Рекомендації для підвищення ефективності закупівлі ліків за кошти місцевих бюджетів

Тисячі закладів охорони здоров’я по всій країні щороку проводять велику кількість закупівель лікарських засобів, обсяг яких оцінюється у понад 6 млрд грн, але не завжди роблять це ефективно.

МОЗ разом з Мінекономрозвитку підготували рекомендації для підвищення ефективності закупівлі ліків за кошти місцевих бюджетів.

Про це повідомили на Урядовому порталі.

До розробки рекомендацій були залучені відповідні департаменти Мінекономрозвитку і МОЗ, які мають значний досвід в організації публічних закупівель, а також ГО «Центр протидії корупції», «Трансперенсі Інтернешнл».

Тисячі закладів охорони здоров’я по всій країні щороку проводять велику кількість закупівель лікарських засобів, обсяг яких оцінюється у понад 6 млрд грн, але не завжди роблять це ефективно.

«Вже кілька років в Україні діють міжнародні закупівлі, які дають можливість МОЗ заощаджувати державні кошти і закуповувати більше ліків для українців. Ці ж рекомендації дозволять проводити медичні закупівлі на рівні областей більш ефективно, – каже заступник Міністра охорони здоров’я Ольга Стефанишина. – Втім, ми не лише даємо рекомендації, а й пропонуємо всім закупівельникам у медичній сфері ставити запитання і отримувати консультації від найкращих спеціалістів у цій сфері. Бо ефективні закупівлі – це наша спільна справа».

Міністерства закликають замовників забезпечувати максимальну конкуренцію на торгах, особливо під час визначення предмета закупівлі, встановлення вимог до форми та дозування лікарського засобу. Наприклад, їм рекомендують прискіпливо аналізувати ціни на аналогічні лікарські засоби, а от встановлювати додаткові кваліфікаційні вимоги до учасника та якості предмета, які необґрунтовано обмежують конкуренцію, не радять. Такі дії можуть призвести до встановлення дискримінаційних умов закупівлі.

Експерти вважають недоцільною вимогу гарантійного листа від виробника щодо поставки у визначені строки. В цьому вбачають потенційну корупційну складову. А от вимагати відшкодування збитків, в разі якщо учасник-переможець порушить умови договору про закупівлю, замовник має право.

Оцінюючи строки поставок, варто врахувати можливі часові затрати постачальника, однак штучно не обмежувати конкуренцію на ринку. Водночас міністерства закликають замовників завчасно планувати, оголошувати закупівлі та визначати можливість поставки до сформованих заздалегідь графіків.

категорії
Економіка

Публікації по темі