Безкоштовна медицина: як це працює?

У майбутньому запровадять ще 54 безкоштовні медичні послуги.

З новими реформами в українських лікарнях відбулося багато змін. Насамперед це підписання декларації з сімейним лікарем, якого ви зможете змінювати за потреби раз у рік.

Одним з актуальних питань серед українців була, є і буде безкоштовна медицина. Навколо цієї теми зібралося купа міфів, проте основною причиною занепокоєння залишається те, що платити все одно доводиться.

До його обов’язків входить: огляд пацієнта, спостереження за станом здоров’я за допомогою досліджень, встановлення діагнозу, лікування найбільш поширених хвороб, отруєнь, травм, фізіологічних, патологічних станів; невідкладна допомога; супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями; профілактика: вакцинація, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику; консультації: скерування для надання вторинної (спеціалізованої) чи третинної (високоспеціалізованої) допомоги.

З безкоштовних послуг пацієнти можуть отримати:

 • загальний аналіз крові, сечі;
 • імунохімічні та біохімічні дослідження крові: глюкоза, загальний холестерин;
 • електрокардіограма у стані спокою;
 • мікроскопія харкотиння;
 • швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Безкоштовному лікуванню підлягають такі хвороби:

 • апендицит;
 • інсульт;
 • серцевий напад;
 • травми після ДТП;
 • побутові травми.

Потрібно бути уважним, адже ці послуги надають лише ті заклади, які співпрацюють з Національною службою здоров’я України.

Ця реформа працює уже в багатьох медичних закладах Львова, зокрема у КНП «6-а міська поліклініка м. Львів” Завідувач відділення ЗПСМ №1 Гальчинська Вікторія Олександрівна детально розповідає про роботу реформи у комунальному підприємстві.

«Послуги первинної медичної допомоги практично всі є безкоштовними. Є наказ, який обумовлює наші послуги: прийом пацієнтів, профілактичні огляди (зокрема проведення щеплень), огляди з метою виявлення таких захворювань як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, онкологія, туберкульоз, СНІД; надання паліативної  допомоги важкохворим. Безкоштовними є загальний аналіз крові, сечі, цукор в крові, швидкі тести на гепатити, СНІД, тропонін на вагітність, загальний холестерин. Ці послуги доступні пацієнтам нашої поліклініки. Людям, які не підписали у нас декларацію ми надаємо лише невідкладну медичну допомогу, і розповідаємо їм про необхідність обрати собі  сімейного лікаря.

В майбутньому планується ще 54 безкоштовних медичних послуги, на мою думку, це досить добре для пацієнта, адже за скеруванням сімейного лікаря  можна буде отримати цю процедуру безкоштовно. У нас в поліклініці можна зробити безкоштовне УЗД обстеження і рентгенографію не знаю, як в інших. А з цими змінами пацієнт зможе будь-де отримати таку можливість. Звичайно, невідомо як все буде відбуватися на вторинній ланці, проте для первинної такі зміни, певно, на краще» – зазначає Вікторія Олександрівна.

До того ж у Львові діє програма «Доступні ліки», за допомогою якої кожен, хто потребує препаратів, може отримати їх безкоштовно або ж з невеликою доплатою.

Детально процедуру отримання ліків описує Цяпка Ірина Євгенівна,  завідувач відділення ЗПСМ 5-ї міської клінічної лікарні міста Львова:

«Відпускаємо рецепти за програмою реімбурсації «Доступні ліки» за категоріями: серцево-судинні хвороби, діабет і бронхіальна астма. У нас є перелік хвороб і які препарати до них виписуються. Ми видаємо рецепти, люди йдуть в аптеку, де є позначка «Доступні ліки» і отримують препарати за тими рецептами, які ми їм виписали. Проте, щоб ми виписали ці рецепти пацієнт повинен бути в базі даних лікаря нашої лікарні, тобто мати підписану декларацію. Ми співпрацюємо з багатьма аптеками Львова, зокрема «Довіра», «3і», «Подорожник» та інші. У першу чергу безкоштовні ліки надаються пацієнтам з хворобою Паркінсона, цукровим діабетом,  бронхіальною астмою, хворим після інфаркту пів року, епілептикам, дітям до 3 років та онкохворим. Цей перелік є дуже великим».

З 2019 року Національна служба здоров’я планує оплачувати ще 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря.

Планується, що в програму «Безкоштовна діагностика» увійдуть:

12 нових аналізів — додатково до 8 базових, які вже оплачує Національна служба сімейному лікарю.

Мамографія і 5 видів рентгену: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи.

Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.

6 видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози.

4 види біопсії під контролем УЗД: щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз.

Видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах.

Також «Безкоштовна діагностика» включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня:

 • стравоходу;
 • шлунку;
 • дванадцятипалої і товстої кишки;
 • сечового міхура;
 • трахеї і бронхів.

Нагадаємо, за обсягом виплат серед усіх областей, у травні Львівщина займала 5 місце, а з початку 2018 року, аптекам Львова за програмою «Доступні ліки» виплатили 509 млн 157 тис грн. Згідно нововведень, з квітня рецепт за програмою «Доступні ліки» можна отримати в електронній формі.

Анна Лавор, ІА “Вежа”

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі