Паркан за 400 тисяч: Як пройшла перша хвиля декомунізації у Львові

Натомість місто переконує, що не витратило жодної гривні на декомунізацію

Ще 19 лютого мер Львова, Андрій Садовий підписав розпорядження «Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного і тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у м. Львові».

Розпорядженням було передбачено демонтаж об’єктів, розміщених на території м. Львова, які є символікою комуністичного тоталітарного режиму: меморіальні таблиці О. Гаврилюку та С. Тудору, тримачів для прапора, розташованих на фасаді будинків по вул. Шота Руставелі, а також перейменування самих вулиць, які будь-яким чином пов’язані з комунізмом.

Водночас, у місті тривалий час точаться запеклі дискусії щодо «Монумента бойової слави радянських Збройних сил», більш відомого як Монумент Слави. Пам’ятник не потрапив під декомунізацію, однак більшість активістів і депутатів виступають за те, щоб його знести, погрожуючи судовими позовами, адже це суперечить Закону про декомунізацію.

В Українському інституті національної пам’яті Монумент Слави вважають «пам’ятником, присвяченим опору і вигнанню фашистських окупантів з України, а тому він не є символікою комуністичного тоталітарного режиму і не підлягає обов’язковому демонтажу».

16 лютого 2018 року українські націоналісти кувалдами розбили плити на монументі боротьби проти нацизму. Вони також збили залізний напис «Переможцям над нацизмом» та білою фарбою написали «пам’ятник окупантам». За словами організаторів акції, таким чином представники націоналістичних організацій, зокрема «Правого сектора», Добровольчого руху ОУН та організації «Сокіл», хотіли привернути увагу влади до того, що пам’ятник слід знести в рамках тої ж декомунізації.

Зі свого боку, депутати Львівської обласної ради закликали міську раду Львова та обласну держадміністрацію демонтувати пам’ятник, а на його місці встановити Меморіал пошани захисникам України, які борються з агресією РФ.

Монумент Слави не підпадає під пряму дію закону про декомунізацію. Тому міська рада планує розібрати пам’ятник не через його комуністичний символізм, а у зв’язку з аварійним станом цілого меморіального комплексу.

Вже наприкінці лютого виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив рішення «Про вжиття заходів щодо усунення аварійності Монумента бойової слави радянських збройних сил». У травні, Галицька районна адміністрація обгородила Монумент Слави металевим парканом, який у загальній вартості склав цілих 413,611 тис. грн.

Зокрема у відповіді на інформаційний запит депутата Львівської міської ради Ігоря Зінкевича зазначено, «Оскільки, вказаний монумент знаходиться в аварійному стані, що може призвести до травмування громадян, тому необхідно було завчасно вжити заходів, на збереження здоров’я людей та довкілля, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що зумовлює необхідність виконання робіт в найкоротші терміни».
Водночас зазначимо, у відповіді на інформаційний запит ІА Вежа, Львівська міська рада переконує, що не витратила жодної гривні на декомунізацію у місті. Зокрема реконструкція площі Маланюка, котра обійшлась місту близько в 1 млн грн, не згадується у відповіді на запит. Інші роботи були проведені, як запевняє ЛМР, за рахунок коштів на поточне утримання.

Як коментував раніше в.о. голови Галицької РА Андрій Зозуля: «Ми пролонгували угоду з підрядником і продовжуємо ремонті роботи на пл. Є.Маланюка, які розпочали минулого року. Вартість робіт, які були виконані у 2016 році на площі Є.Маланюка, приблизно становить 300 тис. грн. Роботи виконані на 30-40%. На цей рік потрібно виконати роботи на суму приблизно 700 тис. грн. Плануємо завершити усі роботи до 15 серпня».

Також зазначимо, що роботи з встановлення паркану довкола аварійного Монументу Слави були проведені за кошти міського бюджету фізичною особою-підприємцем Новіцьким І.П.

Нагадаємо, у 2016 році в Україні було демонтовано 1320 пам’ятників Леніну та пам’ятних знаків на його честь і 1069 пам’ятників іншим комуністичним діячам. Перейменовано 51 тисячу 493 вулиці й площі та 987 населених пунктів, з яких 32 міста.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі