Нові ДБН: в українських домівках стане тепліше

Наприкінці 2018 року вступили в силу зміни у законі про державні будівельні норми України.

Наприкінці 2018 року вступили в силу зміни у законі про державні будівельні норми України. Зокрема змінились вимоги до конструкцій зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією.

Згідно документу, ці норми поширюються на проектування конструкцій зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією житлових, громадських та промислових будівель, а також споруд під час нового будівництва, реконструкції чи капітального ремонту.

«Ми дивимось на ті процеси, які відбуваються в Європейському Союзі і розуміємо, що купити житло, яке не відповідає стандартам енергозбереження та енергоефективності в ЄС це просто і дешево. Але законодавство зобов’язує власників приводити таке житло до категорій, що відповідають енергоощадності та енергоспоживанню в цілому.  Теплоізоляція це одна із складових енергобалансу будівлі», – розповів Олександр Островський, співзасновник девелоперської компанії Lev Development.

На його думку нові норми майже не вплинуть на нове будівництво, адже зокрема Lev Development вже давно застосовує матеріали та технології, що випереджають за якістю нові вимоги законодавства. Будівельні компанії вважають заходи з енергоощадності своєю конкурентною перевагою. Що ж стосується будівель старого житлового фонду – вони і надалі будуть дешевшати.

«Можемо побачити в Європі в одному тому ж самому місті, в одній і тій ж локації, що нерухомість однакової площі можуть відрізнятися в ціні у три рази. Наприклад,  1, 5 тис євро коштуватиме  найменш енергоощадне житло, а нове та сучасне, яке збудоване за усіма нормами Європейського союзу – 4-5 тис. євро», – додав Олександр Островський.

Беручи до уваги старий житловий фонд, то навіть утеплення його пінопластом вже є кроком вперед до енергозбереження. Утепленні будівлі саме ним є значно дешевші, ніж у тих, де використовується мінеральна вата.

Вимоги, щодо нових будівельних норм до конструкцій із фасадною теплоізоляцією викладених у документах ДБН В.2.6-33:2018, а відтак привели їх у відповідність до європейських стандартів.

«Впровадження цих норм дозволить українцям заощаджувати до 15% тепла щорічно. Це той шлях, яким ідуть країни Європейського Союзу. Нам потрібно все більше розповсюджувати цю практику в нашій країні», – повідомив на своїй сторінці у Facebook Лев Парцхаладзе.

Конструкції із теплоізоляцією можуть застосовуватись для будівель та споруд з умовною висотою понад 47 м без обмежень. Та їхнє проектування згідно ДБН повинне забезпечувати безпеку життя та здоров’я людини і захист навколишнього середовища, а також безпеку експлуатаційної придатності будівель та споруд із теплоізоляцією.

У нових будівельних нормах зазначено також безліч вимог щодо забезпечення їх експлуатаційної придатності. Адже проектування елементів кріпильного каркаса конструкцій із фасадною теплоізоляцією має здійснюватись так, щоб їх механічний опір та стійкість забезпечувати сприйняття навантажень.

Також зазначимо, що при розрахунках несучої здатності слід враховувати навантаження власне ваги шару теплоізоляції та опорядження згідно з проектом, вітрові навантаження. А також можливі температурні, сейсмічні деформації впливи та кліматичні фактори.

Варто зауважити іще один важливий момент, що при проектуванні конструкцій із фасадною теплоізоляцією на горизонтальних, похилих та викривлених поверхнях фасадів слід передбачити заходи щодо запобігання впливу на ці поверхні природних і технологічних осадів, які можуть призводити до додаткових механічних навантажень на конструкцію стін.

У нових ДБН зазначається, що конструкції із фасадною теплоізоляцією не повинні створювати шумових ефектів, а конструктивні рішення парапетів, стиків, укосів, а також вікон та дверей повинні забезпечувати запобігання можливості потрапляння атмосферної вологи до товщі теплоізоляційного шару.  Тоді ж декоративні елементи фасаду, наприклад такі як карнизи та пілястри, необхідно виготовляти із легких матеріалів, щоб мінімізувати навантаження на конструкції. Важливо, аби матеріали теплоізоляції відповідали вимогам пожежної безпеки, тому обов’язково під час будування конструкції потрібно враховувати швидкість поширення вогню цими матеріалами.

Строк служби несучих конструкцій систем теплоізоляції встановлюють згідно з відповідними чинними нормативними документами, але не менш ніж 30 років

Монтаж конструкцій із фасадною теплоізоляцією здійснюють після завершення зведення та оцінки якості несучої  частини зовнішньої стіни будівлі або споруди, де монтується фасадна теплоізоляція. До початку монтажник робіт обов’язково проводять обстеження зовнішньої поверхні  несучої частини стін.

Важливо також перед монтажем конструкцій, що підлягає реконструкції, повинні виконати роботи з очищення фасаду від незв’язаних з основою стін елементів таких як штукатурки та фарби. Окрім цього прибиралися спеціальні пристрої — водостоки, кронштейни, антени та труби.

Після закінчення монтажу збірна система підлягає відповідним випробуванням.

Олександр Островський вважає, що першочергово тільки ринок може стимулювати мешканців провести утеплення. Хоча і держава, адміністрація теж можуть якимось чином цьому сприяти. «Якщо нам дешевше тратити теплоносій, ніж утеплюватись, то ніхто нас не заставить. Може бути якась норма ДБН але це є похідна річ, перша те що енергоносій має мати ринкову ціноутворення, тільки тоді буде формуватися ринок», – додає він.

 

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі