Протягом 6 місяців 2018 року Львівське комунальне підприємство “Львівсвітло” витратило 7 млн 380 тис. грн на заміну ламп, опор та світильників, а також прокладення самонесучого ізольованого проводу.
Про це повідомляє ЛКП “Львівсвіло” у відповіді на інформаційний запит журналіста ІА “Вежа” від 16 жовтня 2018 року.
Згідно даних ЛКП “Львівсвітло”, протягом 6 місяців 2018 року підприємством замінено 4368 ламп, 94 опори та 464 світильники в межах міста Львова. Окрім того, прокладено 13,34 км самонесучого ізольованого проводу. При цьому зазначено, що собівартість однієї світлоточки становить 477,1 грн. Загалом протягом охопленого періоду в межах цих робіт витрачено 7 млн 380 тис. грн.
Для порівняння, протягом 2017 року було витрачено 13 млн 684 тис. грн, в межах яких замінено 8008 ламп, 254 опори, 1131 світильник, а також прокладено 28,57 км проводу. Минулого року собівартість світлоточки складала 442,3 гривні.

Джерело: ІА “Вежа”
Михайло Трач, в.о. директора Львівського комунального підприємства “Львівсвіло”, у коментарі журналісту ІА “Вежа” розповів, що станом на сьогодні підприємство обслуговує по місту 30 тис. світлоточок і 1044 ліфта. “Ми займаємося вуличним освітленням і маємо половину міста ліфтів. Обслуговуємо усі 6 районів, по кожному з яких є відповідальна особа. Орієнтовно на район припадає по 5 тис. світлоточок”, – розповів він.
Стосовно організації роботи варто сказати, що зранку в. о. директора розподіляє обов’язки між керівниками районів по об’єктах, які найбільше потребують заміни саме в той день. Надалі групи спеціалістів виїжджають на пункти, де виконують необхідні роботи. “В обов’язковому порядку ввечері керівники приїжджають і перевіряють стан виконаних робіт, узгоджують закриття всіх проблемних місць, про які повідомили на «гарячу лінію». Оплата відбувається за результатами виконаних робіт”, – пояснив Михайло Трач.
Він також зазначив, що аварійна-диспетчерська служба, яка працює цілодобово, теж допомагає закривати “гарячу лінію”. “Вони мають диспетчерів, водіїв і бригаду, які цілодобово працюють і слідкують за включенням та відключенням освітлення у місті”, – поділився керуючий підприємством.
“На урядову “гарячу лінію” надходять звернення громадян, скарги жителів, депутатські запити. Є багато звернень до Андрія Садового, після чого нам дають розпорядження і ми виконуємо роботи”, – пояснив керівник “Львівсвітло”, і додав, що мешканці часто відправляють на його сторінку у Facebook фото поломок освітлювальних об’єктів по місту, які потребують заміни. “Досить незручно отримувати звернення мешканців на Facebook, оскільки немає повноцінного зв’язку з особою. Вона просто надсилає інформацію чи фото проблеми, ми приїжджаємо на місце, а виявляється, що або адреса вказана некоректно, або все справно працює. З “гарячою лінією” простіше, бо є контакт з особою, їй можна зателефонувати та уточнити деталі”, – підкреслив він.
Окрім того, він розповів, що в межах Львова встановлені світильники різних потужностей. “Переважна більшість магістральних вулиць, а це 95% освітлення в місті, виконано натрієвими лампами. В деяких парках встановлені лампи LED, в деяких місцях освітлюють вулиці металоглогенні лампи та “економки”. Навіть по вулицях де-не-де вже почали встановлювати лампи LED”, – розповів Михайло Трач.
На питання, чи є проблемні райони в місті, куди найчастіше відправляються спеціалісти, в. о. директора «Львівсвітло» зауважив, що таких немає і несправності трапляються в кожному районі.

Джерело: ІА “Вежа”
До слова, він визнав, що більшість опор, які сьогодні встановлені у Львові, потребують заміни. “Ми поступово їх замінюємо. До прикладу, по вулиці Чорновола замінили опори, вони були вже дуже аварійні. Плануємо також замінити на вулиці Липинського та на Пасічній. Необхідно також замінити опори на Хуторівці, однак поки роботи не проводимо, бо там мають запускати тролейбус”, – акцентував Михайло Трач.
Він також зазначив, що на вулиці Стрийській заплановано повністю замінити стовпи та мережі із впровадженням нової системи освітлення. “Поступово вводимо нову технологію з керування світлом “Розумне світло” в місті. Не все одразу, бо це великі кошти, однак частково будемо пробувати замінювати. Вже розпочали роботи на вулиці Стрийській. Сподіваємося, що до кінця року ми її “засвітімо”, – розповів в. о. директора.
Михайло Трач переконаний, що подібна система сприятиме покращенню енергоефективності у місті. “Це будуть світильники, які керуватимуть кількістю потоків світла, їх можна буде трохи зменшувати, щоб не споживали зайвого. Наприклад, якщо немає інтенсивного руху, світильник буде давати менші потужності світла. За цією технологією буде можливість встановлення 100% освітлення, 70%, 50% і т.д. залежно від необхідності”, – пояснив він.
Він додав, що в парках буде достатньо встановити від 30 до 50% світлового потоку, а надалі керувати з комп’ютера, якщо з’явиться необхідність показник змінити.
Наразі подібна система ще не була впроваджена у Львові. Окрім вулиці Стрийської заплановано оновити системи вуличного освітлення на в’їздах у місто. “Маємо вже готові проекти. Наразі зупиняє лише тендерна процедура, яка трохи затягнулася. Заходять багато учасників, один іншого блокують, всі хочуть перемогти у тендері. На 2018 рік було заплановано 3 в’їзди. З тих 3 в’їздів виконаний лише 1, а ті об’єкти стали перехідними на 2019 рік”, – наголосив в. о. директора “Львівсвітло”.
Довідка: ЛКП “Львівсвітло” на сьогодні обслуговує 30 тис. 936 світильників, в т. ч. ЖКУ, ЖСУ-100 – 7467 шт., ЖКУ, ЖСУ-150 – 12 тис. 151 шт., ЖКУ-250 – 3973 шт.; РКУ, РТУ – 1090 шт.; паркових світильників – 935 шт., світлодіодних – 836 шт.; прожекторів – 630 шт., опор – 12793 шт.