“Львів дав поштовх місту Умань до розвитку туризму”, – Олександр Цебрій

У місті на постійній основі вже проживає 1500-2500 паломників-хасидів.
Джерело: ІА "Вежа"

Міський голова Умані Олександр Цебрій в ексклюзивному інтерв’ю для ІА “Вежа” поділився успіхами міста у сфері розвитку туризму, а також розповів про виконання реформ, ефективність використання державних субвенцій у 2018 році, терміни завершення реконструкції центральної площі вартістю у 40 мільйонів гривень та багато іншого.

Наскільки вдало, на вашу думку, були використані кошти державних субвенцій?

У 2018 році місту Умань з державного бюджету було виділено 334 мільйони гривень, які були використані в повному обсязі. З них медичної субвенції було виділено 85,9 млн. грн., освітньої – 92,1 млн грн. Кошти були використані на виплату заробітних плат працівникам, а також на закупівлю необхідного обладнання. Однак зазначу, що надана нам сума покрила лише близько 50% від потреби. Решту коштів ми покрили коштом міського бюджету. Тож всі наші освітяни та працівники медичної сфери отримали заробітні плати в повному обсязі.

На початок 2019 року невикористаною залишилась лише медична субвенція на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет в сумі 394,3 тис. грн. Тут слід відзначити, що протягом року на ці цілі був дефіцит коштів, який покривався з міського бюджету. Паралельно ми звертались до вищих органів влади і наприкінці 2018 року м. Умань була надана ця субвенція.

Як вважаєте, чи правильною є позиція держави щодо моделі фінансування освітньої та медичної галузі?

Місто Умань не є винятковим – така ж ситуація склалася і врешті міст України. Я вважаю неправильним, коли держава за рахунок місцевих бюджетів покриває потребу у фінансуванні медицини та освіти, адже міста могли ці кошти використати на розвиток інфраструктури, на те, чого потребують мешканці. Держава повинна виконувати взяті на себе зобов’язання. Лише така партнерська співпраця може мати успіх.

На вашу думку, чи вдало в місті реалізована медична реформа?

Стосовно медичної реформи хочу сказати, що це одна із найбільш очікуваних реформ, яка дійсно дала результат. Ми почали втілювати в життя медичну реформу – всі заклади первинної ланки перевели у статус комунальних некомерційних підприємств, що вже дало певний результат. Ми здійснили реалізацію програми комп’ютеризації, витратили близько одного мільйона гривень на закупівлю 30 комп’ютерів, підключили їх до мережі Internet. Закуплено  медичне  обладнання  майже  на 250 тисяч гривень.

Варто також відзначити той факт, що з травня місто уклало договір із медичною інформаційною системою Helsi та розпочало роботу по укладанню декларацій. На сьогодні до бази даних пацієнтів eHealth введено 60% населення міста Умань, які уклали договори з сімейними лікарями.

15 серпня 2018 року був укладений договір з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій,  дія якого розпочалася з 01 жовтня 2018 року.

Також ми придбали легковий автомобіль для того, щоб відвідувати хворих. Всі наші лікарі отримали мобільні телефони, які куплені за кошти міського бюджету, і повний пакет стільникового зв’язку, проплачений на рік.

Але не тільки первинна медична допомога в центрі уваги. Активно готуємось до впровадження реформи на вторинному рівні. В місті діє розгалужена мережа медичних закладів – 6 лікарень, які вже стали комунальними некомерційними підприємствами. Протягом першого півріччя 2019 року їх буде забезпечено необхідною комп’ютерною технікою, передбачивши у бюджеті кошти в сумі 2,4 млн. грн., покращено матеріально-технічну базу, щоб заклади «вторинки» могли підписати договори з НСЗУ. Особливу увагу приділяємо міській лікарні, адже її потужності і потенціал відповідають вимогам до лікарні інтенсивного лікування 2 рівня в західному госпітальному окрузі Черкаської області. Тому в 2019 році ця галузь – пріоритет.

Чи вчасно в місті розпочався проект з бейбі-боксами?

