Як рішення НБУ про облікову ставку позначиться на відсотках за депозитами, – думка експертів

Зниження облікової ставки призведе до зменшення прибутковості за депозитами.

Національний банк України (НБУ) знизив облікову ставку на 0,5 процентних пункту до 17,5% річних. Зниження відбулося вперше за два роки і, за словами глави Нацбанку Якова Смолія, ознаменувало “початок нового циклу”.

Журналісти Сьогодні розпитали у експертів, як це рішення Нацбанку позначиться на відсотках за депозитами.

На думку президента інвестиційної групи “Універ” Тараса Козака, зниження облікової ставки призведе до зменшення прибутковості за депозитами.

“Ставка за депозитами буде знижуватися. Сьогодні облікову ставку Нацбанк знизив тільки на 0,5% – дуже мало. Це швидше за все сигнал про те, що починається сезон зниження. Надалі зниження буде більше”, – сказав він.

Втім, Козак додав, що в цьому питанні позиції банком можуть істотно відрізнятися.

“Банки підвищують і знижують ставки в залежності від того, потрібні чи ні їм додаткові депозити. Один банк підвищує, інший знижує. Після того, як Нацбанк показав, що буде знижувати облікову ставку, банки будуть в основному знижувати. Але буде це завтра, через місяць, колись ще – це складно сказати “, – зазначив фахівець.

А на думку трейдера, керуючого партнера інвесткомпанії Capital Times Еріка Наймана, процес зниження ставок за депозитами відчуватиметься до літа.

“Прибутковість ОВДП буде знижуватися, тоді підуть вниз і депозитні ставки. Це почнеться в травні, десь після 15 травня”, – прогнозує Найман.

Фінансовий експерт Олексій Кущ вважає, що прямої кореляції між обліковою ставкою і відсотком за депозитами немає, а тому банки приймають “депозитні” рішення, враховуючи й інші економічні процеси.

“Якщо на 2% облікова ставка знизиться, тобто до 15,5-16%, в цьому випадку можна очікувати, що, умовно кажучи, на 1% знизяться, можливо, депозитні ставки, кредитні ставки. Але все це буде залежати не тільки від облікової ставки, але і від загального стану економіки. Такий прогноз можливий, якщо не будуть рости базові ризики. Умовно кажучи, якщо восени не почнеться погіршення на зовнішніх ринках, не почнеться реінкарнація світової фінансової кризи, то можливо”, – пояснив експерт.

Нагадаємо, як повідомляли, правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 17,5% річних з 26 квітня 2019 року. Наразі стійка тенденція до уповільнення інфляції до цілі 5% дає змогу Національному банку розпочати цикл зниження облікової ставки. Разом з тим Правління бачить ризики, реалізація яких може стати цьому на заваді.

У березні 2019 року споживча інфляція продовжила уповільнюватися – до 8,6% у річному вимірі, що відповідало попередньому прогнозу Національного банку. Базова інфляція знизилася навіть стрімкіше, ніж очікувалося раніше (до 7,6%). Це свідчить про те, що фундаментальний інфляційний тиск на початку року продовжив послаблюватися.

Довідка

Облікова ставка Національного банку України — один із монетарних інструментів, за допомогою якого НБУ встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових коштів.

категорії
Економіка

Публікації по темі