Чи бути «Кримській війні»?

Кремль продовжує стрімко нарощувати свою військову присутність у Чорному та Азовському морі.

Кремль продовжує стрімко нарощувати свою військову присутність у Чорному та Азовському морі. РФ вже зуміла перетворити Крим на головну військову базу причорномор’я. Нещодавно побудований Керченський міст значно пришвидшить пересування регулярних військ та техніки з Краснодарського краю. У разі війни між Росією і НАТО Україна ризикує стати головною ареною бою.

За даними експерта Фонду «Майдан закордонних справ» Андрія Клименка, на початку 2016 року кількість військовослужбовців РФ в Криму, у порівнянні з 2014 роком, зросла майже у два рази, танків побільшало у 6 разів, бойових літаків і вертольотів – у 3 рази. Сьогодні у Криму розміщені два дивізіони зенітно-ракетної системи С-400, колись такими ракетами користувалась у російсько-чеченській війні.

Крилаті ракети «Калібр-НК» кораблів Чорноморського флоту РФ здатні досягати цілей на території України, Польщі і Чехії. У 2015 році з акваторії Каспійського моря кораблями ВМФ Росії було завдано удару такими ж ракетами по території Сирії. Цілі знаходилися на відстані більше, ніж 1,5 тисячі кілометрів.

16 травня, в анексованому Криму, Володимир Путін взяв участь в офіційному відкритті автомобільної частини мосту через Керченську протоку, проїхавшись на чолі колони намазів. Вартість будівництва  обійшлось РФ у 6,9 мільярда рублів.

Керченський міст закріплює анексію Криму Росією, та цілком може стати основною сполучною ланкою у транспортуванні зброї, відіграючи ключову роль у ймовірній підготовці до повноцінного вторгнення в Україну. Росії потрібен був такий проект, який дасть можливість просуватись російським військам і сухопутним шляхом.

Відразу після відкриття Керченського мосту, 21 травня РФ розпочала в Азовському морі військові навчання. Російські військові перекрили приблизно 2 тис квадратних кілометрів моря й підійшли до українських берегів ближче, ніж на 16 км. 23 травня вони почали затримувати перші судна, які прямували до Бердянська та Маріуполя.

Як повідомив журналіст Андрій Клименко на своїй сторінці у Фейсбук: «Турецьке судно LADY AY було затримано по дорозі з Маріуполя в Керченську протоку. Потім росіяни зупинили і українське судно VICTORIA IMO, яке прямувало до Бердянська», – зазначає автор посту.

Варто додати, допоки діє договір від 2003 року між Україною і Російською Федерацією «Про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки» будуть проблеми. Цей договір легалізує присутність військових кораблів РФ, які в Азовському морі користуються свободою судноплавства, у тому числі, біля берегів України. Таким чином, цілком законно, кораблі РФ можуть підплисти до того ж Бердянська чи Маріуполя та розпочати висадку морської піхоти. Так може розпочатись анексія Приазов’я.

Керченський міст – це насамперед інструмент економічного тиску на Україну. Проект РФ сьогодні блокує роботу порту Маріуполя та Бердянська. У Міністерстві інфраструктури України вже підраховують збитки, які були викликані скороченням тоннажу судів для заходу у два порти Азовського моря. Сюди більше не зможуть заходити судна типу «Panamax» і «Capesize».

категорії
Політика

Публікації по темі