Цей проект в місті розпочався вчасно,тож всі діти при народжені у пологовому будинку отримують такі бокси. В нас ще діє місцева програма так званих «безкоштовних пологів», на реалізацію якої у 2018 році з міського бюджету було виділено понад 650 тисяч гривень. Ми розуміємо, що це не такі великі кошти, однак на момент народження немовляти це дійсно значима підтримка. Принаймні родина дитини безкоштовно отримує все необхідне. На мою думку, це правильно. Всі депутати одностайно проголосували за це питання, і в 2019 році ми продовжуємо реалізацію проекту.

Теж цікавить і стосовно освітньої реформи, зокрема впровадження “Нової української школи”.

Відзначу, що у впровадженні в місті освітньої реформи, зокрема “Нової української школи”, ми також взяли вдалий старт. В минулому році за відповідними напрямками було підготовлено 156 викладачів, а також 16 заступників директорів. Місту надійшли кошти державної субвенції на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”. На умовах співфінансування 70/30 з міського бюджету було виділено мільйон гривень, який витратили на закупівлю необхідного обладнання: 38 одиниць техніки для друку, сканування та ламінування, 32 шафи для документів та дидактичні матеріали.

Також ми купили 950 парт зі стільцями для кожного першокласника – це справді сучасні парти, тож на сьогодні кожен учень першого класу забезпечений “робочим місцем”: партою та стільцем, які відповідають усім стандартам.

В області наразі використано 90% коштів дорожнього фонду. Якщо ж говорити про місто, чи всі заплановані ремонти було завершено?

На жаль, місту було виділено недостатньо коштів на проведення капітальних ремонтів доріг, і тому такий ремонт був проведений лише на вулицях Незалежності та Небесної Сотні, сума – 6,5 мільйонів гривень. Ми зробили капітальний ремонт асфальто-бетонного покриття, замінили бордюрний камінь, зробили нанесення дорожньої розмітки пластиком за сучасною технологією і замінили дорожні знаки.

Тут слід відмітити, що на поточний ремонт доріг у 2018 році з міського бюджету виділено близько 7 млн. грн., завдяки яким нам вдалося виконати ремонт дорожнього покриття на 44 вулицях та площах міста.

Я переконаний, що в 2019 році буде переглянута ця стаття витрат, і на Умань звернуть більше уваги, так як місто розвивається. Ми активно працюємо над розвитком туризму, тож залишати все в існуючому стані неприйнятно.

Додам, що, на жаль, у місті наразі половина доріг залишається без асфальтового покриття. Саме тому нами заплановано провести великий обсяг робіт, зокрема в передмісті, де досі відсутні асфальтні дороги та відповідне водовідведення. Саме там ми першочергово усуватимемо проблему з дорогами, яка станом на сьогодні залишається невирішеною.

Ви згадали туризм, скажіть, наскільки збільшився потік туристів і, відповідно, міські надходження після відкриття світломузичних фонтанів?

Всього надходження туристичного збору в 2018 році становили 289,5 тис. грн. У порівнянні з 2017 роком вони зросли на 31%. Питома вага таких надходжень у власних доходах загального фонду міського бюджету складає 0,1%.

Після реконструкції парку імені Тараса Шевченка та з відкриттям комплексу світломузичних фонтанів “Перлина кохання” потік туристів збільшився приблизно на 35-40%. До речі, кошти для реалізації проекту було виділено з державного бюджету за сприяння народного депутата України Антона Яценка.

Ми не лише відкрили світлові фонтани, а й організували значну кількість різноманітних заходів. Перш за все, проаналізували роботу успішних міст, таких як Львів, Вінниця, Кам’янець-Подільський, який, є нашим містом-побратимом, і зробили для себе певні висновки.

По-перше, ми відкрили власний сайт про туризм – umantravel.com.ua. Окрім того, зробили туристичну карту, щоб всі охочі могли відвідати найцікавіші туристичні місця Умані, встановили по місту двомовні туристичні вказівники. Також сьогодні ми ведемо реконструкцію Площі Соборності, вже збудували музичні фонтани, про які ви згадали.

Крім згаданого, наразі в нас тривають роботи з реконструкції Софіївського парку, на які були виділені кошти з державного бюджету. У 2019 році плануємо завершення реалізації цього проекту і відкриття оновленого парку.

Згадаю також, що в нас постійно проводяться різноманітні фестивалі: “Уманська масляна”, фестиваль фарб “HoliDance”, етнофестиваль “Шіді-Ріді”, фестиваль повітряних куль “Монгольфєрія. Квітуча країна” та інші. Від їх проведення ми також отримуємо надходження до міського бюджету.

Маю надію на збільшення туристичного збору відповідно до змін у Податковому кодексі України завдяки підвищенню ставки туристичного збору до 0,5%  від мінімальної заробітної плати для внутрішнього туризму і 5% для в’їзного туризму . Ми розраховуємо, що завдяки відвідуванню туристами нашого міста будемо отримувати значно більші кошти, так як і решта міст України.

Стосовно реконструкції дендропарку, чи не будуть при цьому порушені історичні елементи споруд та територія?

Ні, над проектом працювали фахівці, проводили довгі дебати стосовно того, як і що саме має бути реконструйовано для того, щоб відновити первинну красу парку. Нам навіть довелося зняти асфальтне покриття, яким там покриті доріжки, і замінювали його на бруківку природним камінням для того, щоб додати автентичності нашому дендрологічному парку.

Заплановано оновити як стару частину дендропарку “Софіївка”, так і відкриємо абсолютно нову, яка буде зроблена “з нуля”. Я бачив проект, і можу запевнити, що уманчанам буде чим пишатися. Відкриття оновленого Софіївського парку попередньо заплановане на другий квартал 2019 року. Хочу відмітити, левова частина коштів на реалізацію проекту була залучена з державного бюджету, за що місто вдячне народному депутату України Антону Яценку.

На Вашу думку, скільки Умані потрібно часу, щоб стати справді туристичним містом? Чи ставите подібне завдання?

Я вважаю, що це залежить не лише від міської влади – повинна бути спільна робота бізнесу, влади, небайдужих уманчан та всіх тих, хто вболіває за наше місто – усі повинні спільно працювати для того, щоб мати справді якісний результат. Потенціал у міста Умань надзвичайний, і я впевнений, що один із найбільших з усіх міст України. Ми заслуговуємо бути центром туризму в Україні, і ми за це звання будемо боротися.

Розкажіть про ремонт Центральної площі міста: на якому він етапі роботи, скільки коштів було виділено та коли плануєте завершити?

Весь проект реконструкції центральної площі коштує 41,9 мільйонів гривень. Будівельні роботи було розпочато в серпні 2017-го, коли до нас з державного бюджету за рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток  надійшло 13 млн. грн. Окрім того, з міського бюджету було виділено понад 1,1 млн. грн.

На сьогодні прокладено всі інженерні мережі на площі, побудовано підпірні стінки та пішохідний  фонтан, змонтовано обладнання до нього, влаштовано більшу частину покриття з фігурних елементів вимощення, побудовано стоянку для автотранспорту, частково змонтовано елементи освітлення, придбано дитячу карусель.

Однак у травні 2018 року нам довелося тимчасово призупинити роботи, так як виявлено підземні споруди на території центральної площі. Було проведено відповідний хімічний аналіз матеріалів та зроблено обстеження цих пустот та їх розташування. Для того, щоб повністю реалізувати проект, потрібно ще додаткове фінансування в проект музеїфікації цих підземель.

Зауважу, що на ремонт доріг (вул. Незалежності та Небесної сотні), реконструкцію парку імені Тараса Шевченка та відкриття комплексу світломузичничних фонтанів «Перлина кохання», реконструкцію центральної площі, набережної Осташівського ставу та дендропарку «Софіївка» добився виділення фінансування з державного бюджету народний депутат України Антон Яценко.

