Депозит в 50 тисяч гривень для немовлят на майбутнє

У ВРУ зареєстровано законопроект, за яким новонароджене немовля одразу отримуватиме депозит у сумі 50 тисяч гривень.

Законопроект покликаний утвердити в батьках впевненість, що в рішучий момент життя їх дитини держава надасть допомогу та матеріальну підтримку в реалізації її планів.

Відповідно до Закону щодо внесення змін до проекту “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” і запровадження державної допомоги дитині на майбутнє, право в отриманні допомоги має кожне немовля, яке є громадянином України і уже з моменту свого народження отримує права на зарахування з Державного бюджету України на депозитний рахунок банківської установи, самостійно обраної її батьками або іншими законними представниками (для дітей, які мають статус дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування), одноразової державної виплати в розмірі 50 тисяч гривень, яка стає банківським вкладом на її ім’я до досягнення нею 18 років.

Втім, в разі непередбачених обставин за дитиною чи її опікунами залишається право отримати кошти до 18 років за наступних обставин:

  •  необхідне лікування (за наявності медичного висновку);
  •  втрата житла внаслідок стихійних бід чи іншої форс-мажорної ситуації;
  •  контрактна форма вищої освіти;
  •  вкладення допомоги в інвестиційний фонд або в накопичувальну програму страхування життя.

Обґрунтуванням відповідного проєкту є демографічна криза – смертність перевищує народжуваність, продовжує зменшуватися загальна кількість населення. Втім головною причиною залишається соціально-економічна проблема: “… багато сімей з репродуктивними можливостями просто не наважуються народжувати та виховувати дітей, оскільки усвідомлюють, що не мають для цього достатнього фінансового забезпечення”, – йдеться в пояснювальній записці щодо проєкту. Наразі це не єдина проблема з якою може зустрітись дитина після досягнення повноліття, втім йдеться про те, що на момент зрілості не в кожного є перспектива реалізації своїх планів. Тому, відштовхуючись від проблем демографічної кризи, соціально-економічної та особистісної щодо перспективи реалізації, варто наголосити, що проєкт покликаний впевнити батьків про те, що держава сприятиме реалізації планів дитини.

Наразі фінансово-економічна спроможність держави викликає низку питань, втім йдеться про те, що проєкт не потребує внесення змін до “Бюджетного кодексу України”, оскільки новий вид державної допомоги, що пропонується до впровадження, буде входити до системи допомоги “Сім’ям з дітьми”. Також реалізація положень законопроєкту не вимагає додаткових видатків, адже передбачається, що Закон набере чинності не пізніше першого січня наступного року.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук зазначає: “Планується, що 1% доходів від реалізації всіх корисних копалин України, буде надходити на рахунок Фонду майбутнього, а після досягнення повноліття, ці кошти будуть перераховуватися на особистий рахунок молодої людини. Фонд має підпорядковуватися Уряду. Про запровадження нового податку в законі не йдеться. Отже, джерелом коштів буде Держбюджет України. Оскільки влада має великі проблеми з наповненням бюджету, то фактично, запровадження такої програми, призведе до скорочення інших соціальних виплат”.

Зазначимо, що рішення щодо управління коштами, їх вкладенням з метою отримання додаткових доходів в Законі не передбачено. Відтак: “Кошти фонду будуть знецінюватися від інфляції. Тому, коли через 18 років молода людина отримає ці кошти, то навряд чи зможе придбати щось цінне, – зазначає незалежний експерт. – На жаль, закон перевтілює гарну ідею забезпечення молоді коштами для початку самостійного життя на фікцію”.

Відомо, що на міжнародному рівні, низка розвинутих держав уже мають програми виплати коштів молодим людям. Втім це країни які забезпечені відповідними ресурсами, що можуть покривати цю реформу. “Так, Об’єднані Арабські Емірати вносять на рахунок новонародженої дитини 60 тисяч доларів, які з врахуванням доходів отриманих на них на момент повноліття, можуть збільшитися до 100 тисяч доларів. В Кувейті та Австралії виплати скромніші, біля 3 тисяч доларів. Ці кошти дитина разом з відсотками зможе отримати при досягненні повноліття”, – зазначає Олександр Хмелевський.

Закон щодо державної допомоги дитині на майбутнє надійшов до Верховної Ради 24 січня цього року, втім стає відомо, що комітет ВРУ з питань молоді і спорту його уже підтримали. Члени комітету стверджують, що реалізація проєкту сприятиме “соціальному становленню української молоді”, після чого звертають увагу на наступне: “… передбачити прив’язку суми виплати до прожиткового мінімуму; зазначити в тексті законопроєкту, що кошти допомоги на майбутнє мають зберігатися лише у державних банках та вилучити норму щодо можливості вкладення коштів допомоги до інвестиційного фонду або до накопичувальної програми страхування життя, оскільки при цьому можливі зловживання та втрата коштів дитини”.

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаНовиниСуспільство

Публікації по темі