«Щоб повністю зрубати ліс, потрібно проходити суцільними рубами 220 років без його відновлення», – генеральний директор «Галсільлісу» Володимир Мельник

Станом на сьогодні, в«Галсільліс» працюють 633 кваліфікованих працівники, а лісовий фонд підприємства - 146 тисяч гектарів.

На сайті Prozzoro дедалі більше з’являється тендерів щодо рубок лісів у Львівській області. Журналіст ІА “Вежа” поспілкувався з Володимиром Мельником, генеральним директором обласного комунального спеціального лісогосподарського підприємства «Галсільліс», щодо процедури проведення рубок, тендерних закупівель, та лісовідновлювальних робіт.

Станом на сьогодні, в «Галсільліс» працюють 633 кваліфікованих працівники, а лісовий фонд підприємства – 146 тисяч гектарів.  Функціонує 18 дочірніх підприємств на території області. Найменше лісових площ підпорядковано Пустомитівському підприємству – 1050, найбільше Старосамбірському – 23 тисячі 96 гектарів. Щорічний приріст на один гектар складає 3,7 м3.

«Вирубуємо ми з одного гектара 1м3, при цьому середній запас у нас залишається 220 м3. Щоб повністю зрубати ліс  потрібно проходити суцільними рубами 220 років без його відновлення. Сосна ж до віку стиглості росте 70 років, дуб приблизно 120 років» – розповів Володимир Мельник.

Варто зазначити, що за останні роки на підприємстві зменшилась кількість суцільних рубів. Якщо в 2016 році загальна заготівля деревини складала 80% , то сьогодні цей відсоток становить 45-50%.

Загалом процес вирубки дерев складається з декількох етапів. Спочатку вся деревина ріжеться, потім трелюється на верхній склад. Коли продукт готовий, тоді вже відпускається з використанням електронного обліку. Вирубки на підприємстві «Галсільліс» проводять як самостійно, так і через процедуру тендерних закупівель.

У «Галсільлісі» об’єкти діляться на три зони: середня, гірська та поліська. У Поліській зоні підприємства зазвичай заготовляють деревину самостійно. У них є власні бригади, відповідна техніка та дозволи. До середньої зони входять: Стрий, Жидачів та Дрогобич.  Вони користуються послугами підрядників. Для того, щоб взяти ділянку на розробку, підприємство розміщує відповідний тендер на порталі Prozzoro.

Процедуру тендерних закупівель проводять зазвичай у Старосамбірському, Сколівському, Славському та Турківському районах. Їх лісові володіння вважають складнішими у процесі вирубки, адже вони є гірськими зонами заготівлі. Кожен керівник  свого підприємства має право обирати власний шлях. Основна вимога проведення рубок – її повинні проводити кваліфіковані працівники, а також наявність власної техніки. Також, важливим моментом є можливість обслуговувати цю техніку. Водночас варто зазначити, що вартість заготівлі лісу по тендерах і самостійної складає відносно одну й ту ж суму.

«Середня вартість заготівлі деревини зараз в межах 170-250 гривень за кубічний метр. Коливається ціна в залежності від схилів та решти нюансів. Так підприємець заготовляє деревину, яка йде на біржові торги, де проводиться закупка. Цього року вже 43 тисячі мзаявлено до продажу, продано 27 тисяч м3. На біржові торги ми виставляємо блищько 50% деревини» – зазначив генеральний директор «Галсільлісу».

«Галсільліс» часто реалізує необроблену деревину через аукціонні торги. Володимир Мельник акцентував на перевагах таких торгів, адже зменшуючи заготівлю деревини на реалізацію вдалось збільшили дохід підприємства. У 2016 року вони рубали 170 тисяч кубічних метрів деревини та отримали сто мільйонів гривень доходу. У 2018 року рубали 140 тисяч м3 деревини і вийшли на прибуток у 150 мільйонів гривень. Це тільки завдячуючи біржовим торгам, адже вони позитивно впливають на ріст економіки підприємств.

На запитання   Чи багато хворих дерев сьогодні у лісах їхніх підприємств Володимир Мельник зазначив цифру у 10-15% . «Ми проводимо повний спектр догляду за лісовими культурами: прорідження, прочистки, прохідні види робіт, які проводяться в процесі росту деревини  до 40 років. Коли деревам виповнюється 40 років проводимо вибірково-санітарні рубки, забираємо хворі дерева. Сьогодні у наших лісах спостерігається поширення всихання сосни звичайної», – зазначив Володимир Мельник.

За два останіх роки суцільні санітарні рубки «Галсільліс» не проводив, але в Поліській зоні, саме через всихання сосни вони почали  повертатись до такої практики .

Окрім того, що дерева хворіють і їх потрібно час від часу вирубувати, існує ще одна проблема, яка досить популярна сьогодні – самовільна вирубка лісів. За словам генерального директора «Галсільлісу» вже на сьогодні зафіксовано 204 таких випадків. За здійснення самовільних рубок 46 людей покарано і 19 працівників звільнено. Водночас керівник «Галсільлісу» наголосив, що кількість самовільних вирубок зменшується, в порівнянні з попередніми роками. У 2016 році зафіксовано 560 випадки, загалом 1662 м3,  в 2017 – 422 випадки, в об’ємі  1391 м3.

Підприємство намагається запобігати таким вирубкам, відтак провадять кадрові оновлення на підприємстві, змінюють людей. Також «Галсільліс» почав співпрацювати з охоронними компаніями, аби забезпечити безпеку та знизити відсоток самовільних вирубок.

З метою удосконалення охоронної системи на підприємстві минулого року був запроваджений електронний облік деревини. «Минулого року ми працювали в тестовому режимі, сьогодні ж система функціонує в повну силу. Зараз можливо щось і відпускають без електронного обліку, але це карається, тому що вважають машину, яка йде без нього – незаконною. Особисто я можу прослідкувати звідси за кожною машиною, яка відпускається» – розповів Володимир Мельник.

Перевірити деревину через цю систему дуже просто: десятизначний номер бірки вводиться у вікно на офіційному сайті підприємства, де онлайн висвітлюється інформація про місце заготівлі, об’єм, сорт та інші характеристики лісопродукції. Це можуть зробити як поліція, так і  будь-хто інший. Сьогодні усі підприємства «Галсільлісу» користуються електронним обліком деревини.

Підприємство не лише проводить вирубки, а й сприяє лісовідновленню. Якщо у 2016 році вони здійснили посадку 800 гектарів лісу, то вже сьогодні вийшли на цифру 500 гектарів. З них 18% здійснюється за сприяння природного поновлення. Тобто посадка – це чиста ділянка, спочатку виорюється, а потім там насаджують від 7 до 8 тисяч саджанців.

«За сприяння природного поновлення робиться облік і пускається в хід той підріст, який залишається на ділянці. Забороняється закривати проект природного поновлення без створення лісових культур, якщо на площі є до 10 тисяч дерев на одному гектарі» – зазначив генеральний директор «Галсільліс».

категорії
Інтерв'юНовини

Публікації по темі