Центральна площа

Ви плануєте залишити ці підземні тунелі?

Тунелі, безсумнівно, вирішили залишити: це наша історична й культурна спадщина. Ми хочемо зробити все можливе, щоб вони тут збереглися. Водночас, завдяки проведеному обстеженню було встановлено, що їх лише на центральній площі виявили 93 метри. Все місто в нас перерите тунелями і ходами, які розміщені у декілька ярусів. Щоб ви правильно зрозуміли, нами виявлено лише перший ярус тунелів, а під ним є ще другий. Говорять, що в місті Умані загалом 4 яруси таких тунелів, що збудовані в різні часи.

Фахівці, які проводили дослідження, зробили висновок, що Умань завдяки якості та довжині тунелів є унікальним містом. Наразі у нас є відповідний висновок і ми працюємо над залученням додаткових коштів. Необхідно розробити додатковий проект для подальшої реалізації задуманого підземного музею, концепцію і бачення якого ми вже маємо.

Тобто коштів не вистачає лише для майбутнього музею, а на загальний проект площі кошти виділені в повному обсязі?

Не вистачає також коштів для того, щоб завершити і центральну площу. Однак цього року будуть додаткові надходження, і в нас ще є так звані перехідні кошти. Станом на сьогодні вже є 76% готовності центральної площі. Ми повністю замінили інженерні мережі та всі комунікації, що є під площею, зробили замощення тротуарною плиткою, оздоблення ліхтарями, саме асфальтування, підпірні стінки. Решту робіт ми плануємо завершити і здати у другому кварталі 2019 року. Це буде ще однією перлиною нашого міста.

Нещодавно в місці збільшено тариф на пасажирські перевезення з 4,5 грн. до 5 грн. Яка ваша стратегія з цього питання?

Ми не змінювали тариф з травня 2017 року. Сьомого січня ми отримали пропозиції й зауваження щодо підняття тарифікації в місті Умань, надалі відбулася відповідна процедура перед “виходом” на затвердження тарифу і відтак тариф встановлений на рівні 5 гривень.

Хочу відмітити, що в обов’язковому порядку має бути встановлена ринкова ціна, що має відповідати якості. Водночас я не вважаю коректним, коли органи місцевого самоврядування втручаються в питання формування тарифікації за перевезення пасажирів. Цілком нормально, коли б сам перевізник формував ціну проїзду так, як це відбувається на приміських та міжміських маршрутах. І тоді в умовах жорсткої конкуренції була б дійсно ринкова ціна, за яку б перевізники могли покращувати свій рухомий склад, отримувати прибуток для свого підприємства, вчасно оплачувати заробітну плату, а уманчани могли б отримувати якісну послугу.

В якому стані перебуває громадський транспорт?

На сьогодні громадський транспорт потребує оновлення. У нас ще за радянських часів було встановлене правило, кожні три роки змінювали рухомий склад, і це в цілому нормальна практика. Хочу ще раз підкреслити, що це впливає на безпеку перевезення пасажирів, і тому це неприпустимо, коли рухомий склад знаходиться в такому, м’яко кажучи, незадовільному технічному стані. На жаль, місто поки не може собі дозволити закупівлю і оновлення комунального транспорту. Ми розуміємо це, і тому висуваємо вимоги до перевізників, щоб вони надавали лише якісні послуги, а ми якість перевезення контролюватимемо разом із громадою.

Як щорічний приїзд хасидів впливає на надходження до бюджету міста?

Надходження до міського бюджету, пов’язані з перебуванням брацлавських хасидів, у 2018 році склали 4,9 млн. грн. Сюди входить туристичний збір, земельний податок, податок на нерухоме майно, акцизний податок та пайова участь у розвитку інфраструктури міста. Питома вага цього податку в міському бюджеті складає 1,1-1,2%, тому великого впливу на формування міського бюджету приїзд хасидів не відіграє. Однак хочу сказати, що із запровадженням нового туристичного збору, про який вже згадувалося, розраховуємо, що будемо отримувати значно більші кошти. Важливо, щоб місто отримувало надходження до міського бюджету і уманчани відчували їх. Щоб не виникала ситуація, коли мешканці стикаються з незручностями в період перебування паломників-хасидів.

