Смолій розповів, як НБУ може допомогти бюджету «живими» грошима

Для Нацбанку існує лише один законний шлях допомогти уряду напряму «живими» грошима — через перерахунок свого прибутку.

Для Нацбанку існує лише один законний шлях допомогти уряду напряму «живими» грошима — через перерахунок свого прибутку.

Про це повідомив голова НБУ Яків Смолій під час засідання фінансового комітету Верховної Ради, передає Мінфін.

Як розповів Смолій, у квітні НБУ вже перерахував в бюджет всю суму прибутку за 2019 рік – 42,7 млрд грн. «Це – на 2 млрд грн більше, ніж було закладено до цьогорічного держбюджету. Таким чином ми забезпечили майже половину бюджетних доходів у квітні», — зазначив він.

Водночас голова НБУ висловився проти друку грошей для підтримки бюджету. «Ліки не повинні бути гіршими за хворобу. Пригадайте українську історію. Неконтрольований друк грошей для фінансування державних видатків у нас завжди завершується катастрофічними наслідками для економіки. Можна, звичайно, зробити всіх мільйонерами, але ці мільйони будуть вже нічого не варті», — наголосив він.

За його словами значно правильніше буде завершити переговори з МВФ та отримати дешеве фінансування для бюджету від офіційних донорів.

Крім цього для стимулювання економіки НБУ планує цього року ще знизити облікову ставку. «Простір для цього є – інфляція низька і залишиться в межах нашої цілі 5% +/- 1%», — зазначив Смолій.

Як повідомляв «Мінфін», Рада Нацбанку зняла всі обмеження по операціям НБУ на вторинному ринку ОВДП, які діяли з 2018 року. Завдяки цьому для регулятора стали доступними операції з ОВДП для згладжування коливань дохідності або ж з метою впливу на ліквідність ринку.

Водночас, незважаючи на рекомендації Ради НБУ, регулятор відмовився від купівлі облігацій. «Ми не плануємо купувати ОВДП. На сьогодні портфель ОВДП Нацбанку досить значний, він становить понад 300 млрд грн», — пояснив заступник голови НБУ Олег Чурій.

Читайте нас у Telegram.

категорії
Економіка

Публікації по темі