Тимошенко спекулює темою іпотечного кредитування

Доступні іпотечні кредити в Україні давно є, але лише на папері
https://www.5.ua/polityka/tymoshenko-pidtrymala-poroshenka-pislia-efiru-na-telekanali-11-190386.html

Доступні іпотечні кредити в Україні давно є, але лише на папері.

Кредит на нерухомість: без першого внеску, під 3% річних, на 30 років та без застави. Ролик з такою передвиборчою обіцянкою Юлія Тимошенко опублікувала на своїй сторінці у Фейсбук.

За словами політика, нова іпотечна програма нарешті зробить житло доступним для українців. Звучить гарно. Та чи реально?

Насправді програма довгострокового кредитування під 3% річних діяла в Україні ще з 2002 року. Але початковий внесок становив 25% або ж 15%, якщо позичальник надавав нерухомість чи автомобіль у заставу. Кредит необхідно було сплатити за 15 років.

Як повідомляє Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву,  з 2002 по 2012 рік молоді сім’ї отримали 7 318 пільгових довгострокових кредитів на квартири. Чому ж про програму забули і кредитна політика Тимошенко знову виглядає новою?

Справа в тому, що з 2015 року і до тепер  видатки  на «Надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам» вже не передбачались у держбюджеті України.

Чи виконає обіцянку Тимошенко?

Економічний експерт Віктор Гальчинський зазначає: «Довгострокове мікрокредитування можна запустити у будь-який момент. Але треба передбачати кошти на цю програму у державному бюджеті.  І якщо грошей буде мало, то потреби всіх потенційних учасників програми, які будуть ставати в чергу, не задовольнятимуться. Тобто, номінально програму Тимошенко можна реалізувати (в Україні вже довгий час була схожа), а от фактично – сумніваюсь.

Перш ніж щось обіцяти треба чітко розуміти, за який рахунок в державному бюджеті можна буде знайти кошти на житло. А змусити комерційні банки надавати кредити під 3% річних неможливо. У нас вільний ринок».

Зазначимо, відповідно до звіту НБУ про фінансову стабільність (червень), за І квартал 2019 року в Україні видали 583 млн грн нових іпотечних кредитів фізичним особам. Українські банки дають іпотеку в середньому під 19-22% річних.  Тож НБУ зазначає, що в середньостроковій перспективі іпотечне кредитування не буде визначальним на ринку житлової нерухомості.

Дар’я Шовкопляс, ІА “Вежа”

категорії
НовиниПолітика

Публікації по темі