Виплати за ВВП-варантами. Скільки і кому заплатить Україна за економічне зростання

У травні 2021 року українському уряду доведеться платити інвесторам за ВВП-варрантам (VRI) — цінними паперами, які були випущені у 2015 році після глобальної реструктуризації держборгу. Україна стане третьою країною в світі, що відпрацювала даний інструмент.

У травні 2021 року українському уряду доведеться платити інвесторам за ВВП-варрантам (VRI) — цінними паперами, які були випущені у 2015 році після глобальної реструктуризації держборгу. Україна стане третьою країною в світі, що відпрацювала даний інструмент.

Про це пише Мінфін.

Україна не зможе відкрутитися від додаткових виплат за держборгом наступного року. Це стало зрозуміло, як тільки з’явилися попередні звіти Держстату.

За підсумками жовтня-грудня 2019-го, реальний ВВП України зріс на 1,5%. Але в попередні три квартали минулого року економіка зростала значно швидше:

  • I квартал — на 2,5%;
  • II квартал — на 4,6%;
  • III квартал — на 4,1%;
  • IV квартал — на 1,5%.

Це означає, що за підсумками 2019 року загальний ріст ВВП складе 3,1-3,2%, — вважають опитані «Мінфіном» експерти. Остаточну цифру Держстат повинен назвати у 20-х числах березня.

Реструктуризація держборгу, яку проводила у 2015 році міністр фінансів Наталія Яресько, була прив’язана саме до показників економічного зростання України. Країна перебувала на межі дефолту — вона насилу тягла великі виплати за єврооблігаціями разом з платежами МВФ та іншим кредиторам. Тому уряду довелося вести переговори з власниками бондів.

Чиновники домовилися про списання 20% боргу від $19,3 млрд — тобто на $3,8 млрд.

В якості компенсації за списання Україна випустила для власників своїх єврооблігацій нові цінні папери — ВВП-варранти — на $3,2 млрд. По суті, ми погодилися ділитися з ними своїм економічним зростанням у майбутньому.

Реструктуризація затівалася через те, що країна сильно постраждала від кризи і її економіка перебувала в руїнах. У 2015 році ВВП України впав на 9,9%. Тому ми пообіцяли виплатити кредиторам премію, якщо ситуація стабілізується і ВВП почне зростати. Їм гарантували виплату певної частки від майбутніх досягнень.

В угоді були прописані наступні умови:

· Якщо річне зростання ВВП становить до 3%, а реальний валовий продукт не перевищує $125,4 млрд — країна не платить нічого.

· При зростанні ВВП від 3% до 4% — Україна платить 15% від перевищення показника ВВП над 3%.

· Якщо ВВП зросте більш ніж на 4% — платимо 40% з кожного наступного відсотка економічного зростання.

Виплати за варрантами починаються з 2021 року. З 2021 до 2025 року платежі не можуть перевищити 1% ВВП. А ось з 2026 року і до 2038-го вони можуть бути будь-якими.

«ВВП-варранти не є частиною держборгу країни», — пояснив «Мінфіну» голова аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. За паперами премія виплачується тільки за зростання економіки та не нараховуються відсотки.

Оцінки майбутніх платежів дуже відрізняються. Хтось говорить про $20-25 млн у 2021 році (за 2019 рік). Хтось називає цифру вдвічі більшу — $40-50 млн.

У 2022 році інвесторам доведеться заплатити вдвічі більше — від $50 до $100 млн.

Що стосується сумарних виплат за варрантами за всі роки, то тут прогнози досягають загрозливих $9-10 млрд.

Читайте нас у Telegram.

категорії
Економіка

Публікації по темі