Визнання кіберспорту офіційним видом спорту сприятиме появі аматорських ліг та турнірів, – Артур Єрмолаєв

Нещодавно кіберспорт було визнано офіційним видом спорту. Розкажіть як проходили змагання раніше та що зміниться для кіберспорту після рішення Міністерства молоді та спорту Раніше турніри з кіберспорту відбувались як...

Нещодавно кіберспорт було визнано офіційним видом спорту. Розкажіть як проходили змагання раніше та що зміниться для кіберспорту після рішення Міністерства молоді та спорту

Раніше турніри з кіберспорту відбувались як громадські заходи. Доки не було офіційного визнання кіберспорту одним з видів спортивних змагань, такі турніри відбувались як будь-який конкурс, втім вони не були заборонені. Відтепер такі турніри вважатимуться спортивними змаганнями.

Якщо говорити про те, що дасть кіберспорту його офіційне визнання, то в першу чергу це формування національної федерації котра представлятиме Україну на світовій арені. Зокрема, після рішення про визнання кіберспорту офіційним видом спорту, було призначено конкурс на визначення національної федерації. На цей конкурс наша організація, Федерація кіберспорту України, подала свої документи. Якщо ми отримаємо позитивне рішення, саме ми зможемо формувати національні збірні з різних кіберспортивних дисциплін, їздити на міжнародні турніри та представляти там Україну.

Розкажіть про перемовини з Міністерством молоді та спорту щодо офіційного визнання кіберспорту

Такі перемовини ми розпочали достатньо давно. Так склалось, що за останніх три роки декілька разів змінювався склад Кабінету міністрів, тож ми «пережили» три склади Кабміну та тричі розпочинали переговори з нуля.

Варто сказати, спочатку було доволі мало розуміння, адже кіберспорт достатньо широке поняття, котре включає у себе і стандартне поняття геймінгу, котрий власне до кіберспорту має опосередковане відношення, і спортивні симулятори, котрі повторюють реальні спортивні змагання, та стандартні кіберспортивні дисципліни котрі немають відношення до спортивних симуляторів та користуються масовою популярністю, приміром Dota2, Counter-Strike та інші.

Ми достатньо докладно це доносили до влади, розповідали чим ми займаємось, у чому переваги кіберспорту, чим він відрізняється від геймінгу, чи є ігрова залежність та як боротись із нею. Ми підготували для Міністерства увесь необхідний пакет документів, згодом відбулось засідання комісії, де ми були доповідачами, та котра визнала кіберспорт одним із видів спорту.

Розкажіть чи коректно пов’язувати кіберспорт та азартні ігри

Насправді такі питання в певній мірі виникають, але варто сказати, азартні ігри та букмекерство завжди близько йдуть з усіма видами спорту, кіберспорт тут не виключення. У тому ж таки футболі є цілі ліги брендовані певними операторами ігрової індустрії, є букмекерство. Але букмекерство та спорт йдуть пліч-о-пліч століттями і це незаважає.

Є стандартні кіберспортивні дисципліни, є відповідні турніри, і так, є букмекери котрі по цим турнірам видають коефіціенти та люди мають можливість робити ставки. Але це паралельна індустрія котра не впливає на сам кіберспорт, не придумують для нього правила, лише монетизуються за рахунок результатів.

Розкажіть яка перспектива для молоді у кіберспорті

Визнання кіберспорту офіційним видом спорту, а згодом створення національної федерації, сприятиме появі аматорських турнірів. На сьогодні, професійний кіберспорт – достатньо закритий клуб і молоді, котра зацікавлена в участі у професійних турнірах міжнародного рівня, майженеможливо туди потрапити незалежно від їх бажання.

Аматорські турніри, різноманітні кубки міста, області, шкільні чи студентські кубки, дозволять створити платформу аматорського рівня, що дозволить людям виступати, бути поміченими професійними організаціями, що зможуть запропонувати їм контракти і відповідно відкрити для них двері у професійний кіберспорт.

