У ВРУ зареєстрували законопроект про анбандлінг “Нафтогазу”

У ВРУ зареєстрували проект Закону про відокремленням діяльності з транспортування природного газу.

У ВРУ зареєстрували проект Закону про відокремленням діяльності з транспортування природного газу. Йдеться про відокремлення оператора газотранспортної системи України (анбандлінг) НАК «Нафтогаз України».

Про це повідомляє пресслужба Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Вимоги до створення відокремленого та незалежного оператора ГТС передбачені  Законом України «Про ринок природного газу» та  Третім енергетичним пакетом ЄС, що становлять міжнародні зобов’язання України в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. Закон України «Про ринок природного газу» передбачає обрання моделі відокремлення Ownership Unbundling (OU) та Independent System Operator (ISO). На виконання статті 27 Закону України «Про ринок природного газу» постановою КМУ № 840 обрано модель відокремлення ISO.

Сертифікація оператора газотранспортної системи України за обраною моделлю ISO передбачає перевірку та підтвердження НКРЕКП відповідності кандидата нижченаведеним критеріям: відповідність вимогам про відокремлення і незалежність оператора газотранспортної системи та наявність необхідних фінансових, технічних, матеріальних та людських ресурсів для провадження діяльності із транспортування природного газу.

Забезпечення реалізації вимоги відокремлення та незалежності оператора ГТС за моделлю ISO потребує внесення законодавчих змін для усунення юридичної  невизначеності правового титулу господарського відання, зокрема, у частині, що стосується визначення чіткого обсягу прав та обов’язків як оператора ГТС, так і власника майна, тобто держави, в особі відповідного суб’єкта управління таким майном.

Основні зміни запропоновано внести до Господарського та Земельного кодексів України, законів України «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про управління об’єктами державної власності», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про Кабінет Міністрів України», з метою забезпечити обсяг прав оператора ГТС, що вимагається при сертифікації за обраною моделлю ISO, для цілей успішної сертифікації.

Зокрема, пропонується усунути опосередкований контроль над оператором ГТС або оператором системи передачі електроенергії з боку Уряду шляхом виключення вимоги щодо затвердження Кабінетом Міністрів  фінансового плану; надання Кабінету Міністрів чи відповідному уповноваженому суб’єкту управління майном можливості передати об’єкти державної власності (ГТС) або системи передачі в господарське відання оператору ГТС або оператору системи передачі електроенергії; визначення обсягу прав та обов’язків за моделлю ISO власника майна, переданого операторові ГТС на праві господарського відання, у частині щодо його контролю, використання та збереження згідно з вимогами Закону України «Про ринок природного газу» тощо.

Зміни стосуються також вирішення земельних питань, зокрема щодо передбачення можливості надання на праві постійного користування земельних ділянок новому оператору ГТС.

Запропоновані законопроектом зміни також дозволять новому операторові ГТС надавати послуги з транспортування природного газу та мати статус ліцензіата до проходження власної процедури ліцензування.

Прийняття законопроекту позитивно вплине на забезпечення інтересів держави, створивши необхідні сприятливі умови для забезпечення виконання зобов’язань України щодо відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи, взятих за Протоколом про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, та з урахуванням відповідних положень Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

категорії
Економіка

Публікації по темі