Пенсійна реформа-2018: яких змін очікувати

Яких змін очікувати в новому році

Пенсійна реформа передбачає нові правила обрахунку трудового стажу для отримання пенсії за віком, зміна формули розрахунку пенсії та їх зростання загалом. Окрім того передбачається відміна спецпенсій. У всіх нюансах пенсійної реформи-2018 розбирався журналіст ІА «Vezha».

Пенсійна реформа-2018 впроваджена законом № 1058. В дії ця реформа ще з 2017 року, але основні зміни настали з початком нового 2018 року. Пенсійна реформа стосується віку виплати пенсій та розміру пенсійного забезпечення громадян. За основу взято середню заробітну плату, яка становить 3764 гривні 74 копійки. Залежно від того, яку зарплату мала людина та який стаж роботи, нараховується пенсія. Наприклад, громадяни України зі стажем менше 25 років йдуть на пенсію у 63 та 65 років. Ті ж, у кого стаж роботи 25 і більше років, можуть собі дозволити вихід на пенсію у 60-річному віці.

Мінімальна виплата пенсій для 35-річного стажу у чоловіків та 30-річного стажу у жінок складає розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Такий розмір становить з 1 січня 2018 року 1373 грн, з 1 липня – 1435 грн, з 1 грудня – 1497 грн. Для осіб, які досягли 65-річного віку, пенсія буде складати 40% від мінімальної заробітної плати, що встановлена законом про держбюджет для наступного року – це 1489,20 грн.

Пенсійна реформа є однією з найбільш обговорюваних тем і найбільш висвітлених у різних виданнях, починаючи від телебачення і закінчуючи інтернет-виданнями. Як зазначає видання «ТСН», батько автора з 55-річним стажем у сфері сільського господарства до ухвалення закону № 1058 мав пенсію 4000 грн, а тепер йому виплачується аж 9000 грн щомісячно. На сайті «Українці Сьогодні», станом на сьогодні з 12 мільйонів пенсіонерів 78% мають пенсії до 2 тисяч гривень на місяць, 17% – 2-4 тис грн. на місяць і лише 3% – понад 4 тисячі гривень на місяць. Така ситуація вимагає змін. Інтернет-видання «Мінфін» оглядає вже згадані три категорії людей, що отримують пенсію за віком, залежно від страхового стажу. В 60 років можуть вийти на пенсію громадяни, що мають стаж 25 і більше років. У 63 роки – ті, хто має стаж менше 25, але більше 15 років. І, нарешті, в 65 років – українці, які відслужили на роботі 15 років.

Якщо перераховувати за пунктами, які зміни від пенсійної реформи очікуються та як впливатимуть вони на суспільство, то вийде приблизно такий перелік.

Зміни норм трудового стажу для отримання пенсії за віком

Це вже неодноразово згадані 65-, 63- і 60-річний вік, залежно від кількості відпрацьованих років. Як вплине на суспільство така градація? Перш за все, якщо стаж роботи більший, то можна буде вийти на пенсію раніше. Це залежить від багатьох факторів, наприклад від того, коли (у якому віці) людина розпочала свою трудову діяльність. Також, скільки років вона працювала на одному місці та хоча би в одній сфері. Все це враховується до трудової книжки, яка зараз є основним інструментом з подальшого отримання пенсії.

Якщо стаж роботи менший (наприклад, людина змінювала сферу свого заробітку), то потрібно буде відпрацювати іще декілька зайвих років. Однак ця різниця не дуже велика – 2-5 років. Такий робочий відрізок часу в принципі є терпимим для будь-якого в передпенсійному віці. Якщо стаж роботи становить більше 25 років, пенсія є вищою, тому що за кожен рік страхового стажу нараховується певний відсоток від мінімальної заробітної плати у громадян України. Щороку така зарплата зростає, тому для пенсіонерів це загалом є добрими новинами. Такі зміни ввійшли до сьогодення від 1 січня 2018 року.

Зміна формули розрахунку пенсій.

У 2017 році за один рік страхового стажу нараховувалось 1,35% мінімальної заробітної плати, а у 2018 році цей показник знизився до 1%. Таким чином, за 30 років стажу раніше можна було отримати пенсію в розмірі 40,5% від середньої заробітної плати, а тепер, у 2018 році, пенсія при такому ж стажі складатиме лише 30%.

Загалом, формула розрахунку пенсії залежить від відношення доходу і середньої зарплати. Також зміна стосується пенсій депутатів, суддів та дипломатів – тепер їхні пенсії будуть розраховуватися за загальною формулою, та не будуть нараховуватися для них «особливі» пенсії як для пільгових категорій.

Обіцяють, що проведуть індексацію пенсій у 2018 році. Раніше (минулого року) завдяки осучасненню, пенсії зросли більше ніж на 40% та мінімальна з них становила 2447 грн. Але відповідно до самої пенсійної реформи, індексацію зможуть провести лише у 2019 році, бо цього року пенсійна стаття у бюджеті не прописана.

Як вплинуть такі зміни на суспільство та на соціальний прошарок українських пенсіонерів загалом? Формула розрахунку пенсій має стосуватися доходу та стажу. Як зазначено в першому пункті, стаж може варіюватися від 15 і більше років. За менший стаж отримується або зовсім мінімальна пенсія, або потрібно пропрацювати додаткових 5-10 років, щоб ввійти до категорії «65-63-60». Щодо формули розрахунку пенсій та її зміни, не дуже позитивним є те, що за один рік страхового стажу коефіцієнт надбавки до пенсії змінився з 1,35% до 1%. Однак, це може змінитися при повторній індексації пенсій у 2019 році, коли відбудеться своєрідний перерахунок пенсій для громадян. Якщо минулого року пенсії зросли більше ніж на 40%, то і мінімальна та середня заробітні плати відповідно зросли на таку ж величину. Це є, без сумніву, позитивною зміною для пенсіонерів, для яких життєво необхідним є хоча би прожитковий мінімум.

Багато пенсіонерів не витрачають свої нарахування лише на себе, а й допомагають фінансово своїм дорослим дітям та неповнолітнім онукам. Таким чином, пенсіонери для цих категорій населення є кимось на кшталт інвесторів, якщо вони наприклад дають гроші на навчання молодого покоління (інвестиції в майбутнє цих студентів та школярів приватних шкіл). Тому бажано, щоб пенсії були вищими, адже старшим людям потрібно забезпечувати не тільки свої потреби, а й потреби молодших поколінь. Як впливає на це зміна формули розрахунку пенсійних коштів? Від доходу на момент працездатності людини залежить її подальша пенсія. А від стажу на момент виходу на пенсію залежить як розмір виплат та соціальної допомоги, так і вік виходу на пенсію. Про це говорить, знову ж таки, перший пункт цього переліку – про 15 і 25 років стажу та 65-63-60 років. Таким чином, соціальна допомога залежно від індексації зростатиме, але не падатиме. Адже ціни підвищуються, а пенсії повинні встигати за ними.

Підвищення пенсій

Підвищення пенсій можна лише через рік – тобто 2019 року, при повторній індексації пенсій. За словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, в 2019 році середня пенсія зросте на 900 гривень. Це, зрозуміло, є дуже позитивним моментом для пенсіонерів. І напряму стосується зміни формули розрахунку пенсій та зміни відношення стажу і віку виходу на пенсію.

На жаль, за словами Гройсмана, поки що невирішеним завданням залишається підвищення пенсій для тих, у кого великий стаж роботи, але маленькі пенсії. У Міністерстві соціальної політики очікують, що 2019 року пенсії зростатимуть на 20%. Це буде добрим додатком до прожиткового мінімуму, який зазвичай і становлять мінімальні пенсії. Щодо великого стажу роботи і маленьких пенсій: тут можна сказати лише  те, що така несправедливість має бути виправлена якнайближчим часом. Можливо, щось дасть повторна індексація пенсій. Можливо, тут зарадить нова формула розрахунку пенсійних коштів. Але соціальна допомога для осіб, що за віком втратили працездатність, повинна бути достойною.

Якщо людина похилого віку (пенсійного) не отримала пенсійні виплати, то вона може отримувати тимчасову соціальну допомогу від держави в період з 1 січня по 31 грудня 2020 року. Допомога призначається і виплачується до досягнення людиною того віку, коли вона буде отримувати пенсійні кошти. Це також є позитивним моментом для населення, що досягло похилого віку. Таким людям потрібно оплачувати комунальні послуги та як було згадано вище, зазвичай вони допомагають своїм дітям та онукам. Таким чином, якщо держава виплачуватиме їм соціальну допомогу, то вони зможуть триматися на плаву до отримання офіційних пенсійних нарахувань. Як цей факт вплине на верстви населення, які отримують пенсії? Як було зазначено вище, це є позитивним зрушенням у букеті змін, що пропонуються пенсійною реформою 2018 року.

Підвищення пенсій впливає на пенсіонерів лише позитивно. Їм більше не доведеться рахувати копійки у супермаркетах, а вони будуть більш достойно забезпечені на схилі свого життя. Пенсіонери часом вже по досягненню свого похилого віку влаштовуються на різні роботи. Наприклад, таке стосується викладачів вишів та інших наукових спеціальностей. Професори і після досягнення ними пенсійного віку продовжують писати наукові матеріали, публікуватися в наукових виданнях, працювати з аспірантами та докторантами, а також готувати до друку свої книги. Пенсійний вік не зупиняє і інших людей, наприклад тих, хто працював за спеціальністю, а потім отримує роботу від гардеробниці до адміністратора. Багато пенсіонерів працюють охоронцями та сторожами. Інколи вони можуть займати керівні посади, як-от керівник АЗС, на якому лежить не лише адміністративна функція, але й уся бухгалтерія та відповідальність за роботу заправної станції. Пенсіонери проводять активне життя, якщо при настанні їхнього похилого віку продовжують займатися спортом або тримають домашніх тварин. Такі тварини можуть заміняти їм тих, про кого можна піклуватися – це у випадку, якщо їхні діти та онуки вже виросли або живуть окремо.

Зрівняння у правах пенсіонерів

Пенсіонери які займали державні посади, наприклад прокурор чи суддя – та пенсіонери, як працювали у інших сферах зайнятості будуть зрівнені. Таке поняття, як прокурорська чи суддівська пенсія, має піти у забуття. Закон № 1058 вимагає єдиного підходу до виплат пенсій держслужбовцям, науковцям, посадовим органам місцевого самоврядування, працівникам НАБУ, прокурорам та працівникам Національного агентства з питань запобігання корупції. Також зайнятим пенсіонерам (як було зазначено у пункті 3, дуже багато пенсіонерів по настанню пенсійного віку продовжують працювати, отримуючи заробітну плату поруч із пенсією) не потрібно буде сплачувати податок з пенсії.

Закон № 1058 урівнює в правах працівників різних сфер зайнятості після настання їхнього пенсійного віку. Такі зміни працюють з 1 січня 2018 року, деякі зі змін будуть впроваджені у дію вже 2019 або 2020 року. Однак саме зрівнювання в правах та нарахуванні пенсій (дивитися зміну формули нарахування пенсій та повторну індексацію пенсій) є вагомим кроком до настання пенсійної гармонії. Тепер науковці будуть отримувати достойні виплати, тоді як раніше саме ця сфера (особливо не дослідники, а викладачі) отримувала невеликі пенсійні кошти. Щодо працівників державних посад, то тепер їхні пенсії не зараховуються до особливих пільгових категорій, а розраховуються та індексуються за єдиною для всіх формулою. Це є позитивним явищем, і поряд зі збільшенням пенсій для всіх верств населення та впливом стажу на вік виходу на пенсію може стати доброю допомогою тим пенсіонерам, які справді цього потребують. Адже недарма багато хто з них влаштовується на роботу, будучи людьми пенсійного віку. Тому що пенсії зазвичай не вистачає на прожитковий мінімум, а не те щоб на допомогу своїм дітям чи онукам. Є надія, що зі змінами, впровадженими законом № 1058, такий стан справ буде покращуватися.

категорії
Суспільство

Публікації по темі