Розкажіть чи привабливий кіберспорт для великих та місцевих спонсорів

Федерація кіберспорту України була першою організацією, що змоглана аматорському рівні викликати значний інтерес у спонсорів. Ми стали першопрохідцями у цьому напрямку: український бізнес починає не лише спонсорувати разовопевні заходи, він зацікавлюється тією аудиторією, котру він отримує за рахунок спонсорства на кібертурнірах. Фактично, ми консолідували, показали ту кількість глядачів та спортсменів, що приходять на турніри.

Нажаль не можна сказати, що це масштаби інших спортивних змагань, але ми уже маємо позитивний досвід, у нас є контракти з українськими та міжнародними компаніями щодо спонсорства.

Розкажіть у якому форматі створюють на сьогодні кібер-арени у містах, як вони юридично діють та сплачують податки  

По своєму змісту кібер-арена – це те у що трансформувався рух комп’ютерних клубів. Якщо раніше, через відсутність якісного інтернету чи відповідної комп’ютерної техніки, люди приходили не стільки пограти у ігри, як посидіти в інтернеті, щось роздрукувати, то на сьогодні, в враховуючи широке розповсюдження інтернету, кібер-арени стали місцем, куди люди приходять саме за кібер спільнотою: вони приходять взяти участь у турнірі, разом потренуватись, провести час з однодумцями котрим також цікава тема кіберспорту, подивитись трансляцію.

Кібер-арена, з юридичної точки зору, це такий же заклад як ресторан, як кафе, чи дитячий центр. Податки сплачуються відповідно до законодавства, хтось веде діяльність як ФОП, хтось як товариство з обмеженою відповідальністю – це уже вибір кожного. Але важливо зазначити, діяльність кібер-арен не регулюється якимось окремим чином, а регулюється як будь-який малий чи середній бізнес.

Розкажіть яка ситуація з використання ліцензованого програмного забезпечення кібер-аренами

Насправді кажучи ситуація із авторським правом та використанням ліцензованого програмного забезпечення доволі спокійна: більшість кіберспортивних дисциплін – це ігри, у котрі можна грати безкоштовно, тож втрачається будь-який сенс використання піратських копій.

Якщо говорити про ліцензоване програмне забезпечення, що встановлено на самі комп’ютери, можу сказати з власного досвіду, сума інвестицій у створення кібер-арени та сума економії на неліцензованому програмному забезпечені непорівнювані величини, тож навряд є сенс економити та порушувати закон.

Розкажіть про діяльність кібер-арен та проведення турнірів в умовах карантину

Зважаючи на карантин, більшість турнірів не проводяться, або відбуваються у режимі онлайн. Втім, проведення турнірів онлайн має чимало обмежень – це і технічні, зокрема якість інтернету, і організаційні, такі як боротьба з чітерством, договірними матчами, тощо. Значно легше контролювати усе це під час проведення турнірів безпосередньо на тій чи іншій кібер-арені.

Тож ринок кіберспорту, звичайно, постраждав менше як інші спортивні дисципліни, котрі неможливо впринципі провести в умовах локдауну, але кіберспортивна активність кратно менша, від того, що могло б бути, якби не світова пандемія.

Розкажіть чи з’являтимуться курси чи школи з кіберспорту, та чи відкриті ви до співпраці у цій сфері

Ми, як федерація кіберспорту України, готові сприяти будь-якому починанню у кіберспортивній сфері. Якщо завтра хтось захоче відкрити кібершколу та звернеться до нас за підтримкою, ми з задоволенням братимемо участь у цьому процесі, готові допомагати як інформаційно, так і контактами, тощо.

Якщо ми говоримо про школи, про академії, по якісь навчальні курси, на сьогодні цей ринок створюється, до нього є значний інтерес, але він повністю паралізований під час пандемії.

На останок скажіть, чи рентабельний цей бізнес

Не дуже рентабельний. Кібер-арени створені тими, хто небайдужий до кіберспорту. Інвестиції у кіберспорт не є надприбутковими, це стандартний бізнес. Скажімо так, на сьогодні окупність кібер-арен в деяких випадках нижча, аніж окупність ресторану у центрі Києва.

Варто сказати, на сьогодні у кіберспорті добре заробляють лише топові гравці, та можливо крупні букмекерські компанії.

категорії
ЕкономікаІнтерв'юКіберспорт

Публікації по темі