За два тижні нова модель енергоринку підняла ціну для промисловців на 25%

До початку серпня ціна може піднятись ще на 10%.
http://fru.ua/ua/events/fru-events/pidsumki-pershogo-tyzhnia-roboty-novogo-rynku-elektroenergii-tsina-dlia-promislovosti-zrosla-na-25-vidsotkiv

Нова модель енергоринку підняла ціну електроенергії для промисловості на 25%. Це може спричинити зростання собівартості української продукції та зниження її конкурентоспроможності.

Про це повідомляє  прес-служба Федерації роботодавців України.

ФРУ проаналізувала функціонування нової моделі ринку електроенергії за останні два тижні.

«Збільшення ціни спричинило глобальні ризики для роботи української промисловості, оскільки високі ціни на електроенергію не дозволяють забезпечити конкурентоспроможність вітчизняної продукції. Середньозважена ціна, яку ми аналізували з 1 липня зросла для промисловості на 25%. Щодо прогнозів на 01 серпня 2019р., вони невтішні – ціни продовжать зростати. Якщо не буде відповідних рішень Уряду та НКРЕКП зростання може скласти ще плюс 10%. Така ситуація є особливо критичною для підприємств, у собівартості продукції яких електроенергія складає понад 30%», – сказав голова Ради ФРУ, Дмитро Олійник.

Зростання ціни електроенергії для промисловців може спричинити суттєве здорожчання собівартості продукції та, відповідно, зниження її конкурентоздатності. Це завдає удару по конкурентоспроможності українських виробників та скорочує відрахування до бюджетів усіх рівнів.

Наразі ФРУ виступила зокрема з такими пропозиціями, які би мали покращити ситуацію:

  • Відкрити сегмент двосторонніх договорів для НАЕК «Енергоатом», тобто збільшити обсяги реалізації електроенергії у відкритий ринок з 10% до 35%. Також знизити прайс-кеп із 2050 до 1500 грн/МВт×год або альтернативним обмеженням може стати пікова ціна EPEX Spot.
  • Покласти спеціальні обов’язки на 50% обсягів теплової генерації та покрити дефіцит на ринку промислових споживачів за рахунок атомної генерації. Визначити регульовану ціну до кінця 2019р. для ТЕС й ТЕЦ у розмірі 900 грн/МВт×год. Вказаний механізм призведе до подорожчання ціни для побутових споживачів на 10-12%. Тому, якщо політики хочуть зберегти ціни для населення у період передвиборчої компанії, тоді регульована ціна за ПСО для теплової генерації не повинна перевищувати 600 грн/МВт*год. Однак, це неекономічне рішення – якщо таку ціну тримати довгий час, то це призведе до критичного рівня дефіциту вугілля на ТЕС. Таким чином, тримати ціну на такому рівні можливо максимум до 1 вересня 2019р.
  • Зменшити тариф оператора системи передачі на 30-40 грн/МВт×год. Подальший потенціал зниження тарифу для Укренерго існує тільки завдяки перегляду частки ВДЕ у загальному відпуску енергії (оскільки за нової моделі 226 грн/МВт×год з тарифу компенсується для ВДЕ, 55 грн/МВт×год йде на компенсацію технологічних втрат, інші витрати). Власне, в Укренерго залишається у розпорядженні 68 МВт×год). Також необхідно переглянути баланс електричної енергії на друге півріччя 2019р. у частині оптимізації регулювання ОЕС шляхом зниження частки ВДЕ, особливо це стосується СЕС.
категорії
БізнесЕкономіка

Публікації по темі