Проїжджаючи «паломницький квартал», можна помітити, що велика кількість хасидів уже на постійній основі мешкають в Умані. Скільки паломників станом на сьогодні проживають в місті? Чи виникають конфлікти з місцевими?

За інформацією уманської поліції на постійній основі в місті проживає 1500-2500 паломників-хасидів, які тут працюють, деякі сплачують податки і намагаються інтегруватися в життя нашого міста. Ми проводимо постійні зустрічі з представниками хасидів, з равінами, для того, щоб, перш за все, залагодити ті проблемні моменти та гострі кути, які є у відносинах. Ми робимо все для того, щоб в місті Умань на релігійній та міжнаціональній основі не було жодних конфліктів.

Водночас іноді виникають певні конфліктні ситуації, викликані як радикально налаштованими паломниками-хасидами, так і радикально налаштованими українцями, які намагаються збурити громадськість. По мірі можливостей стоїмо на заваді цього: і служба безпеки, і представники поліції, і свідомі громадські активісти, і міська влада, і всі уманчани хочуть зробити все можливе, щоб Умань була територією закону.

Завдяки чому, крім згаданого, місто отримує надходження? Порівняно з минулим роком вони збільшилися чи зменшилися?

Порівняно з 2017 роком, міські надходження зросли. Основним джерелом надходжень, що складає 52 % всього міського бюджету, є податок з доходів фізичних осіб. За 2018 рік надійшло 177,6 млн грн, що на 36,8 млн гривень більше, ніж минулого року, і це ріст у 26,1%.

Другим за величиною джерелом надходжень є акцизний податок. Його питома вага у власних надходженнях загального фонду міського бюджету – 18,7% . Протягом 2018 року надійшло 63,2 млн. грн., в порівнянні з 2017 роком надходження даного платежу зросли на 3,1 млн. грн., або на 5,2 відсотків.

Наступним джерелом надходжень є єдиний податок, питома вага якого становить 16,8%. Протягом минулого року до міського бюджету надійшло 56,7 млн грн. Порівняно з 2017-им, надходження зросли на 8,7 млн грн, тобто на 18%.

Також одним із основних джерел надходжень є плата за землю. В бюджеті її питома вага – 7,9%. Протягом року, який минув, сума надходжень склала 26,6 млн грн, однак при цьому зменшилася на 262,6 тис. грн., або на 1 відсоток, у зв’язку з відсутністю індексації нормативно-грошової оцінки нашої землі.

Як ви плануєте покращувати показник надходжень від плати за землю?

Має відбутися індексація, в результаті якої всі почнуть платити за землю. Знову ж таки, місто Умань не є унікальним. Всі повинні зрозуміти, що на території міста необхідно платити податки. От коли всі це зрозуміють, і коли буде наявний відповідний державний контроль, тоді ми зможемо отримувати надходження до міського бюджету.

Я вважаю не дуже коректним наявність мораторіїв для перевірки комерційних структур певними контролюючими органами. Добре, що уряд вже прийняв норми з детінізації економіки, і перевірки будуть відновлені. Легальному бізнесу немає чого боятися. А от всі ті, хто працюють в тіні, будуть підпадати під штрафні санкції. За минулий рік ми провели необхідний комплекс перевірок, за результатами якого в місті додатково було зареєстровано близько чотирьох тисяч підприємців, що є значним показником та відповідно надходженнями до міського бюджету. В цьому руслі ми й надалі будемо працювати, проблем у місті Умані залишається ще значна кількість.

Назвіть три пріоритети, над якими ви як міський голова будете працювати у 2019 році.

Перш за все, свої сили я направлю на розвиток і покращення медицини. Місту необхідна якісна доступна медицина. Йдеться про поліпшення матеріально-технічної бази медичних закладів. Потрібно зробити все для того, щоб вторинна ланка була забезпечена, як я вже згадував, і комп’ютерною технікою, і відповідним обладнанням, щоб ми стали центральною лікарнею Західного госпітального округу в Черкаській області.

