Паперова прибуток. Як ПриватБанк заробляє мільярди на держборгу

ПриватБанк віддасть бюджету 11,5 млрд грн, це 90% від прибутку за минулий рік.

ПриватБанк віддасть бюджету 11,5 млрд грн, це 90% від прибутку за минулий рік.

Повідомляє Ліга.Фінанси.

Звідки гроші?

Держава вперше отримає дивіденди від націоналізації ПриватБанку, який перерахує до держбюджету 11,5 млрд грн – 90% прибутку за 2018 рік. Досі Мінфін лише фінансував роботу банку. Крім 155 млрд грн, на які Приват докапіталізувати в кінці 2016 року, держава виплачує банку щорічно близько 10 млрд грн в якості відсотків. Це одна з головних причин позитивного фінансового результату. Без цих грошей прибуток банку, ймовірно, був би рівним нуля.

Держборг в капіталі

ПриватБанк змінив власника в кінці 2016 року. Після націоналізації замість Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова власником найбільшого банку України стало Міністерство фінансів. Головною причиною націоналізації Нацбанк і Мінфін називали дірку в капіталі фінустанови, яка сформувалася через масове кредитування компаній, пов’язаних з бізнесом колишніх власників.Щоб врятувати банк від банкрутства, Мінфін випустив великий пул облігацій внутрішньої держпозики. В цілому ПриватБанк отримав портфель десятирічних ОВДП на 155 млрд грн. Це були звичайні довгострокові папери, особливого статусу у них не було, розповідає керівник аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

Фактично ці облігації – це борг держави, яке виплачує Привату ринкові відсотки. За даними фінансового аналітика ICU Михайла Демківа, ставки за гривневими паперами знаходяться в діапазоні 6-10% річних.

“Суть докапіталізації в тому, що акціонер повинен дати банку цінні папери на суму еквівалентну коштам, – пояснює Фастовець. – Це не могли бути облігації з неринковими умовами звернення”.

Портфель облігацій на 25 млрд грн Приват монетизував через НБУ в грудні 2016 року, ще 2 млрд – в січні 2017 го. Пізніше банк відновив початковий портфель, вклавшись в короткострокові папери Мінфіну на ідентичну суму, розповідала в інтерв’ю Finclub заступник голови правління фінустанови Галина Пахачук.

Допомога з бюджету

Відповідно до звітності Привату за 2018 рік, зараз вартість цінних паперів на балансі становить 180,1 млрд грн, 84,5% з них – гривневі державні папери, ще 14,5% – ОВДП у валюті, менш 1% – облігації Державної іпотечної установи.

Додатковий дохід банк отримує від переоцінки балансової вартості переважно валютних ОВДП і частини гривневих паперів, прив’язаних до курсу (портфель індексних облігацій), розповідає Фастовець. “Але така переоцінка, на відміну від купонного доходу не приносить банку живих грошей, хоч і впливає на прибуток, – уточнює він. – Переоцінити могли і гривневі папери, що зазвичай пов’язано з рухом ринкової ставки”.

Реальні гроші Привату приносять саме відсотки – це не основна, але істотна частина доходу банку. Решта дають комісійні доходи і відсотки по новому кредитному портфелю, виданим вже після націоналізації.

Підтримку з бюджету фінустанова буде отримувати ще мінімум дев’ять років: погашення капіталізаційних облігацій заплановано на період з 2027 по 2032 роки, розповідає Демків з ICU.За оцінкою глави аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращия, обслуговування початкового портфеля ОВДП, внесених до капіталу Привату (155 млрд грн) обходиться держбюджету в 12,7 млрд грн щорічно. “За вирахуванням монетизованої частини банк отримує приблизно 10 млрд грн”, – уточнює він.Це гроші, які Мінфін протягом року виплатив банку як відсотки за держоблігаціями. Перераховуючи прибуток до держбюджету, банк поверне акціонеру порівнянну суму. 2018 рік стане першим роком, коли зміст Привату фактично нічого не коштувало державі.

Коломойський не згоден

ПриватБанк виплачуватиме Мінфіну дивіденди до 2022 року, на який заплановано продаж банку, говориться в стратегії розвитку банку, розробленої Мінфіном.У банку сподіваються отримати більше 10 млрд грн прибутку в 2019 році, розповідав в інтерв’ю LIGA.net СЕО Привату Петро Крумханзл. У стратегії вказані більш скромні очікування: 5,4 млрд грн в 2019-м і 7,9 млрд – в 2020 роках.Чи зміг би Приват досягти цих показників без допомоги відсотків по ОВДП? На думку екс-власника банку Ігоря Коломойського, в такому випадку банк отримував би 400 млн доларів (близько 10 млрд грн) збитку в рік. Але показники банку швидше говорять про нульовий або несуттєвий прибуток.Збитки можуть виникнути, якщо Привату доведеться зробити додаткові відрахування під портфель кредитів, пов’язаних з екс-власниками. Згідно з річним звітом банку, “токсичний” портфель в 2018-м зріс з 185,6 млрд грн до 212,8 млрд.Потенційні збитки Приват готовий покрити своїми силами, впевнений Крумханзл.Поки ж процентні доходи від нового кредитного портфеля – банк зосередився на роздрібному кредитуванні і малому-середньому бізнесі – покривають витрати на відсотки по депозитах і адміністративні витрати, відзначає Демків з ICU.

За даними аудиторської звітності, в 2018-м ПриватБанк фактично отримав 29,8 млрд грн процентного доходу – на 8,9 млрд грн більше, ніж було в 2017-му. Дохід від інвестиційних паперів (99% якого дають ОВДП) склав третину цієї суми – 11,4 млрд грн. Ще 19,6 млрд банк заробив на комісіях: в минулому році банк збільшив кількість транзакцій на 60%, зазначав Крумханзл.

категорії
Економіка

Публікації по темі