До України повернулось понад 2170 тисяч заробітчан

У березні в Україну повернулася рекордна кількість наших заробітчан — понад 270 тис.

У березні в Україну повернулася рекордна кількість наших заробітчан — понад 270 тис. І їх кількість продовжує зростати. Поки що вони, які і всі, змушені сидіти вдома.

Про це пише Мінфін.

Та чи захочуть гастарбайтери з України залишитися вдома після зняття карантину і чи зможуть знову знайти роботу за кордоном, якщо забажають, розбирався «Мінфін».

За інформацією вітчизняного Міністерства закордонних справ, постійно працює за кордоном близько 3,2 млн українців. Але реальна цифра достеменно невідома.

За оцінками колишнього міністра соціальної політики Андрія Реви, на роботу за кордоном періодично виїжджають 7-9 млн. Експерт НБУ Андрій Блінов вважає, що кількість українських заробітчан в країнах ЄС та Росії коливається від 3 до 7 млн, і левова їх частка виїжджає на сезонні роботи.

«Справа в тому, що велика частина наших громадян працює за кордоном нелегально. Крім того, більшість трудових мігрантів, яка влаштовується на роботу в інших країнах, ніяким чином не інформує про це українську владу», — пояснює президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Соціологічні дослідження показують, що від 40% до 60% українських трудових мігрантів працюють за кордоном нелегально. Більшість з них залучена до фізичної праці — 93%.

Навіть якщо найближчим часом кількість тих, хто повернувся додому, подвоїться, це не перевищить 20% від тих, хто працює за кордоном легально.

В умовах розповсюдження коронавірусу та нової кризи мільйони наших громадян свідомо залишаються за кордоном. За словами власника міжнародного агентства з працевлаштування Gremi Personal Євгена Кириченка, після початку пандемії коронавірусу, 17 березня, з Польщі в Україну повернулось приблизно 4% українців.

«В основному прийняли рішення виїхати трудові мігранти, у яких закінчується робоча віза», — додає він. Але понад 90% залишилося в Польщі.

Там вже порахували загрози для економіки від відтоку трудових мігрантів, у тому числі і українців, які створюють близько 7% польського ВВП. А тому оперативно застосовують заходи, які стимулюватимуть заробітчан залишитися.

Польща нещодавно розробила спеціальний пакет законодавчих змін «Антикризовий щит».

«Оскільки під час карантину заробітчани не можуть поїхати додому та відкрити собі нові робочі візи, Польща автоматично продовжила термін перебування для іноземних працівників до закінчення епідемії та ще додатково на один місяць», — розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

У Польщі українські мігранти можуть розраховувати не тільки на продовження термінів перебування, а й на допомогу в оформленні документів. Так, зараз заробітчанам випала нагода отримати посвідку на проживання на 3 роки абсолютно безкоштовно.

Про це повідомило найбільше польське агентство праці — EWL Group. Працівники з України, які вже перебувають в Польщі на підставі віз, або ті, що в’їхали за біометричними паспортами, можуть отримати безкоштовне оформлення «Карти перебування». Громадяни України повинні лише оплатити державний збір за подачу заяви та довіреності (507 злотих), а всю адміністративну роботу з підготовки документів на себе бере агентство.

В Італії та Польщі уряди заявили про безкоштовну медичну допомогу мігрантам, які захворіють на коронавірус.

Експерт НБУ Андрій Блінов пояснює, що будь-яка країна виплачує соціальну допомогу у разі тимчасової непрацездатності чи безробіття. За тієї умови, що працівник застрахований в одній з національних систем соціального страхування безпосередньо перед втратою роботи.

Отож, у наших заробітчан є чимало підстав залишатися на карантині за місцем роботи.

 

Читайте нас у Telegram.

категорії
Суспільство

Публікації по темі