Інфляція прискориться до 10,5% на кінець року — Focus Ukraine

У короткостроковій перспективі інфляційний тиск може незначно збільшитися через нагальні закупівлі продуктів харчування, засобів особистої гігієни і ліків.

У короткостроковій перспективі інфляційний тиск може незначно збільшитися через нагальні закупівлі продуктів харчування, засобів особистої гігієни і ліків. На кінець року інфляція може досягти 10,5%.

Про це йдеться у щоквартальному огляді Focus Ukraine, підготовленому аналітиками Райффайзен Банку Аваль, передає Мінфін.

У березні спостерігалося зростання роздрібних цін на деякі продовольчі товари, які експортуються. Це пов’язано з тим, що гривня значно ослабла, і експортерам стало вигідніше експортувати товари на зовнішні ринки.

Спостерігалося також зростання цін на продукти харчування (4,2%), особливо овочі «борщового набору» (15,6%), борошно і крупи (12,1%). Найбільше зростання цін було зафіксовано на продукти ажіотажного попиту, пов’язаного з пандемією: гречку (21%), лимони та імбир (39%).

Водночас, як зазначають аналітики, ефект від девальвації гривні буде відображений в цінах на товари, що імпортуються, з відставанням у місяць.

Частково це може бути компенсовано зниженням цін на газ і паливо через значне падіння світових цін на енергоносії. Але цей ефект ми побачимо скоріше всього наприкінці весни, кажуть у Focus Ukraine.

У середньостроковому періоді інфляційний тиск, імовірно, посилиться. Серед причин:

  • девальвація гривні;
  • реалізація відкладеного споживчого попиту на тлі поступового ослаблення карантинних обмежень;
  • накопичення дефіциту за деякими категоріями товарів через падіння обсягів внутрішнього і світового виробництва, логістичних проблем.

На думку аналітиків, проблема може посилитися в разі істотного зниження врожаю через несприятливі погодні умови.

У базовому сценарії аналітики Focus Ukraine очікують прискорення інфляції до 10,5% р/р у грудні 2020 року (5,9% р/р у середньому в 2020 р.).

Нагадаємо, у березні споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 2,3% (з 2,4% у лютому). У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.

3 квітня Кабінет міністрів погіршив прогноз по інфляції та ВВП в раніше опублікованому макроекономічному прогнозі на 2020 рік.

У Кабміні очікують падіння ВВП на 4,8% і номінальний ВВП на рівні 3 трлн 985 млрд грн. Інфляція на кінець року (грудень до грудня) — 11,6% (раніше 5,6%).

Читайте нас у Telegram.

категорії
ЕкономікаСуспільство

Публікації по темі