В НБУ розповіли, як працюють банки та банківська система під час карантину

Минулого тижня Національний банк України презентував антикризові заходи на період карантину. Саме згідно з планом цих заходів Нацбанк продовжує роботу. 

Сьогодні, 27 березня, керівництво Національного банку України провело пресбрифінг щодо роботи банків та банківської системи під час карантину.

Як зауважила Катерина Рожкова, перший заступник голови НБУ, минулого тижня Національний банк України презентував антикризові заходи на період карантину. Саме згідно з планом цих заходів Нацбанк продовжує роботу.

Щодо кредитів

Катерина Рожкова повідомила, що попри карантинні заходи банки продовжують підтримувати бізнес кредитами ресурсами та в першу чергу це стосується агросектору, яке перебуває сьогодні в активній фазі. “Ми закликали банки не скорочувати кредитні ліміти, які були у населення, і багато банків вже дослухались до цього”, – додала вона.

Варто зауважити, що вчора в НБУ ухвалили універсальні рекомендації банкам, щодо так званих кредитних канікул. А саме, які кредити підлягають рекрутизації, як та на яких умовах банки можуть це робити. “Важливо пам’ятати, що кредитні канікули – не прощення боргів, а просто їхнє відтермінування. Сьогодні пільгою є не зупинення нарахування відсотків, а лише можливість відтермінування їхньої сплати”, – додала заступниця голови Нацбанку.

Спершу, рекрутизації підлягають кредити, які за станом на 1 березня обслуговувалися згідно з кредитними договорами без просрочки й будь-яких інших проблемних питань. На рекрутизацію може претендувати населення і бізнес-підприємці, які через карантин тимчасово втратили дохід. Аби скористатись цією опцією в будь-якому випадку треба звернутися до банків, адже автоматично кредитні канікули не працюють, однак сконтактувати з ними можна й дистанцій, фізична присутність непотрібна.  Реструктуризації кредитів середньому та великому бізнесу повинні розглядатися індивідуально із урахуванням останньої фінансової звітності, поточного фінансового стану, вразливості секторів та підприємств до поточної економічної кризи та перспектив їхнього відновлення.

Нацбанк запропонував низку заходів для такої рекрутизації та найголовнішим залишається відтермінування сплати чергових платежів по кредиту та відтермінування сплати відсотків повністю чи частково. Підвищувати відсоткові ставки банк, в період дії карантинних заходів, не може. Детальніше про умови рекрутизації можна прочитати у матеріалі ІА Вежа.

Співпраця з МВФ. 

Україна продовжує вести перемовини про залучення допомоги Міжнародного валютного фонду. Обсяг програми розширеного фінансування може бути більший, ніж 5,5 млрд доларів про які було домовлено ще минулого року.

Як зазначила Катерина Рожкова шанси, отримали більше фінансування від МВФ, великі, і останній крок залишається за Верховною Радою України, яка має ухвалити два закони, що є попередніми заходами: Закон про землю і Закон про банки.

Банківський сектор сьогодні міцний і стійкий. Банки здатні підтримувати економіку та підприємства і це все завдяки тим реформам, які були зроблені протягом 2014-2015 років. Сьогодні потреби у ліквідності та капіталі банківська система немає, проте всі наші інструменти підтримки ліквідності доступні банкам і вони можуть ними скористатися.

“Банки уже зорганізувалися і перебудували свою систему на “карантинні рейки”. Ми працюємо над зменшенням регуляторного навантаження на банки. Це стосується як звітності та інших заходів”, – додала Рожкова.

Валюта.

Як і обіцяли НБУ забезпечили постачання готівкових євро і доларів. Регулятор провів низку операцій по обміну готівкової валюти на безготівкову для банків. Цього тижня Нацбанк отримав з-за кордону партію готівкового долара США, щоб поповнити каси банків готівкою. У середу, 25 березня, відбувся перший аукціон з обміну безготівкової валюти. Участь у цій операції взяли 11 з 14 банків, які мають статус системно важливих. Запропонований Нацбанком обсяг готівкової валюти становив 130 млн дол. і був повністю викуплений банками. При цьому потреба банків перевищувала запропонований обсяг валюти. Банки подали заявки на загальну суму близько 280 млн дол.

Також в понеділок, 30 березня, НБУ запропонує банкам для обміну на готівку 180 млн доларів. І ще один аукціон планують провести у п’ятницю, 3 квітня, коли з’явиться чергова партія готівки.

Платежі

“Ми закликаємо українців залишатися вдома і користатися всіма онлайн каналами та платити за послуги дистанційно. Щоб здешевити безготівкові розрахунки ми вже знизили чи повністю скасували тарифи які сплачували комерційні банки нацбанку”, – додара перший заступник НБУ.

Про поточну ситуацію банківської системи. 

Частина відділень працює в скороченому режимі, деякі й зовсім закрилися, але при цьому банки організовують роботу таким чином, щоб всі клієнти мали доступ до послуг. Мережа банкоматів працює на 95%, тимчасові зупинки зумовленні технічним обслуговуванням.

Нагадаємо, Національний банк запровадив систему антикризових заходів на період карантину. Всі вони мають одну мету — забезпечити якісну та безперебійну роботу фінансового сектору.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі

Новини