної валюти. «Наразі облікова ставка стримує інфляцію та стабілізує валютний ринок. Тобто вона гасить інфляцію, адже гроші вже не є такі легкі, до них складніший доступ», – пояснює Віктор Гальчинський.

У 2018 році споживча інфляція сповільнилася до 9,8% (з 13,7% у 2017 році) – найнижчого рівня за останні п’ять років. Розворот тренду зростання інфляції, який спостерігався у 2017 році, є результатом, насамперед, жорсткої монетарної політики, якої дотримувався Національний банк. Послідовні підвищення процентних ставок з жовтня 2017 року посилювали стимули для заощаджень.

Крім того, жорсткі монетарні умови були однією з причин зміцнення обмінного курсу гривні. Також посиленню курсу сприяли високі ціни експортних товарів на зовнішніх ринках, рекордний врожай зернових та значні обсяги грошових переказів.

На додаток до монетарних чинників послабленню інфляційного тиску допомагали розширення внутрішньої пропозиції окремих продуктів харчування та падіння світових цін на продовольство.

Попри зниження, інфляція очікувано перевищила ціль Національного банку 6% ± 2 в. п. на кінець минулого року. Інфляція відхилилася від цілі, головним чином, через дію факторів, на які монетарна політика має обмежений вплив:

  • підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів;
  • зростання виробничих витрат під впливом підвищення заробітних плат;
  • підвищення світових цін на нафту впродовж більшої частини року;
  • звуження пропозиції овочів через несприятливі погодні умови.

Важливим драйвером інфляції також був споживчий попит, який зростав через підвищення заробітних плат. У 2018 році реальні заробітні плати були на 12,5% вищими, ніж рік тому. Також упродовж більшої частини року вагомими чинниками, що впливали на економічні настрої, були невизначеність щодо відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом та високі зовнішні ризики.

Ключовим припущенням макроекономічного прогнозу залишається співпраця з МВФ та відносно сприятливі умови доступу до міжнародних ринків капіталу.

Водночас досить високі процентні ставки сприятимуть припливу боргового капіталу, що разом із подальшим надходженням прямих іноземних інвестицій  фінансуватиме дефіцит поточного рахунку. Зовнішні офіційні залучення та розміщення єврооблігацій Урядом дадуть змогу здійснити виплати за зовнішнім державним боргом, пік за якими припадає на 2019 – 2020 роки. Це сприятиме поліпшенню очікувань економічних агентів та зміцненню макрофінансової стабільності.

Унаслідок цього обсяг міжнародних резервів залишатиметься на рівні близько 21 млрд дол. США упродовж цього і наступного років.

Подальша динаміка облікової ставки залежатиме від розвитку інфляційних процесів та реалізації ризиків для цінової стабільності.

Правління бачить потенціал для переходу до пом’якшення монетарної політики у випадку стійкого послаблення інфляційних ризиків і прямування інфляції до цілі за тією траєкторією, що передбачена у новому макроекономічному прогнозі.

Однак у випадку посилення фундаментального інфляційного тиску та реалізації ризиків для зниження інфляції до цілі Національний банк може вдатися до підвищення облікової ставки.

категорії
Економіка

Публікації по темі