Запровадження надзвичайного стану завдасть надто великого удару по українській економіці, – Рущишин

Україна уввійшла у карантин з дуже поганим станом економіки і бюджетної політики. 

Україна увійшла у карантин з дуже поганим станом економіки і бюджетної політики.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Ярослав Рущишин, український підприємець і громадський діяч. Співзасновник Мистецького Об’єднання “Дзиґа”.

“Запровадження надзвичайного стану завдасть надто великого удару по українській економіці. Ми увійшли у карантин з дуже поганим станом економіки і бюджетної політики, тому не можемо собі дозволити діяти надто завбачливо. Дії мають чітко відповідати потребам”, – йдеться в повідомленні.

Рушишин стверджує, що поки новосформований уряд декларує не надто адекватні рішення. Урядовці мають набратися відваги і озвучити людям стратегію України у боротьбі з епідемією.

Спілка українських підприємців зазначає, що при порівняльному аналізі заходів протидії розповсюдження COVID-19 в Україні та інших країнах, де вірус набув значно ширшого поширення, стає помітним, що станом на 22 березня 2020 року Україна вже застосувала комплекс більш жорстких заходів у порівнянні з рештою країн. Мова йде про заборону міжнародного та міжміського сполучення, значне обмеження руху міського транспорту, закриття публічних закладів, в т.ч. громадського харчування, концертних площадок, та торговельних мереж.

Країни, де кількість захворілих на мільйон осіб перевищує показники України у сотні разів, використовують лише частину заходів запроваджених в Україні. Сьогодні в Україні 84 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, в Італії – 63 тисячі 927, США 46 тисячі 442,  Німеччина 29 тисячі 56, Франції – 16 тисяч 937, у Швеції кількість хворих перевищило позначку в 7 тисяч осіб, в Польщі – понад 300.

До прикладу, аеропорти в Україні закриваються на карантин, працюватиме лише Бориспіль і в якості резервного залишатиметься аеропорт Львів. Однак з 17 березня авіасполучення в Україні повністю обмежено. Такої ж позиції щодо авіасполучення притримується й Польща.  Тоді як у Франції та Швеції авіасполучення працюють повноцінно, у США, Італії та Німеччині аеропорти працюють частково.

З 18 березня в Україні також скасовано міжміський транспорт. Така ж ситуація й в Італії, а от у інших вищезгаданих країнах транспорт між містами курсує без обмежень. А от міський транспорт курсує у всії країнах, та й тут Україна почнає вводити обмеження у його роботі в окремих містах.

Щодо закладів громадського харчування, то їх закрили майже усюди, функціюнують бари, кафе та ресторани поки лише у Швеції. Усі магазини продовжують свою роботу у Швеції, США та Франції, у решті зазначених вище країн працюють лише продуктові магазини та аптеки.

Підприємства та промисловість, крім кретично важливих, зупинили в Україні та Італії, у решті країн вони працюють безперебійно.

У Спілці українськиї підприємців вважають, що введення надзвичайного стану із зупинкою більшості нестратегічних підприємств є передчасним та може завдати катастрофічних наслідків економіці України. “Так, якщо зупинити більшість компаній, мільйони українців втратять роботу, а бюджет – велику частину доходів. Соціальні наслідки будуть дуже негативними, велика кількість людей, не маючи накопичень та втративши засоби до існування, від відчаю може вийти на вулицю з протестами, а фінансових і організаційних ресурсів для боротьби з вірусом у держави стане набагато менше. Відповідно, наслідки від пандемії стануть справді критичними”, – повідомляє спілка.

Інші держави запускають багатомільярдні програми підтримки економіки через втрати, пов’язані із заходами боротьби із розповсюдженням COVID-19. Наприклад, у сусідній Польщі на заходи стимулювання економіки передбачається витратити 212 мільярдів злотих (1,37 трильйони гривень). Україна не має достатніх фінансових резервів і тому, якщо буде впроваджено додатковий комплекс карантинних обмежень і зупинено велику кількість підприємств без відповідної програми підтримки економіки, це призведе до глибокої економічної кризи та важких соціальних наслідків, які складно передбачити.

Провідні експерти говорять, що у випадку продовження карантину на декілька місяців, ВВП України у 2020-му році впаде на 9%, а курс гривні може сягнути 35 грн/дол. Але якщо залишаться працювати лише стратегічні підприємства, то наслідки можуть стати ще критичнішими. Безумовно, для їх детальної оцінки потрібно більше часу, але орієнтиром фактичних втрат може слугувати оцінка падіння ВВП Китаю у першому кварталі 2020 року на 40% у порівнянні з попереднім кварталом, яку наводить американський інвестиційний банк JPMorgan Chase & Co.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовини

Публікації по темі