НБУ пояснив яким чином банки контролюватимуть клієнтські операції в рамках нової системи валютного регулювання

Як зазначив заступник Голови Національного банку Олег Чурій, нова система валютного регулювання передбачає перехід від тотального контролю за клієнтськими операціями до ризик-орієнтованого нагляду.

Ці та інші питання валютного контролю та фінансового моніторингу Національний банк обговорив з представниками комерційних банків на черговій зустрічі, присвяченій запровадженню з 7 лютого 2019 року нової системи валютного регулювання.

Про це було зазначено на сторінці НБУ у Facebook.

Як зазначив заступник Голови Національного банку Олег Чурій, нова система валютного регулювання передбачає перехід від тотального контролю за клієнтськими операціями до ризик-орієнтованого нагляду. Отже, змінюється сама філософія нагляду: банки отримають більше свободи і зможуть використовувати не формальний, а аналітичний підхід, оцінюючи рівень ризиковості транзакцій. Відповідно, операції бізнесу, які не матимуть ознак ризиковості, будуть проводитися швидше.

Керівник проектів та програм департаменту відкритих ринків Емал Бахтарі відзначив, що платежі юросіб за кордон на суми до 150 тис. грн будуть виведені з-під нагляду. Такі операції більше не вимагатимуть від бізнесу подання до банків повного пакету документів – достатньо буде лише зазначити реквізити контракту та мети переказу в платіжному дорученні.

Це лише одне з багатьох послаблень, передбачених новою системою валютного регулювання. Так, удвічі збільшується граничний строк розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами – до 365 днів. Ще однією важливою новацією став перехід від ліцензування до системи е-лімітів для здійснення інвестицій за кордон, що також спростить життя бізнесу. Е-ліміт, обмежений сумою в 2 млн євро за рік, буде розповсюджуватися також і на перерахування коштів на рахунок за кордоном та неторгівельні операції.

Найочікуваніша новація для фізосіб – можливість онлайн-купівлі валюти через інтернет-банкінги та мобільні додатки комерційних банків. До того ж ця можливість передбачає купівлю іноземної валюти в межах ліміту в 150 тис. грн додатково до ліміту на купівлю готівкової іноземної валюти. Такий же підхід з 7 лютого запроваджується і для банківських металів.

Нове валютне регулювання також урівнює можливості нерезидентів і резидентів щодо здійснення операцій з валютою. Зокрема, з 7 лютого юридичні особи-нерезиденти отримають можливість відкривати в Україні банківські рахунки і проводити за ними майже повний спектр валютних операцій. Таким чином, нова система валютного регулювання також спростить проведення валютних операцій для іноземних гостей, які відвідують Україну, іноземних інвесторів та контрагентів українських компаній.

Упродовж зустрічі банкіри також отримали від Національного банку практичні рекомендації щодо здійснення валютного нагляду. Роз’яснення, зокрема, стосувалися належної оцінки ринковості процентної ставки за кредитним договором з нерезидентом, переказів іноземної валюти між фізичними особами на території України, уникнення подвійного контролю за операціями з експорту продукції на підставі митної декларації тощо.

категорії
Економіка

Публікації по темі