Грибовицьке сміттєзвалище перетворять на оазу, – автор проекту рекультивації

На рекультивацію сміттєзвалища у Грибовичах планують також витратити грантові 10 млн євро від ЄБРР

Сьогодні, 9 серпня, у Львівському прес-клубі було представлено оновлений проект рекультивації сміттєзвалища керівником ТОВ «Дніпрокомунбуд» Олександром Слободянюком, який  його розробив на замовлення ЛКП «Збиранка»

Згідно з оновленим проектом рекультивації Грибовицьке сміттєзвалище поблизу Львова за кілька років можна перетворити на оазу. «Насправді, цей проект виконала львівська організація «Гірхімпром» у 2013 році. Той проект не був зреалізований. З того часу ситуація змінилася. Зараз ми його тільки коригуємо. Коли «Гірхімпром» виконував свій проект, то полігон працював і приймав сміття. Тому планувалося закриття та рекультивація частинами. Зараз полігон закритий цілком, тому ввесь полігон будуть рекультивувати цілком», – пояснює Олександр Слободянюк.

За словами проектанта, заплановано облаштувати і терасувати схили полігону; поставити установку зворотного осмосу, щоби всі інфільтрати, які опади вимивають з тіла полігону, повертати назад; а саме тіло полігону планують повернути в його попередні межі.

Керівник ТОВ «Діпрокомунбуд» каже, що їхній проект передбачає будівельні роботи першої черги, які триватимуть 11 місяців, та другої черги – 8 місяців. А між ними мусить минути два роки для стабілізації тіла звалища.

Олександр Слободянюк стверджує, що за кілька років сміттєзвалище у Львові буде подібне на колишнє звалище в Харкові, де зараз росте трава, а незабаром там висадять дерева. Харківський проект рекультивації також виконало ТОВ «Діпрокомунбуд».

«У Харкові полігон працював з 2002 року. У 2012 році його закрито. І з 2013 року розпочалася його рекультивація. Зараз там – зелена зона. Але на полігоні дотепер проводять збір фільтрату. З кожним роком все менше, але він все ще є», – говорить керівник проектної організації.

На вирішення сміттєвої проблеми у Харкові Світовий банк надав 44 млн доларів. За ці кошти передбачено побудувати сміттєпереробний комплекс, рекультивувати старе звалище та побудувати нове. Тендер на роботи виграла фірма з Польщі, яка зголосилася зробити все це за 28 млн євро. Решту коштів банківської позики Харків планує скерувати на природоохоронні заходи.

Нагадаємо, що у Львові мають намір витратити загалом 110 млн євро (35 млн євро від Європейського банку розвитку і реконструкції та 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку) для вирішення проблеми з утилізації твердих побутових відходів і рекультивації майже 60-річного сміттєзвалища. З цих коштів – 10 млн євро ЄБРР надає як безповоротну, грантову допомогу. Решту коштів потрібно буде повертати з відсотками.

категорії
НовиниСуспільство

Публікації по темі