Україна налагодила співробітництво з Данією у сфері енергоефективності

Також домовилися про співробітництво у сфері «чистої» енергетики та енергетичної утилізації сміття

Українсько-данський енергетичний центр вже понад 5 років надійний партнер у залученні досвіду та інвестицій Данії у проекти з енергоефективності, «чистої» енергетики та енергетичної утилізації сміття.

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час зустрічі з представниками Українсько-данського енергетичного центру та МЗС Данії.

Спільно з експертами Центру:

розроблено механізм стимулювання промислових підприємств до енергоефективності, беручи за приклад систему добровільних угод у цій сфері у Данії;

удосконалено Інвестиційну карту «UA MAP» (www.uamap.org.ua), де на сьогодні вже опубліковано понад 100 потенційних проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики на загальну суму понад 4 млрд євро;

формується Методика моніторингу та верифікації виконання Національного плану дій з енергоефективності до 2020 року;

налагоджено тісну співпрацю з представниками Данського енергетичного агентства, провідними данськими фінансовими установами («Danida Business Finance», «IFU» тощо) та бізнесом («Vestas», «BWSC», «COWI», «Rockwool» тощо) для розробки та фінансування спільних проектів в Україні;

залучено досвід Данії щодо встановлення заводів з виробництва енергії із сміття.

Варто відзначити, що данські компанії та фінансові установи вже працюють на українському ринку і зацікавлені розширювати роботу.

Наприклад, Данський інвестиційний фонд «IFU» співфінансував встановлення 20 МВт ВЕС «Старий Самбір-2» та 36 МВт СЕС «Яворів-1» у Львівській області. Компанія «Vestas» постачає вітротурбіни для українських ВЕС, а «Rockwool» та «Danfoss» – енергоефективне обладнання.

Ефективну співпрацю із Данією необхідно поглиблювати. Тому пропонується продовжити роботу з Українсько-данським енергетичним центром, зокрема, у таких напрямах:

впровадження механізму підтримки промислових підприємств до енергоефективності;

стимулювання енергетичної утилізації сміття;

розвиток ринку рідких біопалив в Україні;

створення нових фінансових інструментів у сфері енергоефективності та «чистої» енергетики;

опрацювання можливостей для використання водню з метою зберігання, транспортування, виробництва енергії.

Нагадаємо, Український союз промисловців і підприємців разом із Сергієм Савчуком, Головою Держенергоефективності, обговорили концепцію стимулювання виробництва енергії із сміття в Україні.

“Як відомо, в Україні щорічно генерується близько 10 млн тонн сміття, з яких майже 94% вивозиться на полігони. В той же час у Швеції на полігони потрапляє лише 1% сміття, а 99% переробляється. Додатково Швеція імпортує 800 тис. тонн відходів на рік”, – повідомив Сергій Савчук.

Також в Держенергоефективності зазначають, що якщо в Україні використати весь потенціал виробництва електроенергії та тепла із сміття, то можна заміщувати в еквіваленті до 1 млрд м3 газу на рік.

 

категорії
Економіка

Публікації по темі