В актуальних законопроектах існує ряд корупційних ризиків

Корупційні ризики існують в семи актуальних законопроектах.

Корупційні ризики існують в семи актуальних законопроектах.

Про це повідомляє Інститут законодавчих ідей.

Сьогодні в семи актуальних законопроектах існують корупційні ризики. Зокрема, в змінах щодо порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів. Пропозиція про звільнення всіх суддів першої та апеляційної інстанцій, які брали участь в ухваленні рішення, яке було скасоване або навіть змінене Верховним судом, містить ризик виникнення можливостей тиску на суддів з боку суддів вищої інстанції та суперечать міжнародним вимогам щодо незалежності суддів.

У законопроекті, що передбачає запровадження спеціального декларування для всіх громадян, за допомогою якого кожна людина має можливість задекларувати всі свої статки. Водночас, дозволяється декларувати близьким особам суб’єктів, на яких поширюється дія Закону України “Про запобігання корупції”. Разом з тим, не зазначається інформація джерела походження чи набуття об`єктів декларування, що може призвести до легалізації майна, набутого злочинним шляхом. Крім того, Державна фіскальна служба отримує дискреційні повноваження по проведенню перевірки відомостей декларанта.

Законопроект №#2047-1, що стосується змін щодо порядку оподаткування операцій з продажу нерухомого майна. Нормами законопроекту передбачено посилення ролі авторизованих електронних майданчиків на ринку нерухомості, які були лише посередниками (тобто ніяких важливих функцій не виконували) між оцінювачами та державною базою, і стягували плату за свої послуги, що було і залишається корупційною схемою.

У змінах щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, де пропонується виключити поняття особливо цінних земель та вивести їх з-під охорони держави також існує певний ризик. Адже віднесення земель до особливо цінних є механізмом забезпечення їх захисту та знижує можливість корупційних зловживань. Законопроект створює нечітку адміністративну процедуру щодо розпорядження такими землями.

Законопроект №1123  про всеукраїнський та місцеві референдуми за народною ініціативою, містить корупційні фактори в діяльності виборчих комісій.

А в законопроекті №2202-1 передбачено скасування попереднього конкурсного відбору програм та проектів в Державному фонді регіонального розвитку, який проводиться обласними державними адміністраціями на місцях. Однак вказані зміни можуть призвести до непрозорого вибору програм та проектів для отримання фінансування з Державного бюджету в межах коштів фонду.

Стосовно перегляду положень КПК України щодо спеціального досудового розслідування. Передбачено оціночне поняття “обґрунтовані підстави”, яке не розкрито в законопроекті. Така конструкція надає суб’єкту дискреційні повноваження по визначенню на власний розсуд обґрунтованості різних підстав.

категорії
Політика

Публікації по темі