Запорізька АЕС купила запчастини у російської компанії фігуранта справи диверсії в українській енергетиці

Запорізька АЕС купила запчастини у російської компанії фігуранта справи диверсії в українській енергетиці

Фігурант кримінальних справ Росії та України продав українскій АЕС запчастини на понад 47 млн гривень.

Запорізька АЕС закупила Російські деталі на понад 47 млн гривень

Відокремлений підрозділ «Запорізька автомна електростанція» ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» провів тендер на закупівлю запчастин на понад 47 млн гривень. Запасні частини закуповувались до дизель-генераторної установки АСД-5600.

До тендеру було допущено дві компанії, Єстонська «ISG Supply OÜ» з пропозицією 47,8 млн гривень, та російську компанію ТОВ «Енерго-сектор» з пропозицією 47,9 млн гривень. У відкритих торгах перемогла Єстонська компанія.

Варто зазначити, відповідно до підписано договору з компанією «ISG Supply OÜ», компанія поставитить продукції на 1 млн 347 тис. євро російського виробництва.

Виробником продукції зазначено ТОВ «Машинобудівна корпорація «Дизель-Енерго» котра знаходиться в Росії, в місті Санкт-Петербург.

Зокрема, як повідомляли ЗМІ, у 2016 році прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом державної зради і створення злочинної організації, метою якої була підготовка диверсій на Запорізькій АЕС.

“Підставою для відкриття кримінального провадження стали зібрані співробітниками УСБУ в Запорізькій області дані, які свідчать про те, що з 2014 року на Запорізькій АЕС діє злочинна група, члени якої підтримують стосунки з громадянами РФ, від яких отримують рекомендації щодо методів завдання шкоди економічній безпеці України, зокрема щодо виведення коштів за кордон і створення умов для зупинки ЗАЕС”.

Так, як повідомляли «Наші Гроші», за версією СБУ, злочинна організація з високопосадовців-атомщиків вчинила навмисний зрив ремонтів цих дизель-генераторів у 2013-2016 роках. Це, у свою чергу, призвело до аварійних простоїв двох енергоблоків Запорізької АЕС у 2016 році. Загалом, на думку слідства, дії цієї злочинної організації завдали економічної шкоди на понад 3 млрд грн.

У матеріалах справи вказується, що все почалось, коли віце-президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Володимир Пишний у червні 2014 року у Росії «отримав від невстановленого представника Російської Федерації завдання про здійснення на шкоду економічній безпеці України дій, спрямованих на послаблення її енергонезалежності в умовах збройного конфлікту».

Виконуючи цю вказівку, Пишний за попередньою змовою з першим віце-президентом «Енергоатома» Олександром Шавлаковим під час службового відрядження до «Дизель-Энерго» у Санкт-Петербург, куди він поїхав для підписання договорів на поставку обладнання для капітального ремонту РДЕС, «безпричинно не уклав угоду з ЗАТ ПО «Дизель-Энерго», «у зв’язку з чим своєчасний ремонт РДЕС здійснено не було».

У подальшому, як сказано у судовій ухвалі, реалізовуючи свої злочинні наміри, Пишний і Шавлаков впливали на рішення членів тендерного комітету ЗАЕС, які скасовували результати торгів на поставку обладнання та надання послуг з ремонту дизель-генераторів за формальними причинами. Такі дії призвели до аварійних простоїв енергоблоків ЗАЕС.

Окрім того, «Наші Гроші» писали, що таким чином, за даними СБУ, злочинна організація з посадовців «Енергоатома» і Запорізької АЕС по завданню якоїсь особи з Росії в умовах війни вчинили ряд злочинних дій, які призвели до такого:

  • навмисний зрив забезпечення у 2013-2016 роках ремонтів дизель-генераторів ЗАЕС (внаслідок неодноразової необґрунтованої зміни графіків, термінів проведення капітальних ремонтів дизель-генераторів, а також необґрунтованої багатократної зміни позицій у виборі постачальника послуг та запчастин для капремонту);
  • «Енергоатом» недоотримав 3 млрд грн від виробітку електроенергії внаслідок аварійних простої енергоблоків №1 (строком 149 діб) і №2 (строком 132 доби) ЗАЕС у 2016 році;
  • підняття тарифу на відпуск електроенергії у зв’язку з повторним включенням до структури тарифу ціни на здійснення капремонтів дизелів ЗАЕС. Так, за даними СБУ, загалом у 2014-2016 роках до тарифу таким чином необґрунтовано було внесено $1,8 млн;
  • державі спричинено економічну шкоду у вигляді незаконного використання у 2014-2015 роках понад 270 млн грн не за цільовим призначення.
категорії
ЕкономікаПолітика

Публікації по темі