Друге –  діти та молодь. В місті проживає близько 25 тис. молодих людей, 10 тисяч дітей, 18 тисяч студентів. Нам є для кого і разом з ким працювати. Нещодавно місто Умань серед перших 11 міст та громад України отримало статус кандидата на звання Громади дружньої до дітей та молоді в рамках проекту, що реалізовується Дитячим фонду ООН (ЮНІСЕФ). Відповідно одним з пріоритетних напрямків роботи міської влади у 2019 році є освітня та молодіжна галузі.

Також в пріоритеті покращення стану комунальної галузі міста. Мова йде про систему опалення та водозабезпечення в місті, ми над цим працюємо та хочемо відійти від централізованої котельні. В деяких міських закладах освіти й медицини вже працюють котельні на альтернативному паливі – так званих “пелетах”. Це дає нам змогу заощаджувати бюджетні кошти і зменшувати споживання газу. І знову ж таки, це економія бюджетних коштів. Тому в нас пріоритет – відхід від центрального теплозабезпечення до квартальних котелень на альтернативному пальному. Ми вже зробили відповідну схему.

Знову ж таки, програма заміни вікон, утеплення фасадів і оснащення тепловими лічильниками будинків – це в нас все присутнє, і ми над цим продовжуємо роботу.

А яка ситуація з опаленням навчальних закладів та лікарень?

Минулого року ми взяли кредит 24,5 млн грн, завдяки якому облаштуємо чотири котельні. Вже проводяться пуско-налагоджувальні роботи однієї з котелень міської лікарні. Вона опалюватиме близько 17 тисяч квадратних метрів потужністю 1,5 мвт, на що ми витратили 3,2 мільйони гривень. І лише робота однієї цієї котельні нам дасть змогу заощадити в рік 1,6 млн грн.

Котлами на “пелетах” станом на сьогодні ми опалюємо дві школи: дев’яту і дванадцяту та один ДНЗ №21.

Наскільки важливою для Умані є співпраця зі Львовом у сфері туризму?

Мені подобається, що Львів зробив великий крок вперед у заохоченні туристів, щоб вони відвідували це старовинне чудове місто. Ми мали змогу побувати у Львові близько двох років тому “по обміну досвідом”. Завдяки порадам, які ми отримали, визначили шлях розвитку нашого міста у пріоритетності туризму. Львів справді дав нам поштовх. І хочу вам сказати, що ми скористалися багатьма порадами.

Нещодавно спільно з містом Львів Умань виграла європейський грант на реалізацію цікавого проекту під назвою “ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину”. Проект орієнтований на збереження нашої культурної спадщини та розрахований на 2 роки. В межах реалізації проекту будуть проведені соціологічні дослідження, опис об’єктів спільної культурної спадщини та їх картографування, тренінги та навчання для вчителів і гідів, маркування місць культурної спадщини, розробка стратегії екосистеми хасидського паломництва та туризму в Умані, створення Порталу культурної спадщини та інші цікаві заходи, які мають привабити до міста ще більше туристів.

Які подальші плани благоустрою та розвитку міста?

Одночасно необхідно займатися абсолютно всім: дороги, тротуари, вода, тепло, житловий фонд та інше. Проблем багато, а коштів мало, і варто враховувати усе. Незважаючи на різні політичні течії, які представлені в міській раді, всі депутати розуміють, що головний пріоритет для них це не політичні гасла та прапори їхніх партій, а саме процвітання та розвиток Умані.

Ми продовжимо рух у тому ж напрямку, всесторонньо розвиваючи місто у сфері туризму, благоустрою та комфорту. Тож, користуючись нагодою, запрошую усіх бажаючих відвідати наше славне місто. Адже Умань – це місто, де на Вас завжди чекають.

Дендропарк “Софіївка”

категорії
Інтерв'юНовини

Публікації по темі