Заборона юрособам купувати землю несе загрозу чесному ринку землі, – Тимофій Милованов

Обмеження які залишаються в законі, роблять його неефективним та дають можливість розвивати нові незаконні схеми для накопичення великих обсягів землі.

Обмеження, щодо купівлі землі юридичними особами, робить ринок землі неефективним та сприятиме появі сірих схем накопичення великих земельних площ в руках тих чи інших гравців. У такому вигляді закон про ринок землі може повторити ваучерну приватизацію.

Таку думку висловив Тимофій Милованов, ексглава Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, на своїй сторінці у Facebook.

“Ті, хто намагаються захистити людей і не допустити розпродажу землі через обмеження на продаж землі юридичним особам, досягнуть протилежного: великі компанії та олігархи скуплять землю через підставних осіб. Це несправедливо і економічно неефективно. Що потрібно зробити, щоб не допустити цього? Дозволити купівлю землі фірмам і компаніям з самого початку ринку, з 2021, а не з 2024 року”, – йдеться в повідомленні Тимофія Милованова.

Нагадаємо, що сьогодні вночі Верховна Рада України прийняла закон №2178-10 про ринок землі, тим самим скасувала мораторій на придбання сільськогосподарських земель. Варто додати, що цей мораторій був введений у 2001 році, і до вчора Україна входила в список 6-ти країн, в яких був відсутній ринок землі. Проте, “тіньові” схеми все ж таки існували,  і великі агрохолдинги могли орендувати землю у селян за безцінь.

Зокрема, відсутність такого ринку пригальмовував розвиток фермерських господарств, та тільки сприяв встановленню корупційних цін на землю, таким чином зменшуючи її вартість. Відтепер українці зможуть продавати свою землю за справедливою ціною. Адже раніше, за повідомленням Кабінету Міністрів, селянин щороку через відсутності ринку землі недоотримував від оренди 18 тисяч гривень, а Україна втрачала  7,1 мільярда гривень.

Проте, як стверджує Милованов, обмеження які залишаються в законі, роблять його неефективним та дають можливість розвивати нові незаконні схеми для накопичення великих обсягів землі. Все тому, що перші три роки юридичні особи – компанії – не зможуть купувати землю.

Тоді, як економіка побудована на компаніях. “Найбільша інновація в економіці за історію людства, після винаходу торгівлі та грошей, – це компанії. Компанії дозволяють людям об’єднувати фінансові, інтелектуальні та технологічні ресурси і разом створювати більше доданої вартості. Виключення компаній з ринку землі – це удар по розвитку галузі”, – наголошує колишній глава Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Він також зауважує, що люди, які звикли до сірих схем і мають вільну готівку, зможуть скористатись новим ринком землі для накопичення великих обсягів землі. Ця схема подібна до ситуації 1990 року, коли певні групи людей захопили підприємства через ваучери, купуючи їх за безцінь та використовуючи підставних осіб. “Цього разу, землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 га. Ці схеми продовжать процес концентрації контролю над землею в Україні”, – додає Тимофій Милованов.

Варто додати, що такі схеми не будуть використовуватись чесним бізнесом, на ринку буде обмежена конкуренція. Зважаючи на це, власники землі сьогодні можуть не отримати справедливу ціну, яку їм обіцяє цей закон.  Тому, аби новий ринок землі запрацював на користь українцям та приніс обіцяний прибуток власникам, потрібно переглянути умови закону та дозволити юридичним особам брати участь в ринку землі з самого